Η ΑΕΚ επικράτησε με 0-1 του Άρη, για την 7η αγωνιστική των πλέι-οφ.

Σπουδαία νίκη που κρατάει την ομάδα του Μπεν Σιμόν στο -1 από την πρώτη θέση.

Με την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν υπομονετικά και προσπαθούν να οργανώσουν τις επιθετικές του ενέργειες.

Στο 9ο λεπτό η ΑΕΚ έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Πονς να πάταει περιοχή και να κάνει το σουτ, ο Βανά ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Τρία λεπτά μετά η ΑΕΚ βρήκε το γκολ με τον Ντιονκού, ωστόσο ο βοηθός ύψωσε την σημαία του για οφσάιντ. Αφού ο Φαράζ έφυγε από αντικανονική θέση, πριν δώσει την μπάλα στο μπακ της ΑΕΚ για να σκοράρει.

Μέχρι το τέλος του ημίχρονου, δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση για μία από τις δύο ομάδες και έμεινε το 0-0.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο 2ο ημίχρονο του αγώνα.

Βρήκε το γκολ στο 46ο λεπτό του αγώνα με τον Μπένκγτσον, ωστόσο ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 81ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Γκιούρτσο έκανε το γύρισμα από αριστερά, αρχικά ο Σάντος δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα στρώθηκε στον Τρισκόφσκι ο οποίος έκανε το σουτ και ο Βανά πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση κρατώντας το 0-0.

Ο Άρης απάντησε δύο λεπτά μετά. Ο Κακόριν έφυγε απέναντι από τον Πίριτς, τον ξεπέρασε και σε κενό τέρμα έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 90+2 ο Άρης βρήκε το γκολ με τον Μπράουν, ωστόσο ακυρώθηκε και αυτό για οφσάιντ στον Σάβο, στο ξεκίνημα τη φάσης.

Στο 90+6 η ΑΕΚ βρήκε το γκολ και έκανε το 0-1. Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το φάουλ με γέμισμα, ο Μιλίτσεβιτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το LIVE:

Τέλος αγώνα

90+11' Κόρνερ για τον Άρη, το εκτέλεσε ο Ουρόσεβιτς και ο Μπένγκτσον έκανε την κεφαλιά από καλή θέση, με την μπάλα να φεύγει έξω.

90+10' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη. Εκτέλεστηκε από τον Μπράουν και σταμάτησε στο τείχος.

90+6' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ και 0-1. Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το φάουλ με γέμισμα, ο Μιλίτσεβιτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90+2' ΓΚΟΟΛ για τον Άρη και 1-0. Ακυρώνεται ξανά το γκολ, για οφσάιντ στον Σάβο στο ξεκίνημα της φάσης.

Καθυστερήσεις 7 λεπτά

89' Πολύ καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ με τον Σάντος να φεύγει πίσω από την άμυνα και τον Γκιούρτσο να τον πλαισιώνει, προσπάθησε να βρει τον Ούγγρο αλλά ήταν λίγο πιο δυνατή η πάσα και χάθηκε η ευκαιρία.

86' Κίτρινη στον Γιαγκό.

85' Μουσούντα στην θέση του Μάτισικ.

84' Κίτρινη στον Ρομπέρζ.

83' Απάντα ο Άρης στις μεγάλες ευκαιρίες. Ο Κακόριν έφυγε απέναντι από τον Πίριτς, τον ξεπέρασε και σε κενό τέρμα έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

81' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο έκανε το γύρισμα από αριστερά, αρχικά ο Σάντος δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα στρώθηκε στον Τρισκόφσκι ο οποίος έκανε το σουτ και ο Βανά πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση κρατώντας το 0-0.

79' Κίτρινη στον Μπένγκτσον.

78' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Τρισκόφσκι και Γκιούρτσο, εκτός Γκάμα και Πονς.

75' Επικίνδυνο γύρισμα του Μοντνόρ, δεν πρόλαβε για λίγο ο Μπρόρσον και μάζεψε ο κίπερ της ΑΕΚ.

71' Ντίμερς αντί του Λόπες.

66' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Σάντσες και Σάντος, εκτός Φαράζ και Ντιονκού.

65' Κίτρινη στον Μπρόρσον.

64' Κακόριν στην θέση του Γκομίς.

51' Καλή ευκαιρία για τον Άρη, έκανε επικίνδυνο γύρισμα ο Μοντνόρ και έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ σε κόρνερ.

46' Σκόραρε ο Άρης με τον Μπένγκτσον, ωστόσο ακυρώθηκε για οφσάιντ το γκολ!

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τριπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Μπένγκτσον, Σαβό και Μπράουν. Εκτός οι Σουμάνσκι, Μαγιαμπέλα και Νίκολιτς.

Τέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 3 λεπτά

33' Πλασέ του Γκάμα εκτός περιοχής, κοντράρει και πάει σε κόρνερ η μπάλα.

29' Καλό σουτ του Νίκολιτς, το έβγαλε ο Πίριτς.

19' Σέντρα του Γιαγκό, ο Πίριτς βγαίνει και μαζεύει την μπάλα χωρίς πρόβλημα.

Επιβεβαιώθηκε το οφσάιντ από το VAR!

12' Σκοράρει η ΑΕΚ με τον Ντιονκού, υψώνεται η σημαία του βοηθού για οφσάιντ στον Φαράζ, ο οποίος ήταν ο ποδοσφαιριστής που έδωσε την ασιστ.

9' Έφυγε στην αντεπίθεση η ΑΕΚ, με τον Πονς να πατάει περιοχή και να κάνει το σουτ, ο Βανά απέκρουσε την μπάλα και την έστειλε σε κόρνερ.

8' Σουμάνσκι και Γκομίς άλλαξαν την μπάλα γρήγορα, ο πρώτος έβγαλε σέντρα, αλλά έδιωξαν οι παίκτες της ΑΕΚ σε κόρνερ.

2' Κίτρινη κάρτα στον Σουμάνσκι για επικίνδυνη προβολή στον Πίριτς.

Ενδεκάδες:

Άρης (Α. Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον, Μάτισικ (85' Μουσούντα), Ουρόσεβιτς, Ζόκε, Νίκολιτς (46' Μπράουν), Μαγιαμπέλα (46' Μπένγκτσον), Μοντνόρ, Γκομίς (64' Κακόριν), Σουμάνσκι (46' Σάβο).

Στον πάγκο:Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποάκι, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Σεμέδο.

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν):Πίριτς, Ντιονκού (66' Σάντσες) , Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρθία, Λέδες, Πονς (78' Γκιούρτσο), Γκάμα (78'  Τρισκόφσκι), Τόνγκια , Φαράζ (66' Σάντος), Λόπες (71' Ντίμερς).

Στον πάγκο:Ερερίν, Τόμοβιτς, Κάσας, Καπτούμ, Ντάνι, Ναούμ, Μάμας.

Διαιτητής: Kehlet Jakob
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης