Την πρώτη της εμφάνιση σε ένα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών κατέγραψε σήμερα (9/6/24) στο «Ολίμπικο» της Ρώμης η Βαλεντίνα Σάββα. Παρά το ότι είναι μόλις 19 χρονών, βρίσκεται στις κορυφαίες σφυροβόλους της Ευρώπης και μάλιστα με πολλές απαιτήσεις από τον εαυτό της, αφού τα προηγούμενα χρόνια είχε συνηθίσει να ανεβαίνει στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στις μικρότερες ηλικίες, ούσα πρωταθλήτρια Ευρώπης κάτω των 18 και κάτω των 20 ετών.
Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Η αθλήτρια του Γιάννη Μπαρλή έριξε στην πρώτη βολή της στα 66,58μ., στη δεύτερη 65,91μ. και ακύρωσε την τρίτη που δεν πήγε πιο μακριά. Με το τέλος και των δύο προκριματικών γκρουπ της σφυροβολίας γυναικών η Βαλεντίνα Σάββα κατέλαβε συνολικά την 21η θέση από 30 συμμετέχουσες, κάτι που είναι ενθαρρυντικό για την πορεία της.
Κι όμως η ίδια ήταν αρκετά στενοχωρημένη μετά τον αγώνα της και δακρυσμένη, γιατί -όπως μας εξηγεί- πιστεύει ότι μπορούσε να ρίξει πάνω από τα 68,66μ., τα οποία έδωσαν τη 12η και τελευταία θέση για τον τελικό. Θυμίζουμε ότι ο μεγάλος στόχος για την πρωταθλήτριά μας είναι η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο Κ20 στη Λίμα του Περού, στο τέλος του Αυγούστου, ενώ ενδιάμεσα θα κάνει ό,τι μπορεί για να κερδίσει τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς του Παρισιού.
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
23/07 @ 17:01
Η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής σε τρεις πόλεις ενόψει 33ων Ολυμπιακών Αγώνων (Παρίσι-Μασσαλία-Σατορού)
19/07 @ 00:12
Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 18 ετών, στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, θα φέρει και πάλι τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριές μας να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος τους ή στον επόμενο γύρο.
17/07 @ 15:14
Αρχίζει το πρωινό της Πέμπτης, 18 Ιουλίου 2021, στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, στο οποίο θα λάβουν μέρος εννέα (9) αθλητές μας και δύο (2) αθλήτριες μας.
16/07 @ 15:07
Τους αντιπάλους που θα βρουν απέναντί τους στο ξεκίνημά τους στην Ευρώπη έμαθαν οι τέσσερις κυπριακές ομάδες Χάντμπολ. Η νταμπλούχος Sabbianco Aνόρθωση Αμμοχώστου, ο δευτεραθλητής στους Άνδρες, Παρνασσός, όπως και η πρωταθλήτρια στις Γυναίκες, CyView Λατσιά και η κυπελλούχος ΕΝ Αθηένου θα αγωνιστούν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Cup 2024-25.
20/07 @ 15:22
Γεννήθηκε στο Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνιας στις 27 Νοεμβρίου 1940 και απεβίωσε στις 20 Ιουλίου 1973.
BEST OF THEMASPORTS