Με πλάνο και έναν Χέιλ να οργιάζει στα κρίσιμα σημεία, ο Προμηθέας υπέταξε για 4η φορά φέτος το λαμπερό ρόστερ της ΑΕΚ (67-79), ξεπέρασε και τη Χολόν και πέρασε πανηγυρικά στους «8» του BCL.

Ήταν δίκαιο κι έγινε πράξη! Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είναι εξαιρετική σε όλη τη διάρκεια του φετινού Basketball Champions League, έχασε την ευκαιρία την περασμένη αγωνιστική κόντρα στη Χάποελ, που την άγχωσε καθώς επικράτησε της Μούρθια με 64-60, όμως δεύτερη δεν είχε.

Ο Προμηθέας επικράτησε για 4η φορά φέτος της ΑΕΚ με το λαμπερό ρόστερ και πήρε το εισιτήριο ως δεύτερος στον όμιλο, μαζί με τη Μούρθια, για τις 8 καλύτερες ομάδες του BCL με ρεκόρ 4-2. Ολοκλήρωσε τον εφιάλτη η Ένωση δίχως νίκη στη φάση των «16».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Προμηθέα ήταν ο Χάντερ Χέιλ, που μίλησε σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης και σταμάτησε στους 29 πόντους. Εξαιρετικός και ο Χάιμε Ετσενίκε, που πρόσθεσε άλλους 14 και έκανε double-double και με 11 ριμπάουντ. Στους 10 ο Αντώνης Κόνιαρης.

Από την πλευρά της ΑΕΚ, πρώτος σκόρερ ήταν Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 15 πόντους, έχοντας και 8 ριμπάουντ, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να έχει άλλους 13 (7 ριμπ.) και τον Τζόρνταν ΜακΡέι 10.

Κακό μπάσκετ και χαμηλό σκορ

Ο Προμηθέας μπήκε αγχωμένος στο παιχνίδι, παίρνοντας βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, με την ΑΕΚ να προηγείται στο 3' με 4-0 με τους Χατζηδάκη και Αγραβάνη. Το πρώτο καλάθι των Πατρινών ήρθε μετά από 2:30 λεπτά με τον Χέιλ (4-2), με τον Χρυσικόπουλο στο 4' να ισοφαρίζει σε 4-4. Ο Στέφενς με 1/2 βολές έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Χατζηδάκη στο 5' να γράφει το 6-5.

Ο Κόνιαρης με τρίποντο διαμόρφωσε το 6-8, με τον Χρυσικόπουλο και πάλι από την περιφέρεια στο 6' να πηγαίνει τον Προμηθέα στο +5 (6-11). Οι Πατρινοί κόλλησαν στην επίθεση, με την Ένωση να μειώνει σε 9-11 στο 9', ούσα όμως άστοχη από τις βολές με 1/4. Ο Κουζμίνσκας στο 10' έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 12-11, με το σερί να φτάνει στο 6-0 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Προσπάθησαν να ξεφύγουν οι Πατρινοί, επέστρεψε η Ένωση

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Κουζμίνσκας πήγε την Ένωση στο +3 (14-11), με τον Προμηθέα όμως να απαντά άμεσα και με 2 σερί τρίποντα των Χέιλ και Ρέινολντς να φέρνει τούμπα το ματς για το 14-17 στο 12'. Ο Χρυσικόπουλος στο 13' πήγε τους Πατρινούς στο +5 (14-19), με τον Έλληνα φόργουορντ (9 π.) στο 14' να διαμορφώνει το 14-21.

Η ΑΕΚ βρήκε σκορ μετά από σχεδόν 3:30 λεπτά και με τον Αγραβάνη έκανε το 16-21 στο 15', με τον Νάιτ στο 16' να φέρνει τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής (18-21). Ο ΜακΡέι στο 17' πήγε το ματς στον πόντο (20-21), με τον Νετζήπογλου στο 18' να διαμορφώνει το 24-21 και την Ένωση να τρέχει σερί 10-0.

Η απάντηση όμως του Προμηθέα ήταν άμεση, με την ομάδα του Παπαθεοδώρου με τους Χέιλ και Κόφι να προηγείται στο 19' με 24-29 με επιμέρους 8-0. Ο ΜακΡέι (6 π.) στο 20' έκανε το 26-29, με τον Χολ με τρίποντο να διαμορφώνει το 29-31 στο ημίχρονο.

Προβάδισμα νίκης για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας με την έναρξη της τρίτης περιόδου έτρεξε σερί 5-0 και προηγήθηκε με 29-36 με τον Κόφι και μία βολή από τεχνική ποινή από τον Χέιλ, με τον Αγραβάνη στο 22' να μειώνει σε 31-36. Οι Πατρινοί ήταν αποφασισμένοι να ανοίξουν τη διαφορά και με καλάθι και φάουλ του Ετσενίκε προηγήθηκαν με 31-39 στο 23', με τον Καράμπελα με τρίποντο στο 25' να μειώνει σε 36-41. Ο ΜακΡέι στο 26' διαμόρφωσε το 38-42, με τον Ετσενίκε στο 27' να απαντά για το 38-44.

Ο Κόνιαρης στο 28' έγραψε το 38-46 με 2/2 βολές, με τον Έλληνα άσο με τον ίδιο τρόπο να δίνει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στον Προμηθέα (38-48). Ο Ετσενίκε (9 π.) στο 18' μετά από ένταση στο παιχνίδι με βολές έκανε το 39-51, με τον Κουζμίνσκας στο 29' να απαντά για το 42-51. Ο Κουζέλογλου στο 30' με 2/2 βολές έκανε το 44-51, με τον Χέιλ να απαντά για το 44-53 και τον Κουζέλογλου και πάλι να γράφει το 46-55 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Τρομερός Προμηθέας στους 8 καλύτερους του BCL!

Στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ προσπάθησε να παίξει τα ρέστα της για να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της νίκης και με τον Νετζήπογλου έριξε τη διαφορά στους 7 (50-57). Ο Χέιλ όμως απάντησε με τρίποντο για το 50-60 στο 33', με τον Αγραβάνη να μειώνει σε 52-60. Στο 33' το παιχνίδι διεκόπη προσωρινά, με τον Προμηθέα να αποχωρεί για τα αποδυτήρια αφού έπεσαν αντικείμενα στο μέρος τους, αλλά το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Οι Πατρινοί δεν φάνηκαν να επηρεάζονται από τη διακοπή και με τον Ετσενίκε πήγαν για πρώτη φορά στο +13 (52-65) στο 34', με την ΑΕΚ να αντιδρά και με σερί 7-0 και κάρφωμα του Αγραβάνη να μπαίνει και πάλι στο ματς (59-65). Ο Κουζμίνσκας στο 37' έβαλε για τα καλά φωτιά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 62-65, πριν με νέο καλάθι φέρει την αναμέτρηση στον πόντο (64-65).

Ο Χέιλ στο 38' 3/3 βολές έδωσε ανάσα στον Προμηθέα για το 64-68, με τον άσο των Πατρινών να κάνει στο 39' το 64-71. Το φινάλε είχε την υπογραφή του Χέιλ, που 1 λεπτό πριν το τέλος έδωσε τη χαριστική βολή στην ΑΕΚ με τρίποντο για το 64-74, με το τελικό 67-79 να δίνει τη νίκη-πρόκριση στον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 29-31, 46-55, 67-79.