Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής και τελευταίας για την β’ φάση, κερδίζοντας με 88-76 την Ανόρθωση, με τη νίκη αυτή να την φέρνει στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

H Πετρολίνα ΑΕΚ έκανε αρχή στον αγώνα με ένα καλάθι του Hollingsworth και δυο από τον Patton (6-0), με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει σε 10-10 με τις βολές του Talton τρεισίμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 9' μετά από σερί οκτώ πόντων που ολοκληρώθηκε με τη βολή του Bishop οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 20-12, ενώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της περιόδου με τη βολή του Hollingsworth έγινε το 26-14, για να κλείσει το δεκάλεπτο με δυο βολές από τον Μουόσα (26-16).

Στο πρώτο ενάμιση λεπτό του πρώτου δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σερί οκτώ πόντων που έκλεισε με το λέι απ του Τρετιακοβ για να γίνει το 26-22. Στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας κρατήθηκε μπροστά στο σκορ, με τη διαφορά να παρουσιάζει αυξομειώσεις και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 45-41 μετά το καλάθι του Taylor μισό λεπτό πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στο 24΄το καλάθι του Taylor έφερε τη διαφορά στον έναν πόντο (51-50), με τους «κιτρινοπράσινους» να ξεφεύγουν ξανά στη συνέχεια και μισό λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνται με διψήφιο αριθμό (64-54) μετά το τρίποντο από τον Σιζόπουλο. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με δίποντο από τον Taylor (64-56).

Στο 27' τις δυο ομάδες χώριζαν τρεις πόντοι (75-72) μετά το δίποντο του Μουόσα, για να ακολούθησει σερί επτά πόντων για την Πετρολίνα ΑΕΚ που ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του παιχνιδιού με το λέι απ του Hollingsworth απέκτησε ξανά διαφορά με διψήφιο αριθμό (82-72).

Με μισό λεπτό να απομένει το τρίποντο του Horton έφερε τη διαφορά στους έξι πόντους (83-76), με τους γηπεδούχους με δίποντο του Brown, δυο βολές του Hollingsworth και άλλη μία από τον Σιζόπουλο να παίρνουν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 88-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 45-41, 64-56, 88-76