Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 του Άρη για την 8η αγωνιστική των πλέι-οφ.

Οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με σκόρερ τους Τσεμπάκ και Κβιλιτάια, ενώ στην ανάπαυλα διατήρησαν με ευκολία το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Ο ΑΠΟΕΛ όπως ήταν αναμενόμενο μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας και την υποστήριξη των χιλιάδων οπαδών του.

Στο 8ο λεπτό του αγώνα βρήκε το γκολ και μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά με τον Βανά να αποκρούει ασταθώς και τον Τσεμπάκ από κοντά να παίρνει την επαναφορά και να σκοράρει!

Ο Άρης δεν κατάφερε να βγάλει ιδιαίτερη αντίδραση μετά το γκολ και δεν απείλησε την εστία του Μπέλετς.

Στο 19ο λεπτό ζήτησαν πέναλτι από πλευράς της Λεμεσιανής ομάδας, για μαρκάρισμα του Τσεμπάκ στον Σανέ. Τίποτα από διαιτητή και VAR!

Στο 31ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έφθασε και σε 2ο γκολ. Ο Κβιλιτάια πήρε την μπάλα, ταλαιπώρησε την άμυνα του Άρη και απέφυγε τους Μπρόρσον - Μουσούντα, για να βρεθεί απέναντι από τον Βανά και να σκοράρει!

Στο 44’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-0. Ο Μαρκίνιος μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλάσε, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα με τον Βανά να είναι εξουδετερωμένος, αλλά ο Σανέ πρόλαβε και με τάκλιν έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή.

Στο 45ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έκανε το 3-0 με τον Κβιλιτάια, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε γιατί χρησιμοποίησε το χέρι του στο ξεκίνημα της φάσης.

Σε μια φάση στο 52ο λεπτό του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μουσούντα στον Κβιλιτάια. Ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι αρχική, φάση εξετάστηκε από το VAR και ο Βερίσιμο κλήθηκε σε on field review.

Δόθηκε το πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο ΔΟΚΑΡΙ. Ο Τσεμπάκ πήρε την επαναφορά και έκανε το δυνατό πλασέ, στέλνοντας και αυτός την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 72ο λεπτό ο Άρης έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές και έγινε ακόμη πιο δύσκολο το έργο του. Ο Σανέ πήγε επικίνδυνα πάνω στον Ντονγκαλά και είδε την δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή!

Χωρίς κάποια μεγάλη φάση το τελευταίο 20λεπτο, ο ΑΠΟΕΛ κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα και πήρε τη νίκη με 2-0.

Καθυστερήσεις 3 λεπτά

87' Εφραίμ αντί του Ντονγκαλά.

83' Τομανέ στην θέση του Κβιλιτάια.

82' Σέντρα του Δώνη από δεξιά, κεφαλιά ο Βιγιαφάνιες και έξω η μπάλα.

74' Μποακί στην θέση του Μαγιαμπέλα.

72' Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Βιγιαφάνιες, Ζέφτε και Δώνης στη θέση των Σούσιτς, Μαρκίνιος και Σαρφό.

71' Κόκκινη κάρτα στον Σανέ! Ο Σανέ πήγε επικίνδυνα πάνω στον Ντονγκαλά και είδε την δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή!

69' Κίτρινη στον Μαρκίνιος.

62' Κίτρινη στον Σούσιτς.

60' Καλό σουτ του Γκομίς, λίγο έξω η μπάλα.

58' Μάτισικ αντί του Μουσούντα.

Παραμένει το 2-0!

57' Ο Κβιλιτάια ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο ΔΟΚΑΡΙ. Ο Τσεμπάκ πήρε την επαναφορά και έκανε το δυνατό πλασέ, στέλνοντας και αυτός την μπάλα στο δοκάρι.

55' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ.

Το VAR καλεί τον διαιτητή να δει την φάση!

52' Ζητούν πέναλτι του ΑΠΟΕΛ για μαρκάρισμα του Μουσούντα στον Κβιλιτάια.

46' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Γκομίς και Σαβό στις θέσεις των Μοντνόρ και Μπράουν.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 1 λεπτό

45' Σκοράρει ο Κβιλιτάια, αλλά ακυρώνεται το γκολ! Ο Γεωργιανός επιθετικός κατέβασε την μπάλα εντός περιοχής και με δυνατό σουτ νίκησε τον Βανά. Το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Κβιλιτάια στην προσπάθεια του να κοντρολάρει την μπάλα.

44' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλάσε, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα με τον Βανά να είναι εξουδετερωμένος, αλλά ο Σανέ πρόλαβε και με τάκλιν έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή.

34' Κίτρινη στον Σανέ.

Show... Κβιλιτάια και 2-0 ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

31' ΓΚΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 2-0. Ο Κβιλιτάια πήρε την μπάλα, ταλαιπώρησε την άμυνα του Άρη και απέφυγε τους Μπρόρσον - Μουσούντα, για να βρεθεί απέναντι από τον Βανά και να σκοράρει!

26' Πολύ επικίνδυνη σέντρα του Ουρόσεβιτς με στόχο τον Σανέ, πρόλαβε ο Τσεμπάκ να διώξει σε κόρνερ. Ως μη γενόμενη φάση, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Σενεγαλέζος μπακ του Άρη.

Τίποτα από διαιτητή και VAR!

19' Ζητούν πέναλτι του Άρη, για μαρκάρισμα του Τσεμπάκ στον Σανέ.

Ανέλαβε την εκτέλεση ο Νίκολιτς, πάνω από την εστία του Μπέλετς η μπάλα.

15' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη.

12' Σουτ του Ντβάλι εκτός περιοχής, πάνω από την εστία του Βανά η μπάλα.

Ο Τσεμπάκ σκοράρει για το 1-0 και «έκρηξη» στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

8' ΓΚΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 1-0. Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά με τον Βανά να αποκρούει ασταθώς και τον Τσεμπάκ από κοντά να παίρνει την επαναφορά και να σκοράρει!

6' Σουτ του Ντάλσιο εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Βανά.

Ανέλαβε την εκτέλεση ο Σαρφό, έδιωξε ο Σανέ.

4' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

Το κορεό που ετοίμασαν οι πορτοκαλί (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Κβιλιτάια (83' Τομανέ), Τσεμπάκ, Σούσιτς (72' Ζέφτε) , Ντάλσιο, Μαρκίνιος (72' Δώνης), Σαρφό (72' Βιγιαφάνιες), Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά (87'  Εφραίμ).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Γουίλσον, Μαϊόλι, Κρέσπο, Σατσιάς, Μεχρί.

Άρης: Βανά, Μουσούντα (58' Μάτισικ), Μπένγκτσον, Μπράουν (46'  Σάβο), Σανέ, Μαγιαμπέλα (74' Μποάκι), Νίκολιτς, Μπρόρσον, Σζόκε, Μοντνόρ (46' Γκομίς), Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Σεμέδο.

Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος