Τη ζωή του σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα έχασε ο 24χρονος Κενυάτης και παγκόσμιος ρέκορντμαν στον μαραθώνιο, Κέλβιν Κιπτούμ. Μαζί του «έφυγε» και ο προπονητής του, Ζερβέ Χακιζιμάνα.

Μια τραγική είδηση ήρθε στο «φως» της δημοσιότητας σκεπάζοντας με βαρύ πένθος τον χώρο του παγκόσμιου στίβου και όχι μόνο.

Όπως έγινε γνωστό, ο 24χρονος παγκόσμιος ρέκορντμαν στον μαραθώνιο, Κέλβιν Κιπτούμ, σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα, στο οποίο μάλιστα έχασε την ζωή του και ο προπονητής του, Ζερβέ Χακιζιμάνα!

Δυστυχώς, η τραγική είδηση επιβεβαιώθηκε και από την οικογένεια του αδικοχαμένου Κενυάτη αθλητή.

Ο Κιπτούμ, ο οποίος θεωρούταν ως ένα από τα μεγάλα φαβορί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, είχε σημειώσει χρόνο 2:00:35 στον μαραθώνιο του Σικάγο του 2023, σπάζοντας έτσι το ρεκόρ (2:01:09) του θρυλικού συμπατριώτη του, Ελιούντ Κιπτσόγκε.

sport-fm.gr

Όγδοος στον κόσμο ο Τράικοβιτς-ThemaSports
02/03 @ 23:55

Όγδοος στον κόσμο ο Τράικοβιτς

Με χρόνο 7,59 στον τελικό, ο Μίλαν Τραίκοβιτς κατέλαβε την όγδοη θέση στα 60μ. Εμπόδια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου.

Στον τελικό του Παγκόσμιου ο Τράικοβιτς!-ThemaSports
02/03 @ 21:32

Στον τελικό του Παγκόσμιου ο Τράικοβιτς!

Ο Μίλαν Τράικοβιτς τερμάτισε στην 1η θέση του ημιτελικού στα 60μ. εμπόδια με χρόνο 7:53, στο 19ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στη Γλασκόβη και θα βρεθεί τρίτη συνεχόμενη φορά σε τελικό Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου..

Τεντόγλου μετά το χρυσό στο Παγκόσμιο κλειστού: «Ο αγώνας μου ήταν χάλια, δεν είχα καμία όρεξη»-ThemaSports
02/03 @ 14:29

Ο Μίλτος Τεντόγλου εμφανίστηκε απογοητευμένος από την εμφάνιση του στον τελικό του Παγκοσμίου, παρότι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο!

ΑΝΙΚΗΤΟΣ Τεντόγλου: ΞΑΝΑ Παγκόσμιος Πρωταθλητής στον κλειστό στίβο!-ThemaSports
02/03 @ 13:51

ΑΝΙΚΗΤΟΣ Τεντόγλου: ΞΑΝΑ Παγκόσμιος Πρωταθλητής στον κλειστό στίβο!

Ο Μίλτος Τεντόγλου το έκανε ξανά και στέφθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στη Γλασκόβη, φτάνοντας τα 10 μετάλλια.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου: Σπάει το ρόδι η Δάφνη Γεωργίου-ThemaSports
02/03 @ 13:39

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου: Σπάει το ρόδι η Δάφνη Γεωργίου

Η σημαντική βελτίωσή της τα τελευταία χρόνια στα ψηλά εμπόδια, έχει οδηγήσει τη Δάφνη Γεωργίου στο να σκαρφαλώνει αρκετές θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και να διεκδικεί τη συμμετοχή της στις μεγάλες διοργανώσεις.