Στην κούρσα μεταλλίων του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Μαγιόρκα θα λάβει μέρος ο Παύλος Κοντίδης, ο οποίος στην καλύτερη περίπτωση θα ανεβεί στην όγδοη θέση από τη δέκατη στην οποία βρίσκεται αυτή τη στιγμή.
Ακολουθήστε μας στο Google news![](https://themasports.tothemaonline.com/assets/images/gnews.svg)
Αν και έμεινε εκτός βάθρου, σε ακόμη έναν μεγάλο αγώνα ο Παύλος Κοντίδης κατάφερε να κερδίσει μία θέση στην κούρσα μεταλλίων, καταλαμβάνοντας την δέκατη θέση με τη συμπλήρωση όλων των τελικών ιστιοδρομιών στο 53ο Trofeo Princesa Sofia που διεξάγεται στη Μαγιόρκα.
Ο Κύπριος ιστιοπλόος στην δέκατη και τελευταία ιστιοδρομία τερμάτισε 5ος κατέγραψε το δεύτερο καλύτερο αποτέλεσμά του στον αγώνα, μετά τη δεύτερη θέση στην τρίτη κούρσα, και διαγράφοντας την προηγούμενη
ιστιοδρομία στην οποία κατετάγη 44ος, πήρε θέση στην πρώτη δεκάδα.
Η κούρσα μεταλλίων θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (05/04) με τον Παύλο Κοντίδη να έχει την δυνατότητα στην καλύτερη περίπτωση να ανεβεί μέχρι την 8η θέση. Αυτή τη στιγμή έχει 131 βαθμούς ποινής, ενώ πιο πάνω του βρίσκονται ο Νεοζηλανδός T. Saunders με 129 βαθμούς και ο Πορτογάλος E. Marques με 125β.
Το Χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία ΙLCA7 εξασφάλισε ήδη ο Βρετανός Michael Beckett που έχει 32 βαθμούς ποινής. Προβάδισμα για το Αργυρό έχει ο Γάλλος Jean Baptiste Bernaz με 76β., ενώ θέση στο βάθρο διεκδικούν ο Γερμανός P. Buhl (88β.), ο Αυστραλός Μ. Wearn (93β.). Πιο πίσω είναι ο S. Peschiera (95β) από το Περού και ο Νορβγηγός Η. Tomasgaard (99β.).
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
23/07 @ 14:18
Tην ερχόμενη Παρασκευή, 26 Ιουλίου, ημέρα της Τελετής Έναρξης των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων όπου ο Παύλος Κοντίδης μετέχει για πέμπτη φορά στην καριέρα του, θα προβληθεί στις 19:00 από το ΡΙΚ 1 το ντοκιμαντέρ «Παύλος Κοντίδης, ο Πρώτος Ολυμπιονίκης της Κύπρου».
17/07 @ 09:13
Με στόχο να δώσει τον καλύτερο του εαυτό λέει ότι θα αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς του Παρισιού ο Κύπριος ιστιοπλόος και αργυρός Ολυμπιονίκης, Παύλος Κοντίδης.
12/07 @ 15:54
Με δημοσιογραφική διάσκεψη που πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 12 Ιουλίου, στις 11.00π.μ. στο οίκημα του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, στην παρουσία των Δημάρχων Λεμεσού κ.Γιάννη Αρμεύτη, Αμαθούντας κ.Κυριάκου Ξυδιά, του Αντιδημάρχου Λεμεσού, Δήμου Κάτση, εκπροσώπων κομμάτων, δημοτικών συμβούλων, του εκπροσώπου της ΚΟΕ, Αλέξανδρου Χριστοφόρου και του Προέδρου της ΚΙΟ, Γιάννου Φωτίου, παρουσιάστηκαν οι πέντε αθλητές που θα εκπροσωπήσουν τον Όμιλο, αλλά και την Κύπρο στους Ολυμπιακούς του Παρισιού σε λίγες μόνο μέρες.
11/06 @ 15:14
Με άλλο ένα μετάλλιο στις αποσκευές του φεύγει ο Παύλος Κοντίδης από τη Μασσαλία, όπου αρχές Αυγούστου (1-6) θα διεξαχθούν οι αγώνες ιστιοπλοΐας στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024».
28/05 @ 10:49
Η Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή ενημερώνει ότι η αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού Νατάσα Λάππα εξασφάλισε πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Paris 2024» στην Ιστιοπλοΐα / iQFOiL Γυναικών και έγινε το όγδοο μέλος της Ολυμπιακής ομάδας της Κύπρου.
![Χάλκινο μετάλλιο σε καμπ στα Ολυμπιακά νερά της Μασσαλίας για τον Παύλο Κοντίδη!-ThemaSports](/images/home/889x631.png)
22/05 @ 13:05
Χάλκινο μετάλλιο σε Ολυμπιακά νερά κατάκτησε ο Παύλος Κοντίδης, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου στη Magic Regatta που πραγματοποιήθηκε στον ίδιο χώρο όπου θα διεξαχθούν οι κούρσες της ιστιοπλοΐας στους επερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024».
Το συγκεκριμένο καμπ είναι το πρώτο από τα δύο στα οποία θα λάβει μέρος ο Κύπριος ιστιοπλόος στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της συμμετοχής στην Ολυμπιάδα και αποτέλεσε μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για να τεστάρει την ετοιμότητά του, αντιμέτωπος με τους πλείστους ιστιοπλόους που θα συναντήσει και στο Παρίσι.
«Πήρα το χάλκινο μετάλλιο, αυτό δείχνει μια πολύ καλή ετοιμότητα, αλλά σίγουρα αυτοί οι δυο μήνες που ακολουθούν είναι πολύ σημαντικοί για να βγει σωστά η προετοιμασία» δηλώνει ο ιστιοπλόος του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού και προσθέτει: «Θα πρέπει να δουλέψουμε τα πράγματα που χρειάζονται για να είμαστε στην ετοιμότητα που επιθυμούμε για τους Ολυμπιακούς Αγώνες»
Στη διάρκεια του τριήμερου αγώνα, υπήρξαν διαφορετικές καιρικές συνθήκες. «Αυτό ήταν πολύ καλό για να εξάγουμε πολλά συμπεράσματα, με τον αέρα και την τεχνική μας και που να επικεντρωθούμε αυτό το διάστημα» σημειώνει ο Αργυρός Ολυμπιονίκης στο Λονδίνο το 2012, συμπληρώνοντας ότι: «Βγήκαν πολλά θετικά από τον αγώνα, αλλά σίγουρα υπάρχουν και σημεία που θα δουλέψουμε αυτή την περίοδο που ακολουθεί».
«Με ποιότητα Ολυμπιακών Αγώνων»
Στο καμπ στη Μασσαλία έλαβαν μέρος οι περισσότεροι από τους αθλητές που έχουν εξασφαλίζει την παρουσία τους για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024». «Από τα μεγάλα ονόματα απουσίαζαν ο Άγγλος Michael Beckett και ο Νεοζηλανδός Thomas Saunders. Όλοι οι άλλοι ήταν εδώ» λέει ο Χρυσός Παγκόσμιος Πρωταθλητής το 2017 και το 2018, που τονίζει ότι «στην ουσία ήταν σχεδόν η ποιότητα που θα έχουμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες».
Σημειώνεται ότι την πρώτη θέση στο καμπ πήρε ο Vadnai Jonatán από την Ουγγαρία, ενώ δεύτερος ήταν ο Αυστραλός Matt Wearn, Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη.
Super Grand Sponsor του Κοντίδη είναι η Freedom24, ενώ τον στηρίζει διαχρονικά η ΟΠΑΠ Κύπρου ως μεγάλος χορηγός ενώ μεγάλοι χορηγοί είναι επίσης οι Finstella και easyBoat.com. Τον χορηγούν η Ayia Napa Marina, το Υφυπουργείο Τουρισμού, το Ίδρυμα Λεβέντη και η Πετρολίνα. Υποστηρικτές είναι η Alassia NewShips Management, το Stelios Philanthropic Foundation, η Quadcode, η Hartmann Holdings LTD και η VITA Construction.
BEST OF THEMASPORTS