Η Δόξα με σκόρερ τον Ναμπί στο 86' νίκησε 1-0 τον Απόλλωνα για την πρεμιέρα της β' φάσης του πρωταθλήματος.

Δοκάρι είχαν και οι δύο ομάδες για την Δόξα στο 32’ ο Ναμπί για τον Απόλλωνα 57’ ο Κοστάκε.

Ο Απόλλωνας παραμένει στην 7η θέση και στους 38 βαθμούς. Στην τελευταία θέση η Δόξα και στους 15 βαθμούς, στο -1 από ΑΕΖ και Οθέλλο.

Mε το... μυαλό στον επικείμενο προηημιτελικό κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ την ερχόμενη Πέμπτη (29/02) παρατάχθηκε ο Απόλλωνας, ενώ η Δόξα πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς πλησιάζοντας περισσότερο τις ομάδες που διεκδικούν την παραμονή.

Β΄ Όμιλος
1η αγωνιστική: Απόλλωνας-Δόξα 0-1, Νέα Σαλαμίνα-Οθελλος 1-1, ΑΕΛ-ΑΕΖ 2-1, Εθνικός-Καρμιώτισσα 2-1
2η αγωνιστική: Δόξα-Καρμιώτισσα, ΑΕΖ-Εθνικός, Οθελλος-ΑΕΛ, Απόλλωνας-Νέα Σαλαμίνα
3η αγωνιστική: Νέα Σαλαμίνα-Δόξα, ΑΕΛ-Απόλλωνας, Εθνικός-Οθελλος, Καρμιώτισσα-ΑΕΖ
4η αγωνιστική: Δόξα-ΑΕΖ, Οθελλος-Καρμιώτισσα, Απόλλωνας-Εθνικός, Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΛ
5η αγωνιστική: ΑΕΛ-Δόξα, Εθνικός-Νέα Σαλαμίνα Καρμιώτισσα-Απόλλωνας, ΑΕΖ-Οθελλος
6η αγωνιστική: Δόξα-Οθελλος, Απόλλωνας-ΑΕΖ, Νέα Σαλαμίνα-Καρμιώτισσα, ΑΕΛ-Εθνικός
7η αγωνιστική: Εθνικός-Δόξα, Καρμιώτισσα-ΑΕΛ, ΑΕΖ-Νέα Σαλαμίνα Οθελλος-Απόλλωνας
8η αγωνιστική: Δόξα-Απόλλωνας, Οθελλος-Νέα Σαλαμίνα ΑΕΖ-ΑΕΛ, Καρμιώτισσα-Εθνικός
9η αγωνιστική: Καρμιώτισσα-Δόξα, Εθνικός-ΑΕΖ, ΑΕΛ-Οθελλος, Νέα Σαλαμίνα-Απόλλωνας
10η αγωνιστική: Δόξα-Νέα Σαλαμίνα Απόλλωνας-ΑΕΛ, ΑΕΖ-Καρμιώτισσα, Οθελλος-Εθνικός
11η αγωνιστική: ΑΕΖ-Δόξα, Καρμιώτισσα-Οθελλος, Εθνικός-Απόλλωνας, ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα
12η αγωνιστική: Δόξα-ΑΕΛ, Νέα Σαλαμίνα-Εθνικός, Απόλλωνας-Καρμιώτισσα, Οθελλος-ΑΕΖ
13η αγωνιστική: Οθελλος-Δόξα, ΑΕΖ-Απόλλωνας, Καρμιώτισσα-Νέα Σαλαμίνα, Εθνικός-ΑΕΛ
14η αγωνιστική: Δόξα-Εθνικός, ΑΕΛ-Καρμιώτισσα, Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΖ, Απόλλωνας-Οθελλος

LIVE:

Έναρξη αγώνα

10' Σουτ από τον Ναμπί, η μπάλα στα χέρια του Λέουβενμπεργκ στην πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς.

12' Σουτ από τον Μέσκα, άουτ.

14' Κόρνερ για τον Απόλλωνα. Εκτέλεσε ο Ποντικός, απομάκρυνε την μπάλα αμυντικός της Δόξας.

Κόρνερ για τον Απόλλωνα. Ο Κολ εκτέλεσε το κόρνερ, επιθετικό φάουλ και η μπάλα στους φιλοξενούμενους.

25' Κίτρινη στον Προβιδάκη.

32΄Ο Ναμπί επιχείρησε το σουτ, δοκάρι και άουτ!

34'  Ζητούν πέναλτι του Απόλλωνα σε πέσιμο του Κοστάκε.  Δεν υπήρχε κάτι σύμφωνα με διαιτητή και VAR.

37'  Άστοχο σουτ του Κολ, άουτ.

41'Κεφαλιά του Άδωνη στα χέρια του Αντωνίου.

42'Σουτ του Κρέμτσικ, εδιωξε ο Αντώνιου.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

56' Ο Μέσκα έπειτα από κάθετη πάσα του Χάνι πλασάρει, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

57' Ο Κοστάκε μετά την σέντρα του Σοφοκλέους, έκανε το σουτ, δοκάρι και άουτ!

58΄Πεϊμπέρνς, Βαλμπουενά αντί Κοστάκε, Σοφοκλέους.

Ο Απόλλωνας ανέβηκε στα τελευταία λεπτά χωρίς όμως να φτάνει στο στόχο του γκολ.

64' Χάρης Κυριάκου αντί Μέσκα.

69'Μάρκες αντί Γιούρσεβιτς, Μαλεκκίδης αντί Ποντικού.

77' Εκπολό αντί Σιέλβικ.

79' Φοφανά αντί Τραϊτσέφσκι.

85' B.Kυριάκου αντί Χάνι.

86' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ασάντε πάσαρε στον Ναμπί ο οποίος ξεπέρασε τον Λέουβενμπεργκ και με αριστερό πλασέ έκανε το 0-1.

Κίτρινη στον Τάντι.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα.

Απόλλωνας:  Λέουβενμπεργκ, Σιέλβικ, Άδωνη, Κρμεντσίκ, Ποντικός, Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν, Κοστάτσε, Παναγιώτου, Σοφοκλέους, Κολ

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Μαλεκκίδης, Βαλμπουενά, Μάρκες, Κλέιν, Χρυσοστόμου

Δόξα: Κυριάκου, Τάντι, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Μέσκα, Πούριτς, Ασαντέ, Χάνι.

Στον πάγκο: Κυριάκου Π., Φοφανά, Σαντίκ, Λοϊζίδης, Αντενόν, Κυριάκου Ε. Κυριάκου Χ.