Η Ανόρθωση νίκησε 2-0 (Φερέιρα 8', Παρούτης 59') τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ για την πρεμιέρα του β' γύρου των πλέι οφ και έβαλε... φωτιά στην κορυφή της βαθμολογία εκεί που παραμένουν οι γαλαζοκίτρινοι με 66 βαθμούς, ενώ ακολουθεί η ΑΕΚ με 65. Στους 52 ανέβηκαν οι κυανόλευκοι του Γιάννου Οκκά που σημείωσαν την πρώτη νίκη στα πλέι οφ.

Η Ανόρθωση αιφνιδίασε τον ΑΠΟΕΛ ανοίγοντας το σκορ στο 8' με τον Φερέιρα να... νικά τον Μπέλετς με πλασέ εντός περιοχής, με το γκολ να κάνει πιο "συμπαγή" την φιλοξενούμενη ομάδα, ενώ οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση με στόχο της ισοφάριση. Οι κυανόλευκοι του Γιάννου Οκκά ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη επενδύοντας στην αντεπίθεση καθώς όσες φορές βρήκαν σε ανισορροπία τους γαλαζοκίτρινους προκάλεσαν μεγάλες ρωγμές, με τον Μπέλετς να έχει σύμμαχο το αριστερό δοκάρι της εστίας τους σε πλασέ του Φερέιρα στο 40'.

Συνολικά οι γηπεδούχοι έφτιαξαν περισσότερες ευκαιρίες, κυρίως μέσω στημένων φάσεων, ωστόσο η δυστοκία στην τελική προσπάθεια δεν διαφοροποίησε το σκορ ημιχρόνου, με την Ανόρθωση να διατηρεί το ισχνό προβάδισμα (0-1).

Πανομοιότυπο ήταν το σκηνικό στο β' ημίχρονο, με την Ανόρθωση να... πιάνει στον ύπνο την άμυνα του ΑΠΟΕΛ στο 59' όταν ο Κορέια έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον ανενόχλητο στην καρδιά της άμυνας Παρούτη που έκανε το 0-2 με πλασέ.

5' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ... Ο Ζέφτε εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυναν την μπάλα οι αμυνόμενοι.

Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ... δεν μπορούν να ολοκληρώσουν την φάση οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης.

8' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Κορέια από αριστερά γύρισε στον Φερέιρα ο οποίος εντός περιοχής με δεξί σουτ έκανε το 0-1.

Αδύναμο σουτ Μαρκίνιος, η μπάλα στον Αρμπολέδα.

17' Τεράστια ευκαιρία με τον Ζέφτε να πλασάρει πάνω στον Αρμπολέδα!

26' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Ο Βιτάλ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαρκίνιος στη συνέχεια της φάσης έκανε το πλασέ, η μπάλα στον Αρμπολέδα.

17' Νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Ο Ντονγκαλά εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυνε την μπάλα ο Αντωνίου.

Σουτ από τον Ζέφτε Βιτάλ, άουτ.

31' Κίτρινη στον Γκερέρο.

34' Φάουλ από αριστερά για τον ΑΠΟΕΛ...

Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το φάουλ, κεφαλιά από τον Πέτροβιτς, άουτ.

Σέντρα από τον Κορέια, η μπάλα στον Μπέλετς.

40' TEΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Φερέιρα μόνος απέναντι από τον Μπέλετς να πλασάρει σημαδεύοντας το αριστερό δοκάρι της εστίας του ΑΠΟΕΛ!

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Τομανέ εντός περιοχής έκανε το σουτ, εξουδετέρωσε ο Αρμπολέδα!

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Ο Ζέφτε Βιτάλ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κοσταντίνοφ έκανε την κεφαλιά, άουτ!

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ σε πολύ καλό σημείο.

Ο Βιτάλ εκτέλεσε το φάουλ, άουτ.

Ο ΑΠΟΕΛ κατέγραψε 7 τελικές προσπάθειες (4 στο στόχο), η Ανόρθωση 3 (2 στόχο) ενώ είχε και δοκάρι, 64% η κατοχή της μπάλας για τους γηπεδούχους.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

48' Σέντρα από τον Δώνη, η μπάλα στον Αρμπολέδα.

Ο Μηνάς Αντωνίου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

54' Μεχρί, Κβιλιτάια αντί Κοσταντίνοφ, Μαρκίνιος.

54' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Ο Μεχρί εκτέλεσε, απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι που βγαίνουν στην αντεπίθεση...

Ο Μηνάς Αντωνίου βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ, άουτ.

59' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Κορέια έκανε το γύρισμα από αριστερά, και ο Παρούτης ανενόχλητος με αριστερό πλασέ έκανε το 0-2!

62' Μαϊόλι αντί Δώνη.

63' Κάργας αντί Αντωνίου, Κίκο αντί Φερέιρα.

65' Κίτρινη στον Αρμπολέδα.

66' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ...

Ο Μεχρί εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα στον Αρμπολέδα.

Σουτ από τον Κίκο, έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ ο Μπέλετς!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ...

Κεφαλιά από τον Κβιλιτάια, άουτ.

70' Ουαρίς αντί Παρούτη.

74' Εφραίμ, Γουίλσον αντί Σούσιτς, Τομανέ.

75΄Μεγάλη ευκαιρία με τον Μαϊόλι να κάνει το πλασέ μετά από πάσα του Κβιλιτάια, αποσόβησε ο Αρμπολέδα.

85' Τζούλιου αντί Χρυσοστόμου, Περέα αντί Γκερέρο.

88' Κίτρινη στον Μπέλετς.

90'Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Τζούλιου να πλασάρει και τον Μπέλετς να αποκρούει...