Κάνοντας μία εξαιρετική κούρσα, αγγίζοντας το ατομικό της ρεκόρ, η Καρολίνα Πελενδρίτου τερμάτισε πρώτη στον τελικό των 50μ. ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Μαδέιρα.
Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Η Κύπρια αθλήτρια βελτίωσε κατά πολύ τον χρόνο που είχε κάνει το πρωινό της Κυριακής (31.48) και τερματίζοντας με χρόνο 29.72 έφθασε πρώτη στον τερματισμό. Ο χρόνος της είναι πολύ κοντά στο δικό της ρεκόρ (29.71) ενώ δείγμα της εξαιρετικής της κούρσας είναι το γεγονός ότι είναι βελτιωμένος σε σχέση και με το Χρυσό στο Τόκιο όταν είχε κάνει 29.79.
Η Καρολίνα Πελενδρίτου αναδεικνύεται για τρίτη φορά Πρωταθλήτρια Ευρώπης και για πρώτη στα 50μ. ελεύθερο, αφού οι προηγούμενες πρωτιές της ήταν στα 100μ. πρόσθιο στο Βερολίνο το 2011 και στο Αϊντχόφεν το 2014. Συνολικά, είναι η έκτη φορά που ανεβαίνει στο βάθρο.
Για την τρις χρυσή Παραολυμπιονίκη θα ακολουθήσει την Τρίτη (23/04) η συμμετοχή της στα 100μ. πρόσθιο στην ίδια διοργάνωση.
Στην προσπάθεια της Καρολίνας Πελενδρίτου σημαντική είναι η συμβολή των μεγάλων χορηγών της, της ΟΠΑΠ Κύπρου και της VISA, όπως και των υποστηρικτών της Remedica, BMW Hellas, Χαραλαμπίδης/ Κρίστης, Prime Insurance, SWANS και Tatoi Club.
![](https://balla.com.cy/wp-content/uploads/2024/04/Screenshot_2-90.jpg)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
23/07 @ 17:01
Η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής σε τρεις πόλεις ενόψει 33ων Ολυμπιακών Αγώνων (Παρίσι-Μασσαλία-Σατορού)
19/07 @ 00:12
Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 18 ετών, στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, θα φέρει και πάλι τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριές μας να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος τους ή στον επόμενο γύρο.
17/07 @ 15:14
Αρχίζει το πρωινό της Πέμπτης, 18 Ιουλίου 2021, στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, στο οποίο θα λάβουν μέρος εννέα (9) αθλητές μας και δύο (2) αθλήτριες μας.
16/07 @ 15:07
Τους αντιπάλους που θα βρουν απέναντί τους στο ξεκίνημά τους στην Ευρώπη έμαθαν οι τέσσερις κυπριακές ομάδες Χάντμπολ. Η νταμπλούχος Sabbianco Aνόρθωση Αμμοχώστου, ο δευτεραθλητής στους Άνδρες, Παρνασσός, όπως και η πρωταθλήτρια στις Γυναίκες, CyView Λατσιά και η κυπελλούχος ΕΝ Αθηένου θα αγωνιστούν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Cup 2024-25.
20/07 @ 15:22
Γεννήθηκε στο Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνιας στις 27 Νοεμβρίου 1940 και απεβίωσε στις 20 Ιουλίου 1973.
BEST OF THEMASPORTS