Άρης και Ανόρθωση έμειναν στο 1-1.

Για την Λεμεσιανή ομάδα σκόραρε ο Μοντνόρ, ενώ για την Κυρία ο Γκερέρο.

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στον αγώνα και ήταν αυτή που βρήκε τις πρώτες ευκαιρίες για γκολ.

Στο 10ο λεπτό του αγώνα η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ το γκολ.  Σκόραρε ο Φερέιρα μετά από σέντρα του Κορέια από αριστερά, ωστόσο ο Κυπροποιημένος μπακ ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε την μπάλα.

Στην συνέχεια ο Άρης βρήκε κάποιες ευκαιρίες με τους Σαβό και Γκομίς, αλλά ήταν άστοχες οι τελικές προσπάθειες.

Στο 23ο λεπτό η ομάδα του Γιάννη Οκκά έφθασε κοντά στο γκολ, αλλά της το στέρησε ο κίπερ του Άρη. Ο Αρτυματάς βρέθηκε μόνος εντός περιοχής και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πήγανε προς τα δίχτυα με τον Βανά να διώχνει με δυσκολία.

Στο 35ο λεπτό η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, για μαρκάρισμα του Νίκολιτς στον Παρούτη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέρο και ευστόχησε για το 0-1.

Στο 39ο λεπτό ζήτησαν πέναλτι του Άρη, σε μονομαχία του Χρυσοστόμου με τον Γιαγκό, τίποτα από διαιτητή και VAR!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες είχαν από μία πολύ καλή φάση! Στο 46ο ο Κορέια έκανε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μαγιαμπέλα από πολύ καλή θέση απέναντι από τον Αρμπολέδα, δεν βρήκε στόχο!

Στο 57ο λεπτό η Ανόρθωση είχε νέα μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Παράλληλη σέντρα του Κορέια, ο Καστέλ μόνος στο 2ο δοκάρι από πολύ κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 60΄ ο Άρης ισοφάρισε με τον Κακόριν, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο Ρώσσος ήταν σε αντικανονική θέση όταν δέχθηκε την μπάλα από τον Μαγιαμπέλα.

Επτά λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 67’ ο Άρης σκοράρει ξανά, αυτή την φορά με τον Μοντνόρ και ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 80ο λεπτό η Ανόρθωση συνέχισε με 10 ποδοσφαιριστές, αφού ο Αρτυματάς αντίκρισε την 2η κίτρινη και αποχώρησε.

Στο 88ο λεπτό έμεινε και ο Άρης με 10 ποδοσφαιριστές, αφού ο Γιαγκό αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για κτύπημα στον Περέα.

Το LIVE:

Τέλος αγώνα

90+6 Κακή σέντρα του Σεμέδο, μαζεύει εύκολα ο Αρμπολέδα.

90+4 Κίτρινη στον Καστέλ.

Καθυστερήσεις 7 λεπτά

88' Μετά από έλεγχο του VAR, ο Γιαγκό δέχεται κόκκινη κάρτα για κτύπημα στον Περέα!

80' Δεύτερη κίτρινη στον Αρτυματά και κόκκινη!

78' Κάργας στην θέση του Αντωνίου.

74' Μεγάλη απόκρουση του Αρμπολέδα, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς.

73' Κίτρινη στον Μαρμούκ.

70' Σπόλιαριτς αντί του Γκομίς.

70' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Περέα και Τζούλιου, εκτός Γκερέρο και Φερέιρα.

67' ΓΚΟΟΛ για τον Άρη και 1-1. Ο Μοντνόρ με κεφαλιά, νικάει τον Αρμπολέδα και ισοφαρίζει.

61' Σεμέδο στην θέση του Μαγιαμπέλα.

Ακυρώνεται το γκολ ως οφσάιντ!

60' ΓΚΟΟΛ για τον Άρη. Συρτή σέντρα του Μαγιαμπέλα, ο Κακόριν στο 2ο δοκάρι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

58' Νέο σουτ του Καστέλ, λίγο έξω η μπάλα.

58' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Κίκο και Ουαγκέ, εκτός Παρούτης και Χρυσοστόμου.

57' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Παράλληλη σέντρα του Κορέια, ο Καστέλ μόνος στο 2ο δοκάρι από πολύ κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

54' Nέα ευκαιρία για τον Άρη, ο Κακόριν από πολύ καλό σημείο έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ήταν άστοχη.

50' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μαγιαμπέλα από πολύ καλή θέση απέναντι από τον Αρμπολέδα, δεν βρήκε στόχο!

46' Εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Κορέια, η μπάλα λίγο άουτ!

Tριπλή αλλαγή για τον Άρη. Εκτός οι Νίκολιτς, Μπράουν και Μπένγκστον στις θέσεις τους οι Κακόριν, Μοντνόρ και Σζόκε.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

45+3 Κίτρινη στον Αρτυματά.

Καθυστερήσεις 4 λεπτά

43' Κίτρινη στον Καζού.

39' Κίτρινη στον Μπράουν.

39' Ζητούν πέναλτι του Άρη σε μονομαχία του Χρυσοστόμου με τον Γιαγκό, τίποτα από διαιτητή και VAR!

37' ΓΚΟΟΟΛ για την Ανόρθωση και 0-1. Ο Γκερέρο ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε.

35' Πέναλτι για την Ανόρθωση. Μαρκάρισμα του Νίκολιτς, στον Παρούτη.

32' Καλό σουτ του Κορέια εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Βανά.

30' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γκομίς μπήκε στην περιοχή, ελευθερώθηκε και έκανε το πλάσε, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

28' Βρήκε τον χώρο για το σουτ ο Μαγιαμπέλα, αλλά ήταν άστοχο.

23' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση, με Αρτυματά. Ο Κύπριος μέσος βρέθηκε μόνος εντός περιοχής και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πήγανε προς τα δίχτυα με τον Βανά να διώχνει με δυσκολία. Διαμαρτυρίες ότι πέρασε η μπάλα από τους ποδοσφαιριστές της Κυρίας, τίποτα από διαιτητή και VAR!

21' Γλίστρησε ο Κορέα, με αποτέλεσμα ο Γκομίς να βρεθεί μόνος απέναντι από τον Αρμπολέδα, ωστόσο το τελείωμα του ήταν άστοχο. Ως μη γενόμενη φάση, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο επιθετικός του Άρη.

18' Δυνατό σουτ του Σαβό από πολύ καλή θέση, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Αρμπολέδα.

17' Σουτ του Αντωνίου από πλάγια θέση εντός περιοχής, έβαλε την κόντρα ο Μπρόρσον και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

13' Σουτ του Μπένγκστον εκτός περιοχής, μαζεύει ο Αρμπολέδα.

10' ΓΚΟΟΛ για την Ανόρθωση, αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Σκοράρει ο Φερέιρα μετά από σέντρα του Κορέια από αριστερά, ωστόσο ο Κυπροποιημένος μπακ ήταν σε θέση οφσάιντ όταν πήρε την μπάλα.

4' Καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση, ο Κορέια έψαξε τον Φερέιρα εντός περιοχής, αλλά ο Πορτογάλος δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και χάθηκε η ευκαιρία.

Ενδεκάδες:

Άρης (Α.Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Μπράουν (46' Σζόκε), Νίκολιτς (46' Κακόριν), Μαγιαμπέλα (61' Σεμέδο), Μπένγκστον (46' Μοντνόρ), Γκομίς (70' Σπόλιαριτς), Σαβό.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποάκι, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Σανέ, Σουμάνσκι.

Ανόρθωση (Γ.Οκκάς): Αρμπολέδα, Αντωνίου (78' Κάργας), Μαρμούκ, Κορρέα, Κορέια, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (58' Ουαγκέ), Γκερέρο (70' Τζουλίου), Φερέιρα (70' Περέα), Παρούτης (58' Κίκο), Καστέλ.

Στον πάγκο: Πισίας, Κεραυνός, Μακούν, Ουαρίς, Κωνσταντίνου.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος