Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
Ο Ηρακλής Κυπελλούχος Ελλάδας!
Αθήνα, Γήπεδο Νέας Φιλαδέλφειας…
Τετάρτη 9 Ιουνίου 1976
Ηρακλής-Ολυμπιακός: 4-4 (παράταση), 6-5 (πέναλτι)
Κανονικός αγώνας: 2-2, ημίχρονο: (1-0)
Σκόρερς: Χατζηπαναγής (25′ , 102′ ), Κουσουλάκης (72′ ), Γκέσιος (111′) — Σιώκος (60′ ), Βιέρα (81′ ), Καραβίτης (115′), Γκλέζος (119′).
Τα πέναλτι:Κυράστας (1-0)Σεντελίδης (1-1)Καραβίτης (2-1)Avτονίεβιτς (2-2)Σταυρόπουλος (3-2)Χριστοφορίδης (3-3)Βασιλόπουλος (4-3)Ποvτίκης (4-4)Συνετόπουλος (απόκρουση)Χατζηπαναγής (απόκρουση)Γκλέζος (5-4)Κουσουλάκης (5-5)Σιώκος (απόκρουση)Τουμπόγλου (5-6)
ΗΡΑΚΛΗΣ: Φανάρας, Σεντελίδης, Ξανθόπουλος, Χριστοφορίδης, Καλαϊτζίδης, Τουμπόγλου, Κουσουλάκης, Αντονίεβιτς, Χατζηπαναγής, Γκέσιος (113′ Ποντίκης), Πανταζής (80′ Ματσουκατίδης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κελεσίδης, Κυράστας, Σιώκος, Γκλέζος, Αγγελής, Καραβίτης, Βιέρα (91′ Βασιλόπουλος), Δαβουρλής, Κρητικόπουλος (46′ Συνετόπουλος), Γαλάκος, Σταυρόπουλος.