Με τέρμα του Χάιντουκ, οκτώ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Παρνασσός κέρδισε με 28-27 την Sabbianco Ανόρθωση, στον πρώτο τελικό της σειράς στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ κατηγορίας, που έγινε στο στάδιο «Κυριάκος Πίσσης».
Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Με τη νίκη αυτή το συγκρότημα του Στροβόλου έκανε το 3-1 και υπολείπεται δυο επιτυχίες για να κατακτήσει το πρωτάθλημα της σεζόν 2023-24, αφού ο πρωταθλητής θα αναδειχθεί στις πέντε νίκες.
Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με τις δυο ομάδες να διεκδικούν μέχρι τέλους τη νίκη, με τη διαφορά να γίνεται στο φινάλε με το τέρμα του Χάιντουκ, με το οποίο έφθασε σε διψήφιο αριθμό, όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με δέκα τέρματα. Επτά γκολ σημείωσε από πλευράς των φιλοξενουμένων ο Ελευθέριος Σεϊρεκίδης.
Η επόμενη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί την επόμενη Κυριακή, 28 Απριλίου, στις 18:00 στο ΑΤΙ.
Παρνασσός (Σάββας Ζωγράφος): Ππούμος, Ταρτίος 1, Γουργούμης, Παρασκευά 2, Δημοσθένους, Τορνικίδης 1, Στουμπής, Χάιντουκ 10, Καπετάνιος, Καρκάλατος 5, Draskic 6, Ευδοξίου, Πέτρου, Νάκος 2, Valentin 1
Sabbianco Aνόρθωση (Mάριος Ευσταθιάδης): Μιχαηλίδης, Μωραΐτης 1, Λεωνίδου 1, Lazzarin, I. Aργυρού 5, Jovanovski, Leonard 1, Σεϊρεκίδης 7, Χ. Αργυρού 5, Τότος 3, Παπακυπριανού, Καϊμακάμης 3, Μιμίκος, Σαμαράς, Μούγκιτς 1, Φέσιας
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
23/07 @ 17:01
Η αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής σε τρεις πόλεις ενόψει 33ων Ολυμπιακών Αγώνων (Παρίσι-Μασσαλία-Σατορού)
19/07 @ 00:12
Η δεύτερη αγωνιστική ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 18 ετών, στην Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, θα φέρει και πάλι τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριές μας να διεκδικούν την πρόκρισή τους στον τελικό του αγωνίσματος τους ή στον επόμενο γύρο.
17/07 @ 15:14
Αρχίζει το πρωινό της Πέμπτης, 18 Ιουλίου 2021, στην πόλη Μπάνσκα Μπίστριτσα της Σλοβακίας, το 4ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών, στο οποίο θα λάβουν μέρος εννέα (9) αθλητές μας και δύο (2) αθλήτριες μας.
16/07 @ 15:07
Τους αντιπάλους που θα βρουν απέναντί τους στο ξεκίνημά τους στην Ευρώπη έμαθαν οι τέσσερις κυπριακές ομάδες Χάντμπολ. Η νταμπλούχος Sabbianco Aνόρθωση Αμμοχώστου, ο δευτεραθλητής στους Άνδρες, Παρνασσός, όπως και η πρωταθλήτρια στις Γυναίκες, CyView Λατσιά και η κυπελλούχος ΕΝ Αθηένου θα αγωνιστούν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του European Cup 2024-25.
20/07 @ 15:22
Γεννήθηκε στο Σαν Φρανσίσκο της Καλιφόρνιας στις 27 Νοεμβρίου 1940 και απεβίωσε στις 20 Ιουλίου 1973.
BEST OF THEMASPORTS