Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης για την 26η αγωνιστική.

Το γκολ για την ομάδα της Λάρνακας, σκόραρε ο Πονς στο 48ο λεπτό.

Η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ξάφνιασε την ΑΕΚ, η οποία δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα.

Στο 13ο λεπτό η «Κυρία» έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Η ΑΕΚ απάντησε στις καλές ευκαιρίες, στο 26ο λεπτό του αγώνα. Σέντρα του Γκιούρτσο από δεξιά, ο Σολ από πολύ καλή θέση έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ψηλά.

Στο 30ο λεπτό του αγώνα ο διαιτητής κάλεσε τους προπονητές και τους τόνισε, ότι χρειάζεται να ηρεμήσουν τους ποδοσφαιριστές τους, καθώς υπήρχε μεγάλη ένταση και δυνατές μονομαχίες στον αγωνιστικό χώρο.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε μόλις στο 48ο λεπτό. Ο Σάντσες έκανε την συρτή σέντρα από δεξιά, ο Γκιούρτσο μάζεψε και έστρωσε στον Πονς, ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Αρμπολέδα για το 1-0.

Στο 59ο λεπτό η ΑΕΚ είχε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει, αρχικά ο Γκιούρτσο έκανε σουτ εντός περιοχής από πλάγια θέση και ο Αρμπολέδα έδιωξε με γροθιές. Δευτερόλεπτα μετά ήταν ο Τόνγκια, που με φαλτσαριστό πλασέ απείλησε την εστία του Κολομβιανού κίπερ, με τον ίδιο να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση.

Η Ανόρθωση έφθασε κοντά στην ισοφάριση στο 78ο λεπτό του αγώνα. Σέντρα του Κίκο από αριστερά, ο Χρυσόστομου από πολύ κοντινή απόσταση, έκανε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 1-0 και να πάρει τη νίκη.

Το LIVE:

Τέλος αγώνα

90+3 Κίτρινη στον Σάντος.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

86' Τζουλίου αντί του Αντωνίου.

86' Λόπες στην θέση του Ντίμερς.

81' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, η οποία τελείωσε με σουτ του Τόνγκια από πλάγια θέση και τον Αρμπολέδα να αποκρούει.

77' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σέντρα του Κίκο από αριστερά, ο Χρυσόστομου από πολύ κοντινή απόσταση, έκανε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

75' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Σάντος και Τόμοβιτς, εκτός Σάντσες και Σολ.

74' Φερέιρα αντί του Κορρέα.

71' O Αντωνίου εντός περιοχής ντρίμπλαρε τους Σάντσες και Ρομπέρζ, ήταν έτοιμος για το σουτ και τον πρόλαβε ο Μιλίτσεβιτς.

69' Φαράζ στην θέση του Γκιούρτσο.

61' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Χρυσοστόμου και Κίκο, εκτός Κορέια και Ιωάννου.

59' Νέα φάση για την ΑΕΚ, ο Τόνγκια έκανε το φαλτσαριστό πλασέ και Αρμπολέδα πραγματοποίησε νέα σπουδαία επέμβαση.

59' Σουτ του Γκιούρτσο από πλάγια θέση, διώχνει ο Αρμπολέδα με τις γροθιές.

Ο Πονς έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

48' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Σάντσες έκανε την συρτή σέντρα από δεξιά, ο Γκιούρτσο μάζεψε και έστρωσε στον Πονς, ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Αρμπολέδα για το 1-0.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 2 λεπτά

43' Πλασέ του Γκιούρτσο μέσα από την περιοχή, μάζεψε εύκολα ο Αρμπολέδα.

Ασυνήθιστο σκηνικό: Κάλεσε τους προπονητές ο Πούτρος! (ΒΙΝΤΕΟ)

38' Kίτρινη στον Αντωνίου.

37' Κίτρινη στον Λέδες.

Βρήκαν πυρσούς και καπνογόνα μέσα στις τουαλέτες πριν το ΑΕΚ-Ανόρθωση!

27' Ο Γκασαμά από πλάγια θέση στην περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα έξω.

26' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γκιούρτσο από δεξιά, ο Σολ από πολύ καλή θέση έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ψηλά.

20' Αρκετές δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

13' Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Σάντσες ενώ φάνηκε να ελέγχει, ο Τσίκο έκλεψε την μπάλα και έφυγε απέναντι από τον Πίριτς, έκανε προσποίηση στον αμυντικό της ΑΕΚ, έκανε το σουτ αλλά ο Ρομπέρζ πρόλαβε να βάλει το πόδι του και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

9' Ο Τσίκο μέσα από την περιοχή σε πλάγια θέση, δοκίμασε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Πίριτς που μάζεψε με ευκολία.