H Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε με 93-81 της Payabl. EKA ΑΕΛ, για την 22η αγωνιστική και έτσι εξασφάλισε την πρώτη θέση στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Κορυφαίος για την νικήτρια ομάδα ο Taveion Marquice Hollingsworth με 22 πόντους, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στο πρώτο λεπτό η Payabl. EKA ΑΕΛ πέτυχε τους πρώτους πέντε πόντους με δίποντο του Davis και τρίποντο του Flowers (0-5). Η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι στο 8' με τρίποντο από τον Σιζόπουλο (22-21).

Ακολούθησε τρίποντο από πλευράς φιλοξενουμένων με τον Davis (22-24), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με νέο τρίποντο από τον Σιζόπουλο και μια βολή του Bishop (26-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες. Στο 14' η ομάδα της Λεμεσού είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (30-34) μετά το τρίποντο του Γεωργίου, ενώ στο 39' οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 47-44.

Η περίοδος έκλεισε με βολή και ένα δίποντο από τον Flowers στο τελευταίο λεπτό για να έχουμε απόλυτη ισορροπία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 47-47.

Μέχρι το 24' η απόσταση ήταν στη διαφορά ενός καλαθιού (64-62) μετά το δίποντο του Davis. Στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας έφτιαξε σερί έξι πόντων και στο 28' ήταν μπροστά με οκτώ πόντους (70-62), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους εννέα (74-65) μετά το λέι απ του Brown.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Davis (74-68), όμως ακολούθησε σερί εννέα πόντων για τους «κιτρινοπράσινους» που στο 33' με τις δυο βολές του Bishop ήταν μπροστά με 83-68.

Πλέον η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά προς την πλευρά της Πετρολίνα ΑΕΚ που πήρε εν τέλει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ .

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 47-47, 74-65, 93-81.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 22 (2), Adway 9, Σιμιτζής 13 (1), Brown 15, Mαντοβάνης 11 (1), Bishop 9, Σιζόπουλος 9 (3), Παντελή 5 (1).

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Βάκης 2, Μύθιλλος, Shepherd 6 (1), Davis 27 (4), Flowers 29 (3), Mc Clure 6 (2), Aρμακόλας, Μονιάτης, Χριστοφίδης, Γεωργίου 11 (1).