Η ΟΜΟΝΟΙΑ είναι από την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 1-3 στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» και με τη νίκη τους συμπλήρωσαν τις απαιτούμενες τέσσερις νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ θα αγωνιστεί σε μονό αγώνα κατάταξης για την 3η-4η θέση εκτός έδρας.

Παράταση στην αγωνία έχουμε στο άλλο ζευγάρι αφού η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ κέρδισε 3-2 με ολική ανατροπή τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ και μείωσε σε 1-3 τις νίκες.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (25-21, 19-25, 21-25, 17-25)

Η ΟΜΟΝΟΙΑ είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Οι περσινοί πρωταθλητές κέρδισαν στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 με ανατροπή σε 1’56 συμπλήρωσαν 4 νίκες και αναμένουν αντίπαλο από το ζευγάρι Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ θα αρκεστεί στη διεκδίκηση της 3ης θέσης.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 1-0 αφού δημιούργησε διαφορά στα τελικά στάδια και κέρδισε 25-21 σε 25’. Η ΟΜΟΝΟΙΑ αντέδρασε και στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 10-16. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ μείωσε στο-3 17-20, αλλά η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε 19-25 σε 27’ ισοφαρίζοντας 1-1.

Οι «πράσινοι» κέρδισαν 21-25 το τρίτο σετ σε 27’ και προηγήθηκαν 1-2. Η ΟΜΟΝΟΙΑ στο τέταρτο σετ έλεγξε τον αγώνα προηγήθηκε με 7 πόντους 15-21 και πήρε το σετ με 17-25 σε 28’ κερδίζοντας τον αγώνα 1-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Ibazeta, Παφίτης, Bolli, Σαββίδης, Νικολάου, Corzo – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Duruda – Αλλαγές: Αχιλλέως, Ανδρέου, Gryban, Lebedev.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Perreira, Antpkin, Moalla, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvoranen – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Τουμπή – Αλλαγές:

Διαιτητές: Ι. Μιτσής – Ν. Αντωνίου

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-2 (23-25, 20-25, 25-21, 25-19, 15-12)

Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ έμεινε «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση στους Τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Η «Μεγάλη Κυρία» πέτυχε την ολική ανατροπή και ενώ έχανε 0-2 κέρδισε 3-2 τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» στην παρουσία 55 θεατών και μείωσε 1-3 τις νίκες.

Η σειρά θα μεταφερθεί στην Πάφο όπου ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ θα θελήσει να πετύχει την 4η νίκη που θα τον οδηγήσει στους Τελικούς. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ θα επιδιώξει τη νίκη για να μειώσει και άλλο σε 2-3 τις νίκες.

Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 0-2. Στο πρώτο σετ επικράτησε 23-25 σε 27’ ενώ έχανε 23-21. Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Πάφου κέρδισε 20-25 σε 26’ και αύξησε το υπέρ του σκορ.

Τίποτε όμως δεν κρίθηκε, αφού η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ έκανε φοβερή ανατροπή. Στο τρίτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 25-21 σε 26’ και μείωσε σε 1-2 σετ. Η ισοφάριση σε 2-2 ήλθε με την πάροδο 26’ αφού η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ προηγήθηκε 18-12 και κέρδισε 25-19 σε 26’. Στο τέταρτο σετ έκανε ντεμπούτο με τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ ο νεαποκτηθείς Ελλαδίτης Γιώργος Τσουμάκας.

Η νίκη κρίθηκε στο τάί – μπρέικ με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να κερδίζει 15-12 σε 19’ κερδίζοντας τον αγώνα 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Π. ΚΟΝΤΟΣ): Χριστοφόρου, Krisko, Leontyev, Hobern, Ambouila, Sinhayeuski – Λίμπερο 1: Μιλτιάδους – Αλλαγές: Κυπριανού.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACCI): Σκορδής, Προδρόμου, Krikun, Αυγ. Σαββίδης, Mosqouera, Do;gopolov – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Σωκράτους, Τσουμάκας.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Μ. Αντώρκας.