Η μεγάλη γιορτή του υγρού στίβου!

Ακολουθήστε μας στο Google news

 

 

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Κολύμβησης πραγματοποιεί αύριο (Τετάρτη) την καθιερωμένη ετήσια τελετή βράβευσης των αθλητών και ομάδων για τις επιτυχίες τους την αγωνιστική σεζόν 2022- 2023. Η μεγάλη γιορτή του υγρού στίβου θα πραγματοποιηθεί στο Ολυμπιακό Μέγαρο στη Λευκωσία και σ’ αυτήν αναμένεται να δώσουν το παρών τους εκπρόσωποι του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού και της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής, καθώς επίσης και άλλοι παράγοντες του αθλητισμού. Μια σεζόν (2022-2023) που ολοκληρώθηκε με αρκετές επιτυχίες, τόσο διεθνείς, όσο και στο εσωτερικό και αθλητές και ομάδες είναι έτοιμοι να απολαύσουν τους καρπούς των κόπων τους.

Στην κολύμβηση, Παναγιώτης Πανάρετος (Ν.Ο. Αμμοχώστου) και Κάλια Αντωνίου (Ν.Ο. Λεμεσού), στην υδατοσφαίριση ο Σόλων Νικολάου (ΑΠΟΕΛ), στην κολύμβηση ανοικτής θάλασσας ο Ροδόλφος Ροδόλφου (Ν.Ο. Κωνσταντίας) και η Άντρεα Ολίβια Πρωτόπαπα (Ν.Ο. Λεμεσού), είναι οι αθλητές που αναδείχθηκαν κορυφαίοι στο άθλημα τους. Στα ομαδικά κορυφαίες ομάδες είναι του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού στην κολύμβηση, του ΑΠΟΕΛ στην υδατοσφαίριση και του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου στην κολύμβηση ανοικτής θάλασσας.

Όλοι οι πιο πάνω πραγματοποίησαν από πολύ καλή έως εξαιρετική σεζόν και δίκαια βρέθηκαν στην κορυφή των αγωνισμάτων τους, αποδεικνύοντας ότι «τα αγαθά κόποις κτώνται». Τιμητικές διακρίσεις θα δοθούν επίσης στον κολυμβητή Ανδρέα Γαβριήλ για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης κωφών, καθώς επίσης και στις αθλήτριες της καλλιτεχνικής κολύμβησης Χρυστάλλα Φωκαίδου και Έμιλυ Ιακωβίδου και στην προπονήτρια τους Γιάννα Πένεβα, για την συμμετοχή τους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κορασίδων καλλιτεχνικής κολύμβησης που αποτελεί και την ιστορικά πρώτη συμμετοχή της Κύπρου σε αγώνες καλλιτεχνικής κολύμβησης. Η καλλιτεχνική κολύμβηση, τα τελευταία χρόνια πραγματοποίησε σημαντικά βήματα προόδου και το μέλλον προδιαγράφεται ευοίωνο για ένα ακόμα άθλημα του υγρού στίβου.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Κατηγορία ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Μαρίνος Λούκας (Ν.Ο. Κερύνειας), Αντωνίου Νικόλας (Ν.Ο. Λεμεσού)
Κατηγορία Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Ν.Ο. Λεμεσού), Erokhina Maria (Ν.Ο. Πάφου), Χατζηλοίζου Άννα
Κατηγορία Νέων: Γρηγορίου Αλέξανδρος (ΑΠΟΕΛ), Κώστα Νικόλας (Ν.Ο. Πάφου), Ροδόλφου Ροδόλφος (Ν.Ο. Κωνσταντίας)
Κατηγορία Νεανίδων: Μανώλη Αγάθη (Ν.Ο. Πάφου), Αγιομαμίτου Χριστίνα (Ν.Ο. Λευκωσίας), Τουμάζου Πολυξένη (Ν.Ο. Λάρνακας)
Κατηγορία Παίδων: Ιακωβίδης Αλέξης (Ν.Ο. Λευκωσίας), Σμιρνόβ Αλεξάνδρ (Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς), Χριστοφή Θεόδωρος Κορνήλιος (Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς)
Κατηγορία Κορασίδων: Μπέκα Μελίνα Κυριακή (Ν.Ο. Λευκωσίας), Κόντο Μαριάννα (Ν.Ο. Λεμεσού), Τζιοβάννη Ιωσηφίνα (Ν.Ο. Λευκωσίας)
Κατηγορία παμπαίδων Α’: Ανδρέου Βίκτωρας (Ν.Ο. Λευκωσίας), Λυτρίδης Φίλιππος (Ν.Ο. Λεμεσού), Ηλιάδης Αλέξιος (ΑΠΟΕΛ)
Κατηγορία παγκορασίδων Α’: Γιάγκου Αθηνά (Ν.Ο. Κερύνειας), Παναγιώτου Ειρήνη (Ν.Ο. Λεμεσού), Πισία Έμιλυ (Ν.Ο. Λευκωσίας)
Κατηγορία παμπαίδων Β’: Βότσης Ανδρέας Νεκτάριος (Ν.Ο. Λευκωσίας), Παπανικόλας Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου), Νούρου Στέφανος (Ν.Ο. Κωνσταντίας)
Κατηγορία παγκορασίδων Β’: Κένετυ Μαρία Ελένη (Ν.Ο. Λεμεσού), Ευέλθοντος Ελένη (Ν.Ο.
Μέσα Γειτονιάς), Σταύρου Αθηνά (Ν.Ο. Λευκωσίας)

Τιμητικές Διακρίσεις:

Ιακωβίδης Φίλιππος (Ν.Ο. Λευκωσίας), Νικολάου Αντόνιο (Ν.Ο. Λεμεσού), Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Κερύνειας), Μανώλη Χρήστος (Ν.Ο. Πάφου), Καραμάνου
Χρυσούλα (ΑΠΟΕΛ), Πανάρετου Μαρία (Ν.Ο. Αμμοχώστου), Χαλβατζής Γουέητ Βασίλης (Ν.Ο. Πάφου), Βακανά Πόλυς (Ν.Ο. Λεμεσού)

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΟΜΙΛΩΝ
Παγκύπριο Πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών: Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού, Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας, Ναυτικός Όμιλος Πάφου
Παγκύπριο Πρωτάθλημα νέων/νεανίδων: Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας, Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού, Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας
Παγκύπριο Πρωτάθλημα παίδων/κορασίδων: Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας, Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού, Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου

Πενταετής ασπίδα 2021-2025: Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ
Κατηγορία ανδρών: Ροδόλφου Ροδόλφος (Ν.Ο. Κωνσταντίας), Εργατούδης Γιάννης (Ν. Ο. Λεμεσού), Κουτσιουπής Παναγιώτης (ΑΠΟΕΛ)
Κατηγορία γυναικών: Πρωτοπαπά Άντρεα Ολίβια (Ν.Ο. Λεμεσού), Λοίζου Άννα (Ν.Ο. Λάρνακας), Παπέττα Στέφανη (Ν.Ο. Αμμοχώστου)

Βραβεύσεις ομίλων: Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου, Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας, Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Κατηγορία Ανδρών

Καλύτερος υδατοσφαιριστής: Νικολάου Σόλων (ΑΠΟΕΛ)
Καλύτερος τερματοφύλακας: Λεμέσιος Ιωάννης – ΑΠΟΕΛ

Κατηγορία U18
Καλύτερος υδατοσφαιριστής: Κουσιάππας Παναγιώτης – Ν.Ο. Λάρνακας
Καλύτερος τερματοφύλακας: Λεμέσιος Ιωάννης – ΑΠΟΕΛ

Κατηγορία U16
Καλύτερος υδατοσφαιριστής: Οικονομίδης Στέφανος – ΑΠΟΕΛ
Καλύτερος τερματοφύλακας: Παπακλεοβούλου Μάριος – Ν.Ο. Αμμοχώστου

Κατηγορία U14
Καλύτερος υδατοσφαιριστής: Χριστοφόρου Χριστόφορος – ΑΠΟΕΛ
Καλύτερος τερματοφύλακας: Σίσαμος Στέφανος – Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΤΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ
Παπασπυρόπουλος Αναστάσιος (τερματοφύλακας) – Ν.Ο. Αμμοχώστου
Μονιούδης Αδαμάντιος (Φουνταριστός) – Ν.Ο. Λεμεσού
Robu Daniel – ΑΠΟΕΛ
Κυριάκου Παναγιώτης – Ν.Ο. Λάρνακας
Νικολάου Σόλων – ΑΠΟΕΛ
Φωτάρας Γαβριήλ – Ν.Ο. Λάρνακας
Κουσιάππας Παναγιώτης – Ν.Ο. Λάρνακας

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΟΜΙΛΩΝ

Παγκύπριο πρωτάθλημα ανδρών: ΑΠΟΕΛ, Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού, Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας
Παγκύπριο κύπελλο ανδρών: ΑΠΟΕΛ
Παγκύπριο πρωτάθλημα U18: Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας, ΑΠΟΕΛ, Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού
Παγκύπριο κύπελλο U18: ΑΠΟΕΛ
Παγκύπριο πρωτάθλημα U16: ΑΠΟΕΛ, Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού, Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου
Παγκύπριο κύπελλο U16: ΑΠΟΕΛ
Παγκύπριο πρωτάθλημα U14: Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς, ΑΠΟΕΛ, Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού
Παγκύπριο κύπελλο U14: ΑΠΟΕΛ

Share

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Η ηγεσία του ΚΟΑ στον Μαραθώνιο Λεμεσού-ThemaSports
15/04 @ 16:27

Η ηγεσία του ΚΟΑ στον Μαραθώνιο Λεμεσού

Η ηγεσία του ΚΟΑ στον Μαραθώνιο Λεμεσού-Η φιλανθρωπική δράση του Οργανισμού.

Πάνω από 17.000 δρομείς και σπουδαίες επιδόσεις στον ΟΠΑΠ Μαραθώνιο Λεμεσού-ThemaSports
14/04 @ 13:41

Πάνω από 17.000 δρομείς και σπουδαίες επιδόσεις στον ΟΠΑΠ Μαραθώνιο Λεμεσού

Χιλιάδες δρομείς -3.000 από το εξωτερικό- έτρεξαν στις έξι διαδρομές της διοργάνωσης

Κέρδισε τον Απόλλωνα ο Κεραυνός στον πρώτο τελικό και πήρε προβάδισμα τίτλου-ThemaSports
14/04 @ 10:24

Κέρδισε τον Απόλλωνα ο Κεραυνός στον πρώτο τελικό και πήρε προβάδισμα τίτλου

Με νίκη για τον Κεραυνό τελείωσε η πρώτη αναμέτρηση για την τελική φάση των πλέι-οφ στο πρωτάθλημα Τροχοκαθίσματος.

ΟΠΑΠ Μαραθώνιος: Στους δρόμους της Λεμεσού και σήμερα Κυριακή (14/04) χιλιάδες δρομείς (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)-ThemaSports
14/04 @ 09:03

ΟΠΑΠ Μαραθώνιος: Στους δρόμους της Λεμεσού και σήμερα Κυριακή (14/04) χιλιάδες δρομείς (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Χιλιάδες δρομείς από την Κύπρο και το εξωτερικό, ξεχύθηκαν από χθες (13/04) στους δρόμους της Λεμεσού, λαμβάνοντας μέρος στον ΟΠΑΠ Μαραθώνιο Λεμεσού, ζώντας μοναδικές εμπειρίες.

Έγραψαν ιστορία στην Ταϊτή οι Erica Nystrom και Αlexandra Gusarova!-ThemaSports
13/04 @ 13:49

Έγραψαν ιστορία στην Ταϊτή οι Erica Nystrom και Αlexandra Gusarova!

Τεράστια επιτυχία για το κυπριακό Beach Volley στη μακρινή Ταϊτή.

BEST OF THEMASPORTS

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ