Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με δραματικό φινάλε, ο Άρης κέρδισε στο ντέρμπι κορυφής που έγινε στο «Αλφαμέγα» τον ΑΠΟΕΛ με 2-1 για την 3η αγωνιστική του Α' γκρουπ και μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους τρεις πόντους, παραμένοντας ολοζώντανος στη μάχη για διεκδίκηση του τίτλου!

Σκόρερ για τη Λεμεσιανή ομάδα που ανέβηκε στη 2η θέση με 60 βαθμούς, ήταν οι Γκομίς στο 23΄ και Μαγιαμπέλα στο 32΄, ενώ για την ομάδα της Λευκωσίας που παραμένει στους 63 πόντους και στην κορυφή, σκόραρε ο Κβιλιτάια στο 63΄.

Ο ΑΠΟΕΛ αγωνίστηκε για περισσότερο από ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Πέτροβιτς στο 42΄ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο πρώτο 20λεπτο, ο ΑΠΟΕΛ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έλεγχε το ρυθμό χωρίς να απειλείται από τον... νευρικό σε συτό το διάστημα Άρη, αλλά και χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία.

Στο 23ο λεπτό όμως, η Λεμεσιανή ομάδα σκόραρε με τον Γκομίς και από εκείνο το σημείο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, αφού οι γηπεδούχοι είχαν ένα... τρομακτικό εννιάλεπτο όπου κυριάρχησαν πλήρως, χάνοντας δύο κλασικές ευκαιρίες και πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ στο 32΄ με τον Μαγιαμπέλα!

Μάλιστα, είχαν μία ακόμα καλή φάση με τον Μαγιαμπέλα στο 39΄, ενώ οι φιλοξενούμενοι που έδειχναν να τα έχουν χαμένα από την εξέλιξη του αγώνα, όχι μόνο δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, πέρα από μία φάση με τον Κβιλιτάια στο 39΄, αλλά στο 42΄ έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πέτροβιτς με απευθειας κόκκινη κάρτα!

Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ αν και με δέκα παίκτες έβγαλε αντίδραση μεγάλης ομάδας, βελτιώθηκε ανασταλτικά και μείωσε σε 2-1 με τον Κβιλιτάια στο 63΄ και περιόρισε τον Άρη, ο οποίος είχε μεν κάποιες καλές στιγμές για το 3-1, αλλά και δύο φάσεις στο ξεκίνημα για το 2-0, όμως στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 με το δοκάρι του Τομανέ που όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, θα ήταν σαν νίκη...

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+3΄ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ για το 2-2! Ο Τομανέ έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Δώνη, όμως η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι!

86΄ Κίτρινη στον Σπόλιαριτς.

83΄ Κίτρινη στον Γιαγκό.

82΄ Δυνατό σουτ από τον Μοντνόρ, ο Μπέλετς διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

79΄ Κίτρινη στον Κοσταντίνοφ.

76΄ Ευκαιρία για τον Άρη! Ο Σαβό έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Μοντνόρ έκανε το πλασέ, η μπάλα άουτ.

73΄ Μακρινή μπαλιά από τον Ντάλσιο για τον Σούσιτς, ο οποίος έκανε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

70΄ Σουτ του Σαβό, η μπάλα κόντραρε στον Ζέφτε και ο Μπέλετς μάζεψε την μπάλα.

65΄ Σουτ του Ζόκε, η μπάλα άουτ.

63΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Λάθος γύρισμα από τον Νίκολιτς, ο Κβιλιτάια προλαβαίνει τον Βανά Άλβες και πλασάρει σε κενή εστία μειώνοντας σε 2-1!

54΄ Κίτρινη κάρτα στον Μπέγκτσον.

49΄ Νέα ευκαιρία για τον Άρη! Κεφαλιά του Νίκολιτς και απόκρουση από τον Μπέλετς!

48΄ Εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς, αποκρούει ο Μπέλετς, σουτ από τον Μαγιαμπέλα, νέα απόκρουση από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ!

43΄ Αλλαγή για την ομάδα της Λευκωσίας λόγω της αποβολής. Εκτός αγώνα ο Βιγιαφάνιες, στη θέση του ο Τσεμπάκ.

Απευθείας κόκκινη στον Πέτροβιτς και... όλα στραβά στον ΑΠΟΕΛ

42΄ Αποβολή για τον ΑΠΟΕΛ! Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Πέτροβιτς, ο οποίος ανέτρεψε τον Σαβό μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, επειδή έφευγε μόνος προς την αντίπαλη εστία.

39΄ Άστοχο πλασέ από τον Κβιλιτάια.

39΄ Πήρε να σκοράρει με... τακουνάκι ο Μαγιαμπέλα, μπλόκαρε ο Μπέλετς.

Το εννιάλεπτο του... ΤΡΟΜΟΥ από τον Άρη!

32΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Άρη με τον Μαγιαμπέλα να σκοράρει από κοντά και να γράφει το 2-0! Απίστευτο ξέσπασμα των «πράσινων» στο τελευταίο δεκάλεπτο.

31΄ Σουτ του Ντάλσιο, μαζεύει την μπάλα ο Βανά Άλβες.

- Μετά το γκολ, ο Άρης έχει πάρει τα ηνία του αγώνα και «άγγιξε» σε δύο περιπτώσεις το δεύτερο γκολ!

29΄ Νέα τεράστια ευκαιρία για τη Λεμεσιανή ομάδα για το 2-0, αυτή τη φορά με τον Καζού να σουτάρει και τον Μπέλετς να αποκρούει εντυπωσιακά και να κρατάει το 1-0!

25΄ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη με τον Μαγιαμπέλα, ο οποίος απέναντι από τον Μπέλετς, δεν κατάφερε να τον νικήσει!

23΄ ΓΚΟΟΟΛΛ για τον Άρη με δυνατό σουτ του Γκομίς, έπειτα από ασίστ του Νίκολιτς, 1-0!