Η ενημέρωση από την ΚΟΕΑΣ.
Ακολουθήστε μας στο Google news
ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΡΕΚΟΡ Κ23 Η ΕΛΛΗΝΑ, ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΟΝΤΟΝΙΚΟΛΑ!
Πολύ σημαντικό ήταν το Σάββατο 16 Μαρτίου 2024 για τους δύο κορυφαίους ακοντιστές μας τα τελευταία χρόνια, Χριστιάνα Έλληνα και Λευτέρη Κοντονικόλα, για διαφορετικούς λόγους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν πριν από λίγο τον αγώνα τους στο ίδιο μίτινγκ στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, «Hurricane Invitational» στην πόλη Κόραλ Γκέιμπολς της Φλόριντα.
Η Χριστιάνα Έλληνα κατέρριψε το δικό της παγκύπριο ρεκόρ κάτω των 23 ετών στον ακοντισμό (έριξε 48,66μ. πέρσι), ξεπερνώντας για πρώτη φορά τα 50μ. (50,06μ.)!!! Η 19χρονη αθλήτρια του Γιώργου Ανδρέου, η οποία είναι δευτεροετής στο Florida International University (FIU) στο Μαϊάμι, κατέλαβε την 4η θέση στο μίτινγκ, ενώ κατέγραψε την 3η επίδοση όλων των εποχών για το Πανεπιστήμιό της! Μάλιστα, η Έλληνα έγινε μόλις η 4η Κύπρια αθλήτρια που ξεπερνά τα 50 μέτρα στον ακοντισμό γυναικών, μετά τις Αλεξάνδρα Τσιήσιου (57,20μ., 2006), Ελένη Μαυρουδή (51,88μ., 2012) και Κάρλα Λέλα (51,51μ., 2003). Κατά σειρά οι βολές της νεαρής πρωταθλήτριάς μας ήταν: 50,06μ., 48,82μ., 47,91μ., 47,23μ., 49,66μ., 49,41μ.
Μπορεί να μην έριξε τη μεγάλη βολή, όμως το πολύ - πολύ σημαντικό για τον Λευτέρη Κοντονικόλα είναι ότι επιτέλους επανήλθε στην αγωνιστική δράση, μετά τον σοβαρό περσινό τραυματισμό του στον δεξί ώμο. Ο 20χρονος αθλητής του Γιώργου Αρέστη, ο οποίος λογαριάζεται ως πρωτοετής στο Πανεπιστήμιο του Ιλινόι (επικεφαλής προπονητής ο συμπατριώτης μας Πέτρος Κυπριανού), έριξε το ακόντιό σου σε αγώνα έπειτα από 589 ημέρες (!!!), από τις 5 Αυγούστου του 2022, δηλαδή, και την κατάκτηση της 5ης θέσης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Κάλι της Κολομβίας με 72,11μ.! Στην επιστροφή του σε αγώνες, ο Κοντονικόλα κατέλαβε την 6η θέση στο σημερινό μίτινγκ με 66,63μ., που είναι η 4η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών για το Πανεπιστήμιό του, το οποίο εκπροσώπησε για πρώτη φορά! Πάντως, ο κάτοχος του παγκύπριου ρεκόρ Εφήβων (Κ20) με 76,39μ. (25/06/22), που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στον ακοντισμό ανδρών στην Κύπρο, αναμένεται σε λίγο καιρό να γίνει ο κορυφαίος στην ιστορία του Ιλινόι, αφού η καλύτερη επίδοση για τους «πορτοκαλί» καταγράφηκε το 1993 στα 68,63μ. (Μπραντ Λότον). Κατά σειρά οι βολές του Κοντονικόλα σήμερα ήταν: 65,57μ., 65,12μ., 66,63μ., 61,92., άκυρη, άκυρη.
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
25/07 @ 18:04
Γιάννης Αντετοκούνμπο και Λεμπρόν Τζέιμς θα κρατήσουν τις σημαίες της Ελλάδας και των ΗΠΑ στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι
26/07 @ 13:16
Το λιοντάρι της Χειμάρρας, αυτός ο τεράστιος αθλητής που νόμιζες ότι είχε την δύναμη να σηκώσει όλη την Ελλάδα στα χέρια του.
02/07 @ 14:52
Μια μοναδική, για τα Κυπριακά δεδομένα, επιτυχία σημείωσε ο πρωταθλητής μας, Γιάννης Αντωνίου στο τελευταίο τουρνούα το οποίο έλαβε μέρος στην Σλοβενία.
26/06 @ 09:56
Προπονήσεις για την Εθνική Ανδρών U18 θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 30 Ιουνίου και την Δευτέρα 01η Ιουλίου 2024 στη Λευκωσία. Στην κλήση περιλαμβάνονται 14 πετοσφαιριστές που θα προπονηθούν την Κυριακή στις 10:00 το πρωί και στις 17:00 το απόγευμα στην Κλειστή Αίθουσα ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και τη Δευτέρα στο Αθλητικό Κέντρο ΛΕΥΚΟΘΕΟ.
22/06 @ 21:24
Η ενημέρωση από την ΚΟΕΑΣ.
17/06 @ 13:42
Η εθνική Κύπρου στο ράγκμπι πανηγύρισε την κατάκτηση του Europe Sevens Conference 2.
BEST OF THEMASPORTS