Με το διπλό έφυγε από τη Λεμεσό ο Κεραυνός που επικράτησε με 113-74 του Απόλλωνα. Κορυφαίος ο Chandler με 34 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Με τρίποντο ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός για το 3-0 στο 1’, με τον Απόλλωνα να μειώνει σε 3-2 στο επόμενο λεπτό.

Οι βολές του Φ. Τίγκα στο 3’ έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στους φιλοξενούμενους για το 8-2, με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +10 στο 5’ μετά από εύστοχο τρίποντο του Chandler (14-4). Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Ηλιάδης μείωσε με 3 εύστοχες βολές σε 27-20.

Η ομάδα του Στροβόλου είχε ένα πολύ δυνατό δεύτερο δεκάλεπτο. Έπαιζε επιθετικά και στο 16’ το σκορ διαμορφώθηκε στο 34-48. Στη δεύτερη περίοδο σημείωσε συνολικά 38 πόντους ο Κεραυνός, έναντι 22 που πέτυχε ο Απόλλωνας, με σκορ ημιχρόνου 42-65.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, όμως οι καλαθοσφαιριστές του Μιχάλη Κακιούζη δεν επέτρεψαν να απειληθεί το σκορ. Ο Κεραυνός πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 113-74.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 42-65, 60-91, 74-113.

Απόλλων (Άκης Κωνσταντίνου): Ηλιάδης 35 (4), Μ. Kωνσταντίνου 6, Γρίβας 6, Θεοδώρου, Μιχαήλ 2, Χ. Κωνσταντίνου 6, Cudiamat 9 (2), Παντουρής 16 (3).

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Chandler 34 (4), Πασιαλής 19 (2), Κουμής 10, Φ. Τίγκας 9, Σ. Τίγκας 19 (3), Γονατάς 7 (1), Χριστοδουλίδης 5 (1), Σάββα 10.