Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος έπαιξε με φίλους του μπάσκετ στην κεντρική σάλα του ΟΑΚΑ και πρόσφερε άφθονο «υλικό» με τα stories του στο Instagram.
Ο ισχυρός άνδρας της πράσινης ΚΑΕ Παναθηναϊκός αρχικά είπε στον βαφτιστήρα του πως αγαπημένος του παίκτης είναι ο Ντίνος Μήτογλου (ενώ του πιτσιρικά είναι ο... Όλεκ Μπαλτσερόφσκι).
Στη συνέχεια σκόραρε από το κέντρο με «κουτάλα» ταγκάροντας στο post τον Λούκα Ντόντσιτς, αλλά κρατούσε το καλύτερο για το τέλος.
Περιέγραψε πώς θα κερδίσει ο Παναθηναϊκός τον τελικό της Ευρωλίγκας: «Θα κάνουμε αναπαράσταση. Θα κερδίσουμε 91-90 με τρίποντο του Σλούκα στο μηδέν. Είμαστε μπροστά όλο το παιχνίδι, μας έχουνε σφάξει, έχουμε γυρίσει και μένουν 1,7’’. Στην επαναφορά είναι ο Γκραντ, ο Σλούκας είναι στην απέναντι γωνία, τρέχει, παίρνει σκριν από τον Χουάντσο και… Καλημέρα, καλησπέρα, καληνύχτα και είμαστε πρωταθλητές Ευρώπης!».
Η προσοχή της παγκόσμιας μπασκετικής κοινότητας αυτές τις ημέρες είναι στραμμένη στη Λιλ και ακολούθως στο Παρίσι της Γαλλίας, όπου διεξάγεται το Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ, στα πλαίσια των Ολυμπιακών Αγώνων του 2024.
Η Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών παίζοντας με ψυχή στην τελευταία περίοδο, λύγισε το Βέλγιο με 70-68 στον μικρό τελικό του Eurobasket U20 της Πολωνίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.
Για τις συμβουλές που δίνει στους γιους της, αλλά και για όσα βίωσε μετακομίζοντας από την Νιγηρία στην Ελλάδα μίλησε η Βερόνικα Αντετοκούνμπο σε συνέντευξη που παραχώρησε στο περιοδικό Down Town
Σπουδαία προσπάθεια και ακόμα πιο σπουδαία νίκη για την Εθνική Νέων Ανδρών, η οποία επικράτησε με 87-82 της Λιθουανίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του EuroBasket U20, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία.