Ολυμπιακοί αγώνες: Η πλεύση της Κυπριακής αποστολής στον Σηκουάνα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)
Η κυπριακή αποστολή στην τελετή έναρξης στο Παρίσι.
Ακολουθήστε μας στο Google news
Ο Ιταλός τεχνικός Εουτζένιο Σένα ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας με σκοπό να αρχίσει από την τρέχουσα σεζόν να ανεβάζει σταδιακά την ομάδα της Ξυλοτύμπου.
O άμεσος στόχος είναι η αποφυγή του υποβιβασμού στη γ' κατηγορία (την Κυριακή στις 15:00 θα ντεμπουτάρει κόντρα στον Διγενή), όμως στην Ξυλοτύμπου πιστεύουν ότι με τον νέο προπονητή θα μπορέσουν να δουν πιο μακριά.
Οι εμπειρίες του από την ακαδημία της Γιουβέντους (τεχνικός διευθυντής και υπεύθυνος για τα camp σε Ρωσία και Κίνα) αλλά και η παρουσία του σε πάγκους ομάδων σε πολλές χώρες παρά την ηλικία του δελέασαν τους ανθρώπους της ομάδας. Πρόκειται για τεχνικό που δίνει έμφαση στη λεπτομέρεια και είναι ειδικός στην ανάλυση.
Ο Σένα ο οποίος γνωρίζει άπταιστα αγγλικά, ενώ απέκτησε το δίπλωμα του όταν εργάστηκε στο Μαυροβούνιο ήταν προσωπική επιλογή του τεχνικού διευθυντή της ομάδας Παναγιώτη Χριστοδούλου.
Έφερε Κύπρο τον Ιταλό Eugenio Sena - Ήταν βοηθός του Πάολο Τραμετσάνι στην Αλ Φαϊσαλί
Ο Σένα έμαθε τα... βασικά ελληνικά κοουτσάροντας την ομάδα της Κοζάνης: