Η Ανόρθωση πήρε το ντέρμπι επί του Απόλλωνα και κλείδωσε την εξάδα, αφήνοντας εκτός την Λεμεσιανή ομάδα.

Η ομάδα του Γκαγιέγο επικράτησε με 2-0, χάρη σε γκολ των Καστέλ και Τσίκο.

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρηση ήρθε και η πρώτη τελική στον αγώνα. Ο Μάρκες μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Μέχρι και την συμπλήρωση των 10λεπτών η Ανόρθωση έκανε δύο καλά σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός.

Στο 19ο λεπτό ο Απόλλωνας έφθασε κοντά στο γκολ, ωστόσο ο Αρμπολέδα πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση. Ο Βαλμπουενά λίγο εκτός περιοχής, έκανε το σκαφτό σουτ και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Αρμπολέδα, ο Κολομβιανός εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά ο Απόλλωνας βρίσκει και δεύτερη σημαντική προϋπόθεση για γκολ. Ο Σαγκάλ από καλό σημείο, έκανε το συρτό σουτ και η μπάλα έφυγε έξω. Ήταν καλή ευκαιρία για την Λεμεσιανή ομάδα, αλλά το σουτ του Χιλιανού δεν ήταν και το καλύτερο.

Η Ανόρθωση απείλησε σοβαρά στο 21ο λεπτό με τον Τσίκο. Ο Αγκολέζος βρέθηκε σε καλό σημείο και έκανε το πλασέ, αλλά ο Λέουβενμπεργκ έκανε την επέμβαση και κράτησε το 0-0.

Στο 34ο λεπτό του αγώνα η Ανόρθωση σκόραρε με τον Τσίκο. Από την πλευρά του Απόλλωνα φώναζαν καθώς ο Σαγκάλ ήταν στο έδαφος πάνω στην γραμμή τέρματος της Λεμεσιανής ομάδα.

Το VAR κάλεσε τον διαιτητή για την φάση που βρέθηκε στο έδαφος ο Χιλιανός, καθώς φάνηκε κίνηση από τον Κάργα με το γόνατο.Ο διαιτητής είδε την φάση, έδειξε κόκκινη στον Ελλαδίτη και ακύρωσε το γκολ της Ανόρθωσης.

Η Ανόρθωση συνέχισε τον αγώνα με 10 ωστόσο έδειχνε την ίδια διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε το γκολ.

Στο 45+1 ο Φερέιρα σέντραρε από δεξιά, ο Μαρμούκ έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καστέλ με νέα κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0!

Πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τον Απόλλωνα στο 51ο λεπτό. Ο Μπακένγκα έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Μάρκες έπιασε την κεφαλιά από πολύ καλό σημείο, ο Αρμπόλεδα προσπάθησε να του κλείσει το πεδίο και εν τέλει η μπάλα κτύπησε στο πρόσωπο του Κολομβιανού και πήρε ύψος, ο Βαλμπουενά δοκίμασε το γυριστό, αλλά μάζεψε ο κίπερ της Ανόρθωσης.

Επτά λεπτά μετά ο Απόλλωνας είχε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπακένγκα από πολύ καλό σημείο, έκανε την κεφαλιά και ο Αρμπολέδα ενστικτωδώς άπλωσε το χέρι και άλλαξε πορεία στην μπάλα.

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας κρατούσε την μπάλα και προσπαθούσε να απειλήσει για την ισοφαρίσει, αλλά δεν βρήκε κάποια μεγάλη φάση.

Στο 90+1 ο Τσίκο κέρδισε πέναλτι και ανέλαβε την εκτέλεση, έκανε το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Το LIVE:

Tέλος αγώνα.

Συμφώνησε με το VAR ο διαιτητής και απέβαλε τον Μπρούνο Σάντος.

To VAR κάλεσε τον διαιτητή για κόκκινη κάρτα.

90+5 Δυνατό φάουλ του Μπρούνο Σάντος στον Παρούτη.

90+4 Κίτρινη στον Σπόλιαριτς!

90+2 ΓΚΟΟΛ για την Ανόρθωση. Ο Τσίκο ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0.

Κίτρινη στον Εκπολό.

90+1 Πέναλτι για την Ανόρθωση.

Καθυστερήσεις 6 λεπτά

87' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Αντωνίου και Ιωάννου, εκτός Καστέλ και Τιουνέ.

85' Κίτρινη στον Κολ.

81' Κίτρινη στον Κορέια.

80' Φιλιώτης στην θέση του Μπακενγκά.

78' Κίτρινη στον Νταρίκουα.

75' Σπόλιαριτς αντί του Χάμπου.

68' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Κολ, Σάντος και Κοστάκε, εκτός Σαγκάλ, Πέρετζ και Βαλμπουενά.

66' Σέντρα του Κορέια από αριστερά, ο Παρούτης την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Λέουβενμπεργκ.

60' Παρούτης στην θέση του Φερέιρα.

58' Νέα σπουδαία ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Μπακένγκα από πολύ καλό σημείο, έκανε την κεφαλιά και ο Αρμπολέδα ενστικτωδώς άπλωσε το χέρι και άλλαξε πορεία στην μπάλα.

51' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Μπακένγκα έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Μάρκες έπιασε την κεφαλιά από πολύ καλό σημείο, ο Αρμπόλεδα προσπάθησε να του κλείσει το πεδίο και εν τέλει η μπάλα κτύπησε στο πρόσωπο του Κολομβιανού και πήρε ύψος, ο Βαλμπουενά δοκίμασε το γυριστό, αλλά μάζεψε ο κίπερ της Ανόρθωσης.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

Με 10 η Ανόρθωση… αλλά βρήκε το γκολ με Καστέλ (ΒΙΝΤΕΟ)

45+1 ΓΚΟΟΛ για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα σέντραρε από δεξιά, ο Μαρμούκ έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καστέλ με νέα κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0!

Καθυστερήσεις 3 λεπτά

45' Κίτρινη στον Μαλεκκίδη.

43' Μακρινό σουτ ο Χάμπος, δύσκολα σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

42' Ατομική προσπάθεια ο Τσίκο από δεξιά, άστοχο το πλασέ του με το αριστερό.

40' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Μακούν αντί Γκασάμα.

38' Κίτρινη στον Τσίκο.

Το γκολ ακυρώνεται και κόκκινη κάρτα στον Κάργα.

Το VAR κάλεσε τον διαιτητή, για φάουλ στον Σαγκάλ στο ξεκίνημα της φάσης.

34' ΓΚΟΟΟΛ για την Ανόρθωση και 1-0. Ο Τσίκο μπήκε στην περιοχή από πλάγια και από πολύ δύσκολη θέση έκανε το διαγώνιο σουτ, στέλντοντας την μπάλα στα δίχτυα.

30' Πολύ καλό σουτ του Τιουνέ εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

27' Ο Τεχέρα με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Γκασάμα, του οποίου η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!

21' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Πλασέ του Τσίκο από κοντά, έδιωξε δύσκολα ο Λέουβενμπεργκ.

20' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Σαγκάλ από καλό σημείο, έκανε το συρτό σουτ και η μπάλα έφυγε έξω. Ήταν καλή ευκαιρία για την Λεμεσιανή ομάδα, αλλά το σουτ του Χιλιανού δεν ήταν και το καλύτερο.

19' Σπουδαία επέμβαση από τον Αρμπολέδα. Ο Βαλμπουενά λίγο εκτός περιοχής, έκανε το σκαφτό σουτ και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Αρμπολέδα, ο Κολομβιανός εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

18' Κομπίνα στο κόρνερ από τον Απόλλωνα, ο Μάρκες βγήκε από τα μαρκαρίσματα και ο Βαλμπουενά τον στόχευσε, ο Πορτογάλος έκανε το σουτ με την μία εντός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

Ανόρθωση: Τίμησε τη μνήμη του Κωστάκη Ιωάννου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

10' Φαλτσαριστό σουτ του Φερέιρα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λέουβενμπεργκ.

5' Ο Γκασάμα υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή με την πλάτη στο τέρμα, πάσαρε έξω στον Τιουνέ, ο οποίος έκανε το σουτ με τη μία και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Λέουβενμπεργκ.

2' Ο Μάρκες μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω.

Ανόρθωση (Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Τεχέρα, Φερέιρα (60' Παρούτης), Τιουνέ (87' Αντωνίου), Καστέλ (87' Ιωάννου), Γκασάμα (40' Μακούν), Τσίκο.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Κίκο, Κορρέα, Τζουλίου, Κωνσταντίνου, Περέα, Χρυσοστόμου.

Απόλλων (Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Αρτεάν, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Χάμπος (75' Σπόλιαριτς), Πέρετζ (68' Κολ), Βαλμπουενά (68' Σάντος), Σαγκάλ (68' Κοστάκε), Μάρκες, Μπακένγκα (80' Φιλιώτης).

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Άδωνη, Ποντικός.

Διαιτητής: Dudic Alessandro
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης