Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
Καταστροφικό το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα της Λευκωσίας, ο Άρης είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο. Σκόραρε δυο γκολ – μπορούσε να βάλει περισσότερα- ενώ το ΑΠΟΕΛ έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πέτροβιτς.
Στο 2ο ημίχρονο έβγαλε αντίδραση η ομάδα του Σα Πίντο, προσπάθησε να πιέσει και να βρει το γκολ που θα την έβαλε στο παιχνίδι. Το γκολ της μείωσης ήρθε στο 63' μετά από λάθος στην άμυνα του Άρη, το εκμεταλλεύτηκε ο Κβιλιτάια και έκανε το 2:1.
Έψαξε την ισοφάριση η ομάδα του ΑΠΟΕΛ, βρήκε κάποιες ευκαιρίες – όπως βρήκε και ο Άρης για το 3:1- δεν κατάφερε καμία να σκοράρει και έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας.
Για τον ΑΠΟΕΛ είναι διπλή η ζημιά μετά το ντέρμπι στην Λεμεσό. Πέρα από την ήττα, είδε τον Πέτροβιτς να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα κάτι που σημαίνει πως θα απουσιάζει σε ένα από τα δύο επόμενα κρίσιμα παιχνίδια, με Ομόνοια ή ΑΕΚ.
Δεδομένο ότι εκτός θα είναι και ο Κρέσπο, πράγμα που δημιουργεί μεγάλο πονοκέφαλο για τον Σα Πίντο.
Η ήττα δεν είναι σε καμία περίπτωση καταστροφική, απλά χάθηκε η ευκαιρία για να αυξήσει τις πιθανότητες για τίτλο που ήδη κατέχει σε μεγάλο βαθμό η ομάδα του ΑΠΟΕΛ.