Η Ανόρθωση νίκησε 2-0 την ΑΕΖ (Τσίκο 18', Καστέλ 42' πεν.) στο «Αμμόχωστος »για τον εξ αναβολής αγώνα της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Χωρίς να δυσκολευτεί η Ανόρθωση πήρε την νίκη και ανέβηκε στους 47 βαθμούς.

Το LIVE:

Έναρξη αγώνα

Χωρίς αξιόλογη φάση στο ματς...

7' Σέντρα από τον Κορέια, έδιωξε ο Μιλοσάβλιεβιτς.

10' Σουτ από τον Τσίκο, κόρνερ για την Ανόρθωση.

11' Ο Κίκο εκτέλεσε το κόρνερ, κεφαλιά ο Κάργας, άουτ.

17' Κόρνερ για την ΑΕΖ... χωρίς αντίκρισμα.

18' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τσίκο μετά την κάθετη ασίστ του Καστέλ έκανε το 0-1 με δεξί πλασέ.

21' Συρτό σουτ από τον Σιφναίο, η μπάλα στον Αμπολέδα.

25' Κίτρινη στον Χρίστου που χάνει ΑΕΛ εκτός ή Εθνικό εντός.

35' Σουτ από τον Κίκο, άουτ.

37' Εκτέλεση φάουλ από τον Φερέιρα, ο Κάργας έκανε την κεφαλιά, άουτ.

Πτώση Κορέια μετά από μαρκάρισμα.

40' Ο VARίστας κάλεσε τον ρεφ να εξετάσει τη φάση μέσω video.

Πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης.

42' ΓΚΟΛ 0-2. Ο Καστέλ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-2.

Δέκατο γκολ για τον Καστέλ. Η σεζόν 2018/19 ήταν η κορυφαία με 13 γκολ με την Σαν Σεμπάστιαν, ενώ ξεπέρασε την δεύτερη καλύτερη επίδοση στην καριέρα του που ήταν τα 9 γκολ.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β΄μέρους.

Αντωνίου αντί Ουαγκέ.

51' Σουτ από τον Κίκο, η μπάλα στον τερματοφύλακα της ΑΕΖ.

57' Σουτ από τον Καστέλ, κόρνερ...

61'  Σκοράρει ο Τσικο όμως ακυρώνεται σωστά για αντικανονική θέση μετά από κεφαλιά πάσα του Κάργα

Κ.Αντωνίου, Ρουίζ, Κάστρο, αντί Ζλόγκαρ, Ελευθερίου, Γιαντάλ

65' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Κλε να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει σημαδεύοντας το αριστερό δοκάρι!

70' Γκασάμα αντί Καστέλ, Περέα αντί Κίκο.

Κίτρινη στον Σάντος

72' Nτιγκινί αντί Σιφναίου, Χατζηβασίλης αντί Χρίστου.

74' Σουτ από τον Περέα, άουτ.

77' Κόρνερ για την Ανόρθωση... Μεγάλη ευκαιρία για την Κυρία, με τον Γκασάμα να σημαδεύει το δοκάρι με κεφαλιά, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Αντωνίου έκανε το σουτ πάνω στον Ρέινολντς!

83' Ο Γκασάμα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τσίκο όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

85' Παρούτης, Ιωάννου αντί Φερέιρα, Τεχέρα.

86' Κίτρινη στον Ρουίζ ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου Ε, Σλόγκαρ, Ρόχα Σάντος, Ρέινολντς, Ελευθερίου, Σιφνέος, Χρίστου, Κλε.
Στον πάγκο οι Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου, Χριστοφή, Κάστρο, Ματόνγκο, Ντιομαντέ, Χατζηβασίλη, Ρουίθ, Ντιγκινί, Ιωσηφίδης.
Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ, Φερέιρα, Τιουνέ, Κίκο, Κορρέα, Τσίκο.
Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Κεραυνός, Μακούν, Παρούτης, Γκασαμά, Αντωνίου, Ιωάννου Κωνσταντίνου, Περέα, Χρυσοστόμου