Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
Για την κατάκτηση του τίτλου: «Ήταν ένα φινάλε πολύ αγχωτικό. Θα μπορούσε να ήταν πιο εύκολο όμως με τις δικές μας απώλειες βαθμών το φέραμε έτσι ώστε να ζήσουμε ένα εφιαλτικό παιχνίδι. Τέλος καλό, όλα καλά. Αν λάβουμε υπόψη της τελευταίες εξελίξεις στο κυπριακό ποδόσφαιρο, με τους επενδυτές, τα δεδομένα που άλλαξαν με το VAR που έλεγαν ότι δεν παίρνουμε πρωτάθλημα, το πήραμε και ευτυχώς που το έφερε και η ΚΟΠ. Είχαμε πολλά προβλήματα οικονομικά, δεχθήκαμε μια πρωτόγνωρη τιμωρία του προπονητή και πήραμε το ρίσκο, δικαιωθήκαμε. Μετά ήρθαν οι απώλειες βαθμών που ο κόσμος ήταν αντιδραστικός και ζητούσε αλλαγή γιατί στα πλέι οφ η ομάδα δεν απόδιδε και στο τέλος δικαιωθήκαμε για την απόφαση να παραμείνει το τεχνικό τιμ. Τα προβλήματα πήγαζαν εντελώς από το οικονομικό και όχι από το αγωνιστικό».
Για τον Σα Πίντο: «Δεν είναι ασυνήθιστό. Και με τον Κρίστιανσεν πήραμε πρωτάθλημα και δεν συνεχίσαμε. Χωρίς να προδικάζω οτιδήποτε. Είναι στις επιλογές μας ο κ. Πίντο. Έχουμε 3-4 επιλογές προπονητών. Είναι και ο Γκαγιέγο. Δεν το αρνούμαι. Δεν είναι ότι κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μας. Υπήρξαν διάφορα, βάλαμε αρκετές φορές νερό στο κρασί μας. Ήταν μια δύσκολη περίπτωση, με την τιμωρία, με άλλα γεγονότα. Ο λόγος που συνεργαστήκαμε μέχρι και την τελευταία ημέρα, είναι γιατί ο άνθρωπος έκανε εξαιρετική δουλειά στο προπονητικό κέντρο. Και γι’ αυτό είναι στις επιλογές μας. Πολλά θα εξαρτηθούν από τον προπονητή και με το μπάτζετ».
Για το οικονομικό: «Δεν πρέπει να επαναλάβουμε τα λάθη του παρελθόντος και να αρχίσουμε την σπατάλη για να μην εξαρτόμαστε από την ευρωπαϊκή μας πορεία. Μια πρόκριση είναι από 6-25 εκατομμύρια ευρώ. Παίρνοντας το πρωτάθλημα, μας δίνονται τρεις ευκαιρίες για να μπούμε ομίλους. Περιμένουμε να ολοκληρωθούν τα υπόλοιπα πρωταθλήματα για να δούμε αν θα είμαστε στους δυνατούς που το ευχόμαστε. Το πιο σημαντικό είναι να μπούμε ομίλους. Η υπέρβαση θα γίνει ανάλογα με το πια διοργάνωση θα αγωνιστούμε. Και επειδή δεινοπάθησα και εγώ και οι συνεργάτες του τη φετινή σεζόν, δεν θέλω να το ξαναπεράσω».
Για το θέμα επενδυτή: «Δεν σταματούμε να ψάχνουμε και για το θέμα επενδυτή για να συνεισφέρει και στην ομάδα και το γήπεδο. Ήταν σαφές με τον κ. Ιορδάνου. Το ενδιαφέρον του είναι μόνο για το γήπεδο»
Για το πριμ: «Αυτό προνοούν οι εσωτερικοί κανονισμοί. Ήτανε σε πιο ψηλά επίπεδα. Είναι ικανοποιητικό για όλες τις πλευρές».
Για τον προγραμματισμό: «Εντός της ημέρας θα ανακοινωθούν οι παίκτες που παραμένουν. Ο Κβιλιτάια έχει προσφέρει πολλά. Είναι ένας εξαίρετος χαρακτήρας. Προσωπικά και σαν διοίκηση μας έχει βοηθήσει αρκετά στο να λειτουργούν τα αποδυτήρια και να υπάρχει μια ομάδα ενωμένοι. Επιθυμία μας είναι να τον κρατήσουμε όμως δεν πρέπει να ξεφεύγουμε. Με τον Ντάλσιο εντός της εβδομάδας πρέπει να καταλήξουμε. Δεν μπορούμε να περιμένουμε, έχει εδώ και 8 μήνες. Είναι μια πρόταση από εμάς αρκετά ικανοποιητική και αναμένουμε».
Για τις ευχαριστίες του: «Ένιωσα τον εαυτό μου εξευτελισμένο να παρακαλώ φίλους και γνωστούς. Αλλά και πάλι τους ευχαριστώ που στάθηκαν στο πλευρό μου. Τα βλέπω αισιόδοξα τα πράγματα γιατί πήραμε μαθήματα. Πρέπει να αφαιρέσουμε τον κίνδυνο να εξαρτόμαστε χωρίς τα λεφτά της Ευρώπης. Θέλω να ευχαριστήσω τους συνεργάτες μου και τον κόσμο που στάθηκε δίπλα μας και σύνδραμαν, αλλά και τους χορηγούς»