ΑΕΚ και Ανόρθωση συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 (Λόπες 15'/Μακούν 90'+ για την 9η αγωνιστική των πλέι-οφ.

Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 72 βαθμούς όσους έχει και ο ΑΠΟΕΛ όμως υστερεί στην ισοβαθμία και ως εκ τούτου στο ματς της 11ης Μαΐου χρειάζεται μόνο νίκη στο ΓΣΠ για να κατακτήσει τον τίτλο.

Η ΑΕΚ μπήκε επιθετικά στο ματς, είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς, κυριάρχησε και εξαργύρωσε την υποεροχή της με ένα γκολ. Στο 15' ο Πονς μετά από κάθετη πάσα του Ντιουνκού, έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μιχαήλ απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης ο Λόπες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι Λαρνακείς συνέχισαν να... απειλούν την εστία της Ανόρθωσης που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, με το «ρευστό» 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του α' μέρους.

Στο β' ημίχρονο η ΑΕΚ... έπαιξε με τη φωτιά και στο τέλος κάηκε! Στις καθυστερήσεις έγινε το 1-1 και η ομάδα της Λάρνακας για να κατακτήσει τον τίτλο θα πρέπει να νικήσει τον ΑΠΟΕΛ στην τελευταία αγωνιστική.

To Live:

Ο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ με γέμισμα στην περιοχή, απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι.

5' Ο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά με το δεξί, έδιωξε ο Τεχέρα.

6' Ευκαιρία για την ΑΕΚ όμως ο Φαράζ με πλασέ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα εκτός στόχου...

8' Φάουλ για την ΑΕΚ (ο Ουαρίς ανέτρεψε τον Ντιουνκού εκτός περιοχής) που συνεχίζει να πιέζει...

Εκτέλεσε ο Γκάμα, έδιωξαν οι αμυνόμενοι.

11' Σέντρα από τον Γκαρσία, ο  Λόπες δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ...

15' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Πονς μετά από κάθετη πάσα του Ντιουνκού, έκανε το γύρισμα από δεξιά,  ο Μιχαήλ απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης ο Λόπες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

18' Κίτρινη στον Μακούν.

26' Άστοχη κεφαλιά του Μιλίσεβιτς, μετά από κόρνερ.

34' Σουτ από τον Γκάμα, άουτ.

38' Κίτρινη στον Γκάμα για φάουλ στον Κίκο.

42' Ο Φαράζ από καλή θέση έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω σε αμυντικό...

Κίτρινη στον Τεχέρα

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

46' Τρισκόφσκι αντί Λόπες.

51' Κίτρινη στον Πονς.

Ο Φαράζ λόγω τραυματισμού δείχνει ότι δεν μπορεί να συνεχίσει.

55' Γκιούρτσο αντί Φαράζ.

58' Διακοπή στο ματς.  Έχουμε διακοπή γιατί οι οπαδοί της ΑΕΚ άναψαν καπνογόνα μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

59' Συνεχίζεται κανονικά το ματς...

63' Σουτ από τον Τόνγκια, απέκρουσε ο Μιχαήλ.

Κόρνερ για την ΑΕΚ... Η μπάλα στην κατοχή των φιλοξενούμενων.

66' Σάντσες αντί Γκαρσία.

Ανεβαίνουν τα ντεσιμπέλ στην ΑΕΚ Αρένα για το γκολ της... Ομόνοιας (1-0 τον ΑΠΟΕΛ).

Με τα δεδομένα αυτή τη στιγμή η βαθμολογία είναι 1η θέση η ΑΕΚ με 74 βαθμούς και 2η θέση ο ΑΠΟΕΛ με 72.

72' Τζούλιου αντί Χρυσοστόμου.

73' Σάντος, Ναούμ αντί Σολ, Γκάμα.

77' Χαραλάμπους αντί Γουαρίς.

79' Κεφαλιά του Σάντος η μπάλα έξω...

87' Κωνσταντίνου αντί Τεχέρα.

Ο Μιλίσεβιτς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως υποδείχθηκε άμεσα σε θέση οφσάιντ.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μακούν έκανε το 1-1! Μετά από φάουλ ο Καστέλ έπιασε την κεφαλιά η μπάλα στο δοκάρι, ο Μακούν με ανάποδο σκόραρε

Με αυτά τα δεδομένα ο ΑΠΟΕΛ έχει το πλεονέκτημα στην τελευταία αγωνιστική.