Στο +12 παρέμεινε η διαφορά της ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ από τη δεύτερη θέση που βρίσκεται ο ΑΠΟΛΛΩΝ μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής, 1ης στη Β Φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ στον Όμιλο 1-4 κέρδισε στη Λεμεσό την LEMESOS VOLLEYBALL με ανατροπή. Στο Λεμεσιανό ντέρμπι ο ΑΠΟΛΛΩΝ επικράτησε στην Αίθουσα «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» επί της Robo Markets ΑΕΛ με 0-3 σετ.

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 1-3 (25-22, 15-25, 19-25, 21-25)

Με τρίποντο έφυγε από το Λύκειο Πολεμιδιών η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ στην πρεμιέρα της Β Φάσης και του Ομίλου 1-4. Η προσφυγική ομάδα επικράτησε της LEMESOS VOLLEYBALL με 1-3 σετ σε 1’40 παρουσία 130 φίλων της πετοσφαίρισης. Με τη νίκη η ομάδα του P. Fongel βρίσκεται στο +12 από τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Η LEMESOS VOLLEYBALL έμεινε στην 4η θέση με 27 βαθμούς.

Η LEMESOS VOLLEYBALL μπήκε στον αγώνα με ενθουσιασμό, προηγήθηκε 20-16 και επικράτησε 25-22 σε 21’ γράφοντας το 1-0.

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ξέφυγε από την αρχή στο δεύτερο σετ (03-11) και αύξανε τη διαφορά (13-23, 15-24) για να επικρατήσει 15-25 σε 21’ ισοφαρίζοντας 1-1. Στο τρίτο σετ η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ βρέθηκε μπροστά στο σκορ (15-18) και κέρδισε 19-25 σε 23’ ανατρέποντας το σκορ 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι πρωτοπόρες προηγήθηκαν 06-13 αλλά η LEMESOS VOLLEYBALL μείωσε στο -3 17-20 αλλά η ομάδα της Νεάπολης κέρδισε 21-25 σε 26’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 1-3 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ferguson, Λάσπου, Rowald, Στυλιανού, Maciagowski, Ertz – Λίμπερο 1: Aλ. Ιωάννου, Λίμπερο 2: Kαραολή – Αλλαγές: Κέστα, Μάρκαρη, Παναγιώτου, Σιακίδου – Παπακυριακού.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P. FONGEL): Nogueras, Hudima, Ριαλά, Mudritskaya, Κωνσταντίνου, Drodz – Λίμπερο 1: Koύτα, Λίμπερο 2: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Enneking, Zεμπύλα, Λεωνίδου.

Διαιτητές: Δ. Κουκούνης – Ν. Αντωνίου

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ –ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 (23-25, 14-25, 19-25)

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ κέρδισε το Λεμεσιανό ντέρμπι απέναντι στην Robo Markets ΑΕΛ με 0-3 σετ σε 1’20 κι με την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής, 1ης του Ομίλου 1-4 βρίσκεται στη 2η θέση με 30 βαθμούς και στο -12 από την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ. Η Robo Markets ΑΕΛ έχασε και έμεινε στην 3η θέση με 27 βαθμούς. Το ντέρμπι είδαν 90 θεατές.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ έκανε την ανατροπή στα τελικά στάδια του πρώτου σετ, αφού η Robo Markets ΑΕΛ κέρδιζε 23-22, αλλά με αντεπίθεση και σερί 00-03 οι «γαλάζιες» επικράτησαν 23-25 και διαμόρφωσαν το 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ ήταν μπροστά στο σκορ (07-13, 13-23) και έκλεισε το σετ με το υπέρ του 14-25 σε 22’ με συνέπεια το 0-2 σετ. Στο τρίτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ δημιούργησε διαφορά 7 πόντων 12-19 και κέρδισε 19-25 σε 26’ διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (M. PAYAN): Tai, Θεοφίλου, Simonia, Cvljovic, Πεχλιβάνη, Σπύρου – Λίμπερο 1: Kοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη – Aλλαγές: Zvereva, Kυπριανού, Dobrasinovic.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Da Silva, Λάμπρου, Milanova, Kyrychenko, Chktararasvili, Χριστοφόρου – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Γεωργίου.

Διαιτητές: Ι. Φλουρής – Κ. Στεφανή.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 1-4

1. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (15 Αγ.) 14-01 42-08 42
2. ΑΠΟΛΛΩΝ (15 Αγ.) 11-04 35-22 30
3. Robo Markets ΑΕΛ (15 Αγ.) 09-06 33-24 27
4. LEMESOS VOLLEYBALL (15 Aγ.) 09-06 30-23 27