Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
Οι «ερυθρόλευκοι» αναγνωρίζουν τις δυσκολίες του αγώνα κόντρα σε μία από τις ποιοτικότερες ομάδες του πρωταθλήματος που αν βρεθεί στη μέρα της είναι ικανή για τα πάντα, όμως έχουν αποδείξει κι αυτοί σε αρκετά παιχνίδια τις δυνατότητες τους και ειδικά στην έδρα τους με τον 12ο παίκτη στο πλευρό τους, μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τους πάντες.
Είναι δεδομένο ότι η ομάδα της Αμμοχώστου «διψάει» για μία μεγάλη διάκριση. Ο θεσμός του κυπέλλου της δίνει τη δυνατότητα να ονειρεύεται και θέλει αυτή τη φορά να κάνει το... βήμα παραπάνω που δεν κατάφερε τα προηγούμενα χρόνια, όσες φορές το επιχείρησε.
Ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου έκανε αρκετή δουλειά στην ψυχολογική προετοιμασία της ομάδας του, ζητώντας μεταξύ άλλων από τους παίκτες του να μπουν από το ξεκίνημα με το «μαχαίρι στα δόντια» και να δείξουν στο γήπεδο πόσο πολύ θέλουν αυτή την πρόκριση.
Ο Κύπριος τεχνικός θα κάνει αρκετές αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον Οθέλλο, παρατάσσοντας την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Εκτός πλάνων είναι οι Λέουκο και Κατσικάς, ενώ η παρουσία στην αποστολή των Νάρσινγκ, Φερνάντεζ, Φράγκου και Κόνε, θα κριθεί την τελευταία στιγμή. Η διοίκηση των «ερυθρολεύκων» αναμένει περίπου 2500 οπαδούς της ομάδας στο γήπεδο, για να την σπρώξουν σε μία μεγάλη νίκη.
Πιθανή ενδεκάδα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Οφόρι, Καρλίτος, Μπεχαράνο, Μιγκελίτο, Παπαγεωργίου (Φερνάντεζ), Ντουρμισάι (Νάρσινγκ), Γιάνγκα.