Πρώτη νίκη στα πλέι οφ για τη Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με 0-3 της ΑΕΖ των 9 παικτών σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Β' γκρουπ.

Ο Ντουρμισάι σκόραρε δις από την άσπρη βούλα (21', 76') ενώ το τελικό 0-3 έγραψε ο Γιάνγκα στο 81'. Για την ΑΕΖ αποβλήθηκε στο 21' ο τερματοφύλακας Μπέκερ και στο 75' ο Σάμπο.

Με διάθεση να σκοράρει νωρίς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Νέα Σαλαμίνα που δημιούργησε τρεις καλές ευκαιρίες μέχρι το 15'.

Τελικά στο 18ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπέκερ στον Ντουρμισάι με τον ρεφ Κουμή να δείχνει την κόκκινη κάρτα στον πορτιέρο της ΑΕΖ.

Ο Ντουρμισάι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 75ο το παιχνίδι ουσιαστηκά κρίθηκε. Ο Σάμπο υπέπεσε σε πέναλτι στον Μιγκελίτο και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη με την ΑΕΖ να μένει με 9 παίκτες.

Ο Ντουρμισάι πέτυχε και δεύτερο τέρμα από τα 11 βήματα στο 76ο λεπτό ενώ στο 81' ο Γιάνγκα έγραψε το 0-3 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

To LIVE:

1 λεπτό καθυστερήσεις

81' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με δυνατό σουτ του Γιάνγκα μέσα από την περιοχή!

76' Εύστοχος ξανά ο Ντουρμισάι και 0-2!

Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για Σαμπό, με 9 παίκτες η ΑΕΖ

72' Έλεγχος στο VAR για πάτημα του Σαμπό στον Μιγκελίτο, δείχνει την άσπρη βούλα ο ρεφ

62' Σκοράρει οΦερνάντες στην αντεπίθεση όμως το γκολ ακυρώνεται για οφ-σάιντ

51' Λάθος στην άμυνα της Σαλαμίνας, ο Ντιγκινί μόνος με τον Κίσσα δεν μπόρεσε να τον περάσει και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία

47' Κεφαλιά του Προκοπίου, μαζεύει εύκολα ο Μιλοσάβλιεβιτς

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

33' Κίτρινη στον Χριστοδούλου

31' Δυνατό σουτ του Παστελλή, δύσκολη απόκρουση από τον Κίσσα

21' Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντουρμισάι και 0-1 η Σαλαμίνα!

20' Μέσα ο Μιλοσάβλιεβιτς, έξω ο Σιφναίος

19' Κίτρινη στον Σαμπό

18' Πέναλτι για τη Σαλαμίνα και ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Μπέκερ! Ο πορτιέρο της ΑΕΖ έκανε μια κίνηση με το πόδι του προς τον φορ των ερυθρόλευκων με τον διαιτητή Δημήτρη Κουμή να δείχνει την άσπρη βούλα και την κόκκινη στον Μπέκερ

17' Πάει να δει την φάση ο ρεφ, για ανατροπή του Ντουρμισάι από τον Μπέκερ

15' Κι άλλη ευκαιρία για τη Σαλαμίνα, ο Ντουρμισάι κρέμασε τον Μπέκερ όμως δεν βρήκε στόχο. Φωνές για πέναλτι

8' Σωτήρια παρέμβαση του Χρίστου σε πλασέ του Φερνάντες μέσα από την περιοχή, έξω σε κόρνερ η μπάλα

2' Σουτ του Ντουρμισάι από αριστερά στην περιοχή, διώχνει ο Μπέκερ

19:00 - ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδες

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελής, Αντωνίου, Χρίστου, Χριστοφή, Σαμπό, Ρότσα, Κάστρο, Σλόγκαρ, Ντιγκινί, Σιφναίος

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Λέουκο, Χριστοδούλου, Ντάτκοβιτς, Βίκτωρος, Κουζμάνοβιτς, Μπεχαράνο, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ, Προκοπίου, Ντουρμισάι

Πέμπτη, 04.04.2024 / 19:00