Η Ομόνοια επικράτησε με 3-1 της ΑΕΖ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Σκόραρε δις ο Στεπίνσκι και ένα ο Σεμέδο, ενώ για την Λεμεσιανή ομάδα ο Ντιγκινί με πέναλτι.

Η Ομόνοια όπως ήταν λογικό μπήκε πιο δυνατά από την ΑΕΖ και ήθελε ένα γρήγορο γκολ για να απλοποιήσει τα πράγματα.

Κρατούσε την μπάλα και επιτίθονταν κυρίως από αριστερά με Σεμέδο και Χαμάς. Ο Μαροκινός έβγαλε κάποιες καλές σέντρες το πρώτο 20λεπτο, αλλά δεν κατάφερε κάποια να γίνει γκολ από τους συμπαίκτες του.

Το πρώτο γκολ για τους πράσινους ήρθε στο 26ο λεπτό του αγώνα. Σέντρα του Μάθιους από δεξιά, ο Σεμέδο μπήκε μπροστά από τον Ντιομάντε και με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά ο Στεπίνσκι έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΖ και έκανε το δυνατό σουτ με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μπέκερ για το 2-0.

Μετά τα δύο γκολ της Ομόνοιας έπεσε ο ρυθμό του αγώνα.

Η επόμενη φάση της Ομόνοιας ήρθε στο 41ο λεπτό και έγινε γκολ. Σέντρα του Αλιούμ από δεξιά, ο Σεμέδο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της ΑΕΖ, μάζεψε την μπάλα και έδωσε στον Στεπίνσκι, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι και νίκησε τον Μπέκερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν χαμηλός και δεν υπήρχαν ούτε πολλές φάσεις από τις δύο ομάδες.

Η ΑΕΖ είχε μια καλή ευκαιρία στο 73ο λεπτό, με φάση διαρκείας στην περιοχή της Ομόνοιας. Οι αμυντικοί της Ομόνοιας δεν μπορούσαν να διώξουν, αλλά ούτε αυτή της ΑΕΖ να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Μετά από αρκετά σουτ και πολλές κόντρες, απομακρύνθηκε η μπάλα.

Η Λεμεσιανή ομάδα μείωσε σε 3-1 στο 90+1 του αγώνα, με πέναλτι του Ντιγκινί.

Τέλος αγώνα

90+1' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ. Ο Ντιγκίνι ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 3-1.

Καθυστερήσεις 2 λεπτά

89' Πέναλτι για την ΑΕΖ! Ο Ντίγκινι έκανε το σουτ και η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Μάθιους.

82' Οζλέρ στον αγώνα, εκτός ο Αλιούμ.

80' Πλασέ του Μπάκτις μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Μπέκερ.

75' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα οι Μπάκιτς και Κακουλλής, εκτός Κούσουλος και Στεπίνσκι.

73' Ζήτησε πέναλτι ο Σεμέδο, τίποτα από τον Χριστοφόρου.

70' Φάση διαρκείας για την ΑΕΖ. Έγινε μπέρδεμα στην περιοχή της Ομόνοιας και από κόντρες η μπάλα είχε πορεία προς την εστία του Φαμπιάνο. Οι αμυντικοί της Ομόνοιας δεν μπορούσαν να διώξουν, αλλά ούτε αυτή της ΑΕΖ να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Μετά από αρκετά σουτ και πολλές κόντρες, απομακρύνθηκε η μπάλα.

65' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα Ντιγκινί, Παστελλής και Σαμπό, εκτός Χριστοφή, Ρουίθ και Σιφναίος.

63' Πλασέ του Στεπίνσκι, βγαίνει η άμυνα από τον Ρουίθ, ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα της Λεμεσιανής ομάδας.

60' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Λέτσιακς και Κασάμα, εκτός Χαμάς και Μπεζούς.

56' Σουτ του Κούσουλου εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα Σαρφό και Ε.Αντωνίου, εκτός οι Γιουσούφ και Ρότσα-Σάντος.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου. Χωρίς καθυστερήσεις!

Ήρθε το πρώτο με Σεμέδο μετά... «κτύπησε» δις ο Στεπίνσκι! (ΒΙΝΤΕΟ)

41' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια και 3-0. Πάσα του Αλιούμ από δεξιά εντός περιοχής στον Σεμέδο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της ΑΕΖ, μάζεψε την μπάλα και έδωσε στον Στεπίνσκι, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι και νίκησε τον Μπέκερ.

29' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια. Ο Στεπίνσκι έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΖ και έκανε το δυνατό σουτ με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μπέκερ για το 2-0.

26' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια και 1-0. Σέντρα του Μάθιους από δεξιά, ο Σεμέδο μπήκε μπροστά από τον Ντιομάντε και με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

23' Σέντρα του Χαραλάμπους στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά ο Αλιούμ και η μπάλα έφυγε έξω.

21' Ο Ρότσα-Σάντος έκλεψε και είδε τον Φαμπιάνο λίγο έκτος από την εστία του, δοκίμασε το σουτ από πολύ μακριά, αλλά ο Βραζιλιάνος κίπερ με βήμα προς τα πίσω μάζεψε εύκολα την μπάλα.

15' Επικίνδυνη σέντρα του Ματόνγκο, η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία του Φαμπιάνο.

14' Καλή φάση για την Ομόνοια. Χαμάς από αριστερά έκανε την σέντρα, ο Μπεζούς έκανε την σκαστή κεφαλιά, με την μπάλα να κτυπά στο έδαφος και να φεύγει πάνω από την εστία του Μπέκερ.

6' Σουτ από τον Χαραλάμπους που βρέθηκε μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφυγε έξω.

3' Επικίνδυνη σέντρα του Χαμάς, ο Μπέκερ πρόλαβε και μάζεψε πριν γίνει απειλητικός ο Στεπίνσκι.

Συγκίνηση στο ΓΣΠ για τον Ανδρέα Σάββα: «Θα είσαι πάντα μαζί μας εκεί ψηλά στη Βόρεια»

Ενδεκάδες:

Ομόνοια (Γ.Αναστασίου):Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (60' Λέτσιακς), Κούσουλος (75' Κακουλλής), Χαραλάμπους, Μπεζούς (60' Κασάμα), Αλιούμ (82' Οζλέρ), Σεμέδο, Στεπίνσκι (75' Μπάκιτς).

Στον πάγκο:Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Σιπριάνο, Φράνσον, Λανγκ, Μίλετιτς.

ΑΕΖ (Τζ.Πάντσεον):Μπέκερ, Γιαντάλ, Αντωνίου, Χριστοφή (65' Σαμπό), Ρουίθ (65' Παστελλής), Ρότσα - Σάντος (46'  Ε.Αντωνίου), Ντιομάντε, Ματόνγκο, Χατζηβασίλης, Γιουσούφ (46' Σαρφό), Σιφναίος (65' Ντιγκινί).

Στον πάγκο:Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Χ.Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ελευθερίου, Ιωσηφίδης, Ταβάρες.