Χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης η ΑΕΛ νίκησε 1-5 (Χρίστου 87'/Μακρής 20', Μίντσεφ 29', 67', Μεντόζα 36' πεν., Χριστοδούλου 90'+5') την ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος» για την 8η αγωνιστική της β' φάσης του πρωταθλήματος.

Με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σαρφό στο 82' ολοκλήρωσε το ματς η ΑΕΖ.

Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού ανέβηκαν στους 44 βαθμούς και την δεύτερη θέση του β' ομίλου, ενώ η ΑΕΖ παρέμεινε στους 18 βαθμούς και στην τελευταία θέση.

5' O Ντιγκινί aνακόπτεται στην περιοχή από τους παίκτες στην ΑΕΛ.

7' Ο Μίντσεφ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακαυρώθηκε άμεσα.

11' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Σλόγκαρ να σουτάρει, απέκρουσε ο Ολιβέιρα...

Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα βρήκε στο χέρι του Νεοφύτου και διαμαρυρήθηκαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι. Δεν υπάρχει παράβαση σύμφωνα και με το VAR.

15'  Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Παστελλή, συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι

19' Κόρνερ για την ΑΕΛ..

20' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μορέιρα εκτέλεσε κόρνερ, ο Μεντόγεβιτς το σουτ-ασίστ με τον Μακρή να κάνει το 0-1 με προβολή με το δεξί.

22' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κλε έστειλε την μπάλα στα δίκτυα...

Ο ποδοσφαιριστής φαίνεται ότι είναι σε θέση οφσάιντ.

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ το γκολ μέσω VAR.

29' ΓΚΟΛ 0-2. Ο Μεντόζα έκανε τη σέντρα από δεξιά,  ο Μορέιρα έκανε το γύρισμα και ο Μίντσεφ έκανε το 0-2 από κοντά με το δεξί.

Ο Μεντόζα έπεσε εντός περιοχής μετά από μαρκάρισμα του Χρίστου.

O VARίστας κάλεσε τον ρεφ να εξετάσει τη φάση στο βίντεο.

Πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ.

36' ΓΚΟΛ 0-3. Ο Μεντόζα με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-3 με το αριστερό.

40'Κίτρινη στον Φραντζή.

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

53' Μαρς αντί Παπαφώτη.

54'  Σουτ του Σαμπο μέσα από την περιοχή, απελπιστικά έξω...

Νέο ουτ από τον Σάμπο, άουτ.

59' Σουτ από τον Χριστοφή, άουτ.

59' Σιφναίος, Σαρφό, Ρουίθ αντί Χριστοφή, Χατζηβασίλη, Κλε.

65' Κανό, Θεμιστοκλέους αντί Νεοφύτου, Μεντόζα.

67' ΓΚΟΛ 0-4. Ο Κανό έκανε το γύρισμα-ασίστ και ο Μίντσεφ με αριστερό πλασέ έκανε το 0-4.

71' Κίτρινη κάρτα στον Σαρφό.

72' Χαραλάμπους, Ιωσηφίδης αντί Ρόσα, Παστελλής.

Κολιάς, Χριστοδούλου αντί Μίντσεφ, Μορέιρα.

82' Κίτρινη στον Σαρφό οποίος αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη...

Φάουλ για την ΑΕΛ σε καλό σημείο.

Ο VARίστας κάλεσε τον ρεφ να εξετάσει την φάση του φάουλ και την κίτρινη κάρτα του Σαρφό.

Ο ρεφ ακυρώνει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα καθώς ο Χριστοδούλου θα έβγαινε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα αν δεν τον ανέτρεπε ο Σαρφό.

86'  Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεντόγιεβιτς, διώξιμο με το ένα χέρι του Μιροσάβλεβιτς

87' Φάουλ για την ΑΕΖ...

87' ΓΚΟΛ 1-4. Ο Χρίστου με απευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 1-4 με το δεξί.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+ ΓΚΟΛ 1-5. Ο Χριστοδούλου από κοντά μετά από απόκρουση του Μιροσάβλιεβιτς έκανε το 1-5 με δεξί πλασέ.

AEZ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής(Ιωσηφίδης 72'), Αντωνίου, Σλόγκαρ, Χριστοφή (Σαρφό 59'), Σάντος (Χαραλάμπους 72'), Χατζηβασίλης (Ρουίζ 59'), Ντιγκινί, Χρίστου, Σαμπό, Κλε (Σιφναίος 59')
Στον πάγκο: Στυλιανού, Αντωνίου, Κάστρο, Βαλέινε, Αρντζούμα, Ελευθερίου, Γιουσούφ.
ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Παπαφώτης (Μαρς 53'), Μεντόζα (Θεμιστοκλέους 65'), Σρνιτς, Μορέιρα (Χριστοδούλου 72'), Σιλβέστρος, Μιντσεφ(Κολιάς 72', Μακρής, Νεοφύτου (Κάνο 65').
Στον πάγκο: Κυριάκου, Ανέστης, Ανδρέου, Μορσάι
Κίτρινες: Σαρφό 71'/ Φραντζής 40'
Κόκκινη: Σαρφό 82'
Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος