Με το γκολ του Λαουτάρο Τζανέτι, η Ουντινέζε πανηγύρισε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Γιουβέντους (12/02, 1-0) και της... έσβησε τα «όνειρα» για την κατάκτηση του τίτλου!

Έκανε «ριφιφί» στο Τορίνο και... κλειδώνει το πρωτάθλημα για την Ίντερ η Ουντινέζε! Η ομάδα του Σοτίλ έβαλε τέλος στα όνειρα της Γιουβέντους, καθώς με το γκολ του Τζανέτι στο 25' νίκησε 1-0 για την 24η αγωνιστική της Serie A και άφησε τους «μπιανκονέρι» στο -7 από την κορυφή και μάλιστα με ματς περισσότερο!

Φλύαρη και χωρίς ουσία στο παιχνίδι της η Γιούβε η οποία προσπάθησε με ανορθόδοξο τρόπο να ισοφαρίσει την εξαιρετικά οργανωμένη άμυνα της Ουντινέζε που πλέον ξέφυγε με τρεις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με τον χειρότερο τρόπο συνοδεύτηκε η ιστορική εμφάνιση του στον πάγκο της Γιουβέντους με ήττα. Ο Ιταλός τεχνικός έπιασε στη δεύτερη θέση των προπονητών με τις περισσότερες παρουσίες τον Μαρσέλο Λίπι.

Ακυρωθέν γκολ για τη Γιουβέντους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μίλικ, αφού στην εκτέλεση κόρνερ που προηγήθηκε η μπάλα είχε περάσει εκτός ορίων του γηπέδου.

Η 24η αγωνιστική:

Παρασκευή (09/02)

Σαλερνιτάνα-Έμπολι 1-2
(69' Βάισμαν - 23' αυτ. Τζανόλι, 88' πέν. Νιάνγκ, 90+4' Κανσελιέρι)

Σάββατο (10/02)
Κάλιαρι-Λάτσιο 1-3
(51' Γκαετάνο - 26' αυτ. Ντεϊολά, 50' Ιμόμπιλε, 65' Φελίπε Άντερσον)

Ρόμα-Ίντερ 2-4
(28’ Μαντσίνι, 44’ Ελ Σαράουι – 17’ Ατσέρμπι, 49’ Τουράμ, 56’ αυτ. Ανχελίνιο, 90+4’ Μπαστόνι)

Σασουόλο-Τορίνο 1-1
(5' Πιναμόντι - 9' Σαπάτα)

Κυριακή (11/02)
Φιορεντίνα-Φροζινόνε 5-1
(16' Μπελότι, 19' Ικονέ, 44' Μαρτίνες, 53' Γκονζάλες, 85' Μπαράκ - 66' Ματσιτέλι)

Μόντσα-Βερόνα 0-0

Μπολόνια-Λέτσε 4-0
(5' Mπεουκέμα, 27'/49' Ορσολίνι, 82' Όντγκααρντ)

Τζένοα-Αταλάντα 1-2
(51' Μαλινόφσκι, 22' Ντε Κετελάρε, 55΄Κοουπμάινερς, 90+9' Ζαπακόστα, 90+12' Τουρέ)

02/03 @ 23:58

Ο Βινίσιους Ζούνιορ κράτησε όρθια την Ρεάλ στο «Μεστάγια»

Η Βαλένθια προηγήθηκε 2-0 με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, αλλά ο Βινίσιους Ζούνιορ με δύο γκολ, χάρισε στην Ρεάλ Μαδρίτης την ισοπαλία στο «Μεστάγια» (2-2), δίνοντας ελπίδες σε Τζιρόνα και Μπαρτσελόνα - Επεισοδιακό και κλοτσοπατινάδα στο φινάλε, σοκαριστικός τραυματισμός του Μουχτάρ Ντιακαμπί.

«Κόλλησε» στο Τορίνο παρά το πλεονέκτημα και έμεινε πίσω για Ευρώπη η Φιορεντίνα!-ThemaSports
02/03 @ 23:52

Παρόλο που έπαιξε για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να κερδίσει και έμεινε στο 0-0 με την Τορίνο, χάνοντας έδαφος στη μάχη των ευρωπαϊκών εισιτηρίων!

Νικηφόρο πέρασμα με... 20άρη Γκιρασί από το Βόλφσμπουργκ για Στουτγκάρδη-ThemaSports
02/03 @ 23:22

Νικηφόρο πέρασμα με... 20άρη Γκιρασί από το Βόλφσμπουργκ για Στουτγκάρδη

Με τον Γκιρασί να σκοράρει δις και να φτάνει τα 20 τέρματα στη φετινή Bundesliga (22 συνολικά στη σεζόν), η Στουτγκάρδη επικράτησε 3-2 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Έχουμε… πρωτάθλημα στην Championship: Έχασε ξανά η Λέστερ, η Ίπσουιτς έπιασε τη Λιντς, «χαμός» στην εξάδα! -ThemaSports
02/03 @ 23:17

Τρομερό πρωτάθλημα, αδιανόητη εξέλιξη από την αρχή μέχρι και το τέλος της βαθμολογίας. Ήττα για τη Λέστερ, ισοπαλία η Λιντς, κέρδισε η Ίπσουιτς, απέχει μόλις πέντε βαθμούς από την πρώτη θέση! Παράλληλα, είχαμε «λευκές» ισοπαλίες, αναφορικά με την τετράδα, ενώ υπάρχει… τετραπλή ισοβαθμία στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με μία εξ’ αυτών να οδηγεί στη League One. «Παράνοια»!

Απίθανη απάντηση του Κλοπ: Τι φώναζε στον Νούνιες το κοινό της Νότιγχαμ, πριν το… 99ο λεπτό;-ThemaSports
02/03 @ 23:16

Τι φώναζαν οι φίλοι της Νότιγχαμ Φόρεστ μέχρι να φτάσουμε στο 99ο λεπτό και κρίνει ο Ουρουγουανός την αναμέτρηση για τη Λίβερπουλ; Τον αποκαλούσαν… Άντι Κάρολ. Και ο Γιούργκεν Κλοπ φυσικά, δεν το ξέχασε μετά το τέλος της αναμέτρησης!

«Τρέιλερ» για το μέλλον; Ίδια ημερομηνία, γκολ στην τελευταία φάση και… νταμπλ η Λίβερπουλ! -ThemaSports
02/03 @ 23:13

Πιστεύετε στις συμπτώσεις; Ίδια ημερομηνία, άλλος αντίπαλος, παρόμοια κατάληξη, νίκη για τη Λίβερπουλ. Και στο τέλος της σεζόν… νταμπλ. Μήπως παρακολουθήσαμε μία εικόνα από το μέλλον, με οδηγό το «κόκκινο» παρελθόν κα τον Ίαν Ρας;