Η Πάφος νίκησε 5-0 (Κοντρέρας 23', Γκολντάρ 45'+, Ζάιρο 48', Βαλακάρι 67' πεν., Τζάτζα 86') την Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» στον μονό αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου και προκρίθηκε στους «4» του θεσμού.

Η Πάφος εξασφάλισε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στο α' ημίχρονο με τους Κοντρέρας και Γκολντάρ να διαμορφώνουν το 0-2. Στο 23' ο Τάνκοβιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά η μπάλα από τον Νάρσινγκ κατέληξε στον Κοντρέρας ο οποίος με προβολή έκανε το 0-1, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ με πάσα στον Ζάιρο ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο Γκολντάρ με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά το ματς με την Νέα Σαλαμίνα να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Γιάνγκα και τους φιλοξενούμενους να... δοκιμάζουν τα αντανακλαστικά του Μελίσσα ο οποίος εξουδετέρωσε προσπάθειες των Παφιτών. Στη συνέχεια η Πάφος πήρε προβάδισμα, οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και στο τέλος του α' μέρους δέχθηκαν και δεύτερο γκολ με την παφιακή ομάδα να βάζει τα θεμέλια για την πρόκριση.

Στο β' μέρος οι γηπεδούχοι... κατέρρευσαν καθώς μετά το γκολ στο φινάλε του α' μέρους ήρθε και τρίτο γκολ στα αρχικά στάδια του β' μέρους.

Στο 48' μετά την εκτέλεση φάουλ ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ, αμυντικός της Νέας Σαλαμίνας έσειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά η μπάλα κατέληξε στον Ζάιρο ο οποίος από κοντά έκανε το 0-3. Στο 67' ο Βαλακάρι ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι κι έκανε το 0-4. Στο 86' Ναμ έκανε τη σέντρα και ο Τζάτζα με πλασέ έκανε το 0-5 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

7' Mεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα, ο Νάρσινγκ έκανε τη σέντρα, ο Γιάνγκα την καρδωτή κεφαλιά, εξουδετέρωσε ο Ίβουσιτς και στη συνέχεια ο Μπεχεράνο έκανε το σουτ, άουτ!

12' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Τάνκοβιτς να κάνει το σουτ από θέση βολής και τον Μελίσσα να... απογειώνεται διώχνοντας την μπάλα.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Κοντρέρας, ο Μελίσσας διώχνει προ της γραμμής!

23' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τάνκοβιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά η μπάλα από αμυντικό της Νέας Σαλαμίνας στον Κοντρέρας ο οποίος με προβολή έκανε το 0-1.

27' Κίτρινη στον Γκουανίνι.

32' Κίτρινη στον Οφόρι.

33΄Φάουλ για την Πάφο από δεξιά όπως επιτίθενται οι φιλοξενούμενοι.

Εκτέλεσε ο Μπόκτσαϊ, κόρνερ για την Πάφο. Πέρασε ανεκμετάλλευτ...

35' Ο Τάνκοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, με τον βοηθό διαιτητή να υποδεικνύει τον ποδοσφαιριστή της Πάφου σε θέση οφσάιντ.

Παραμένει το 0-0.

38' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Πάφο.

Κίτρινη στον Ναμ για διαμαρτυρίες...

40' Ο Μποκτσάι με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ!

45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ο Νάρσινγκ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Παπαγεωργίου δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά...

Νέα ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα, η σέντρα του Σεργίου δεν είχε αντίκρισμα...

Κίτρινη στον Ντουρμισάι ο οποίος ανέτρεψε τον Μπρούνο.

45'+5' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ με πάσα στον Ζάιρο ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο Γκολντάρ με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Έναρξη β' μέρους.

46' Koνέ, Κονατέ αντί Παπαγεωργίου, Οφόρι.

47' Κόρνερ για την Πάφο. Εκτέλεσε ο Πέπε.

48΄ΓΚΟΛ 0-3. Μετά την εκτέεση φάουλ ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ, αμυντικός της Νέας Σαλαμίνας έσειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά η μπάλα κατέληξε στον Ζάιρο ο οποίος από κοντά έκανε το 0-3.

Σουτ από τον Μπρούνο, άουτ.

61' Κόρνερ για την Πάφο μετά από σουτ του Κοντρέρας... Χωρίς αποτέλεσμα το κόρνερ.

62' Αμπντουσαλάμοφ, Βαλακάρι, Κανέ αντί Κοντρέρας, Τάνκοβιτς, Ναμ

Μιγκελίτο αντί Ντουρμισάι.

Ο VARίστας κάλεσε τον ρεφ για να εξετάσει περίπτωση πέναλτι (χέρι από Ντιακιτέ).

66' Πέναλτι για την Πάφο.

67' ΓΚΟΛ 0-4. Ο Βαλακάρι ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι κι έκανε το 0-4.

70' Ντάτκοβιτς αντί Μπεχαράνο

Τουμάσι αντί Μπρούνο.

75' Τζάτζα αντί Ζάιρο.

82' Κατσιάρης αντί Καρλίτος.

86' ΓΚΟΛ 0-5. Ο Ναμ έκανε τη σέντρα και ο Τζάτζα με πλασέ έκανε το 0-5.

90' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ο Νάρσιντ απέναντι από τον Ίβουσιτς έκανε το πλασέ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

90'+2' ΓΚΟΛ 0-6. Ο Τζάτζα στην αντεπίθεση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για έκτη φορά.

ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ το γκολ μέσω VAR λόγω οφσάιντ.

Τελικό αποτέλεσμα: 0-5.

Ενδεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα (Χ.Χριστοδούλου):Μελίσσας, Σεργίου, Γκουανίνι, Ντιακιτέ, Οφόρι, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Γιάνγκα.

Στον πάγκο:Κίσσας, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Φερνάντες, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά.

Πάφος (Χ.Καρσέδο):Ίβουσιτς, Ικόκο, Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαι, Ναμ, Πέπε, Μπρούνο, Τάνκοβιτς, Ζάιρο, Κοντρέρας.

Στον πάγκο:Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Κβίντα, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Ζάζα, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Βαλακάρι.
Στάδιο: VITEX «Αμμόχωστος – Επιστροφή»
Διαιτητής: Obrenovic Rade
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Jovanovic Srdjan
AVAR: Φελλάς Κωνσταντίνος