Φώτης Μιλτιάδους

Ο Πάμπλο Ματσίν έδωσε χρόνο σχεδόν σε όλους τους ποδοσφαιριστές που υπάρχουν στο ρόστερ, στους αγώνες με Οθέλλο και Δόξα.

Ο Ισπανός τεχνικός με αυτό τον τρόπο θέλησε να τους ετοιμάσει όσο καλύτερα μπορεί, ενόψει και του 1ου ημιτελικού κόντρα στην Πάφο.

Συνολικά σε αυτές τις δύο αναμετρήσεις χρησιμοποίησε 21 ποδοσφαιριστές, αυτοί είναι οι Λέουβενμπεργκ, Μπακενγκά, Χάμπος, Νταρίκουα, Εκπολό, Γιούρτσεβιτς, Μάρκες, Φιλιώτης, Πέρετζ, Πειμπέρνς, Σπόλιαριτς, Αρτεάν, Κοστάκε, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Ποντικός, Δημητρίου, Σάντος, Άδωνη, Κολ, Βαλμπουενά. Μόνο Σαγκάλ και Σιέλβικ δεν πήραν χρόνο συμμετοχής, καθώς είναι τραυματίες.

Ο Ματσίν μελέτησε πολύ καλά την Παφιακή ομάδα το τελευταίο διάστημα, γνωρίζει την δυσκολία του αγώνα, ωστόσο έχει πίστη στους ποδοσφαιριστές του και θα κυνηγήσει ένα αποτέλεσμα που θα του δίνει το πλεονέκτημα, ενόψει του επαναληπτικού στο Στάδιο Αλφαμέγα.

Το πλάνο του 49χρόνου τεχνικού αναμένεται να είναι παρόμοιο με αυτό του αγώνα πρωταθλήματος, στις 31 Ιανουάριου στο «Στέλιος Κυριακίδης». Ο Απόλλωνας κρατούσε τη νίκη μέχρι και το 89ο λεπτό, όπου και ισοφαρίστηκε σε 1-1.

Σε εκείνη την αναμέτρηση η Λεμεσιανή ομάδα, μπλόκαρε την Πάφο και δεν την άφησε να απειλήσει. Έκλεισε σωστά τους χώρους και βρήκε το γκολ που θα έκανε την διαφορά (αν δεν ερχόταν η ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του αγώνα).

Κάτι ανάλογο θα επιδιώξει και την Τετάρτη (10/4), με μοναδικό στόχο το θετικό αποτέλεσμα.