«Ονειρική» ήταν η πρεμιέρα της Ρουμανίας στο EURO 2024, καθώς το σύνολο του Έντουαρντ Ιορντανέσκου «διέλυσε» με 3-0 (17/06) την Ουκρανία, στο Μόναχο!

Με απίστευτη εμφάνιση, η Ρουμανία πραγματοποίησε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του EURO 2024, καθώς νίκησε με 3-0 την Ουκρανία στο Μόναχο, στο πρώτο παιχνίδι του πέμπτου ομίλου!

Οι Ρουμάνοι απέδειξαν πως δεν θα είναι... εύκολοι για κανέναν αντίπαλο, τη στιγμή που χρειάζονται έναν βαθμό, στα επόμενα δύο παιχνίδι της φάσης των ομίλων, έτσι ώστε να «αγκαλιάσουν» την πρόκριση για τους «16».

Αντίθετα, η... παρέα των ΖιντσένκοΜούντρικ και Ντόβμπικ απογοήτευσε και πλεον βρίσκεται με την «πλάτη» στον τοίχο.

Οι δύο «μονομάχοι» φυλούσαν τα «νώτα» τους στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, με το σύνολο του Σεργκέι Ρεμπρόφ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην κατορθώνει να απειλήσει.

Εν τέλει, οι Ρουμάνοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ, όταν στο 29', ο Λούνιν υπέπεσε σε μοιραίο λάθος, ο Μαν έγινε αποδέκτης της μπάλας και πάσαρε στον Στάντσιου, με τον τελευταίο να επιχειρεί ένα ασύλληπτο σουτ και να στέλνει τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας.

Μετά το γκολ, οι παίκτες του Ιορντανέσκου έμοιαζαν σαν να αγωνίζονται με... φτερά στα πόδια και ο ρυθμός του ματς ανέβηκε. Ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τη Ρουμανία να είναι ανώτερη σε εκείνο το σημείο, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Στην πρώτη ευκαιρία που βρήκε στην «επανάληψη», η Ρουμανία κατόρθωσε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Έπειτα από μία μονομαχία που έλαβε χώρα έξω από την περιοχή των Ουκρανών, η μπάλα στρώθηκε στον Ραζβάν Μάριν και εκείνος με ένα δυνατό σουτ, την έστειλε στα δίχτυα, του Λούνιν, ο οποίος δεν κατόρθωσε να αποσοβήσει τον κίνδυνο και το 2-0.

Κι όμως, μετά από τέσσερα λεπτά, η Ρουμανία έφτασε και στο 3-0, όταν ο Ντράγκους υποδέχθηκε την μπάλα από τον Μαν και πλάσαρε από κοντά, για άλλο ένα γκολ!

Το εν λόγω σκορ, παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με το σύνολο του Ιορντανέσκου να παίρνει μία σπουδαία νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ρουμανία (Ε. Ιορντανέσκου): Νίτα, Μπάντσου, Μπούρτσα, Ντράγκουσιν, Ράτσιου, Μ. Μάριν (75' Ρους), Κομάν (62' Μιχάιλα), Στάντσιου (86' Ρατσοβίταν), Ρ. Μάριν, Μαν (62' Χάτζι), Ντράγκους (75' Πούσκας).

Ουκρανία (Σ. Ρεμπρόφ): Λούνιν, Ζιντσένκο, Ματβιένκο, Ζαμπάρνι, Κονόπλια, Σαπαρένκο, Στεπανένκο (62' Μπράζκο), Μούντρικ, Σουντάκοφ, Τσιγκάνκοφ, Ντόβμπικ.

4' Μια βαθιά του Ράτσιου για τον Στάντσιου, βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε ο Λούνιν.

7' Ο Ντόβμπικ έστρωσε όμορφα στον Τσιγκάνκοφ που περίμενε στα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά το συρτό σουτ του δεύτερου δεν πέρασε από τον Μπούρτσα.

8' Απάντηση από τη Ρουμανία, με τον Λούνιν να μην δυσκολεύεται να μπλοκάρει ένα μακρινό σουτ του Κομάν.

16' Σωστά στημένη αμυντικά η Ρουμανία του Ιορντανέσκου, δεν επιτρέπει στους Ουκρανούς να βρουν την τελική πάσα που ψάχνουν για να απειλήσουν τον Νίτσα.

Στο 73% η κατοχή της Ουκρανίας, δεν έχει καταφέρει όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία των Ρουμάνων.

27' Από τα δεξιά με τον Τσιγκάνκοφ οι περισσότερες επιθέσεις της Ουκρανίας, η οποία δεν έχει ακόμα τελικη προσπάθεια στον στόχο.

27' Η Ρουμανία πάτησε στην περιοχή της Ουκρανίας μετά από ώρα, κέρδος το πρώτο της κόρνερ.

29' Γκοοολ για τη Ρουμανία! Μετά από λάθος πάσα του Λούνιν, ο Μαν έκλεψε και έστρωσε στον Στάντσιου, ο οποίος με φανταστικό μακρινό πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ!

35' Με ανεβασμένη ψυχολογία οι Ρουμάνοι, έχουν συνεχόμενες στημένες μπάλες γύρω από τη μεγάλη περιοχή των Ουκρανών!

36' Γύρισμα του Μούντρικ από τα αριστερά, παραλίγο αυτογκόλ με κεφαλιά από τον Ντράγκουσιν. Κόρνερ για τους Ουκρανούς.

39' Ο Στάντσιου πήγε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, στο οριζόντιο δοκάρι του Λούνιν η μπάλα!

2 λεπτά ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Ρουμανία-Ουκρανία 1-0, χάρη στο υπέροχο γκολ του Στάντσιου από το 29!

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Μόναχο!

53' Γκοοολ για τη Ρουμανία! Άλμα νίκης για την ομάδα του Ιορντανέσκου, με τον Ράσβαν Μάριν να στέλνει την μπάλα χαμηλά στη δεξιά γωνία του Λούνιν με μακρινό σουτ-βολίδα, κάνοντας το 2-0!

57' Ευκαιρία για τη Ρουμανία, αρχικά ο Στάντσιου σούταρε σε σώμα αμυντικού, στη συνέχεια ο Ράτσιου σούταρε από πλάγια θέση και ο Λούνιν απέκρουσε σε κόρνερ.

57' Γκοολ για τη Ρουμανία! Μετά από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, ο Μαν μπήκε στη μεγάλη περιοχή με υπέροχη ενέργεια και σέρβιρε ασίστ πάρε-βάλε στον Ντράγκους, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 3-0!

62' Διπλή αλλαγή για τη Ρουμανία, Χάτζι και Μιχάιλα αντικατέστησαν Μαν και Κομάν.

63' Αλλαγές και για την Ουκρανία, Γιαρμολένκο, Γιάρεμτσουκ και Μπράζκο στις θέσεις των Στεπανένκο, Σαπαρένκο και Τσιγκάνκοφ.

65' Ο Γιαρμολένκο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, σούταρε ψηλά άουτ από καλή θέση.

68' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, για τον Κονόπλια, ο οποίος ανέτρεψε από πίσω τον Μιχάιλα.

68' Ευκαιρία για τη Ρουμανία, ο Στάντσιου εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πολύ πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.

72' Νέα αλλαγή για την Ουκρανία, Τίμτσουκ στη θέση του Κονόπλια.

73' Γύρισμα του Γιαρμολένκο, απομάκρυνε με καίριο τάκλιν προ του Ντόβμπικ ο Ντράγκουσιν.

75' Αλλαγές για τη Ρουμανία, Ρους και Πούσκας αντικατέστησαν Μ. Μάριν και Ντράγκους.

77' Φάση για την Ουκρανία, ο Νίτσα μπλόκαρε εντυπωσιακά ένα μακρινό σουτ του Σουντάκοφ.

79' Κίτρινη κάρτα στον Ράσβαν Μαρίν, η πρώτη για παίκτη της Ρουμανίας.

80' Εκτέλεση φάουλ του Μούντρικ και πίσω κεφαλιά του Μπούρτσα, ξανα΄σε ετοιμότητα ο Νίτσα.

83' Τελευταία αλλαγή της Ουκρανίας, Μαλινόφσκι στη θέση του Σουντάκοφ.

84' Ευκαιρία για την Ουκρανία, ο Μούντρικ μπήκε στη μεγάλη περιοχή αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ από καλή θέση.

86' Τελευταία αλλαγή και τη Ρουμανία, ο αρχηγός και σκόρερ για το 1-0, Στάντσιου, έδωσε τη θέση του στον Ρακόβιταν.

4 λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90'+2' Δοκάρι για την Ουκρανία, με τον Γιάρεμτσουκ να «τσιμπάει» ιδανικά την μπάλα πάνω από τον Νίτσα, αλλά με την τύχη να μην του κάνει το χατίρι.

Τέλος, Ρουμανία-Ουκρανία 3-0!

Ρουμανία: Νίτσα-Ράτσιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μπάντσου-Μ. Μαρίν-Μαν, Ρ. Μαρίν, Στάντσιου, Κόμαν-Ντράγκους.

Ουκρανία: Λούνιν-Κονόπλια, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Ζιντσένκο-Στεπανένκο, Σαραπένκο-Τσιγκάνκοφ, Σουντάκοφ, Μούντρικ-Ντόβμπικ.

Βέλγιο-Σλοβακία (19:00)
Παρασκευή 21/6: Σλοβακία-Ουκρανία (16:00)

5. Συνολικά γκολ υπέρ
6. Αν οι δύο εμπλεκόμενες ομάδες αγωνίζονται αντίπαλες στην τελευταία αγωνιστική, τότε η τελική κατάταξη ορίζεται με διαδικασία πέναλτι μετά τα 90′.
7. Χαμηλότεροι Πόντοι Fair Play (κίτρινη κάρτα = 1 πόντος, κόκκινη κάρτα = 3 πόντοι, δύο κίτρινες κάρτες σε έναν αγώνα = 3 πόντοι)