Ο Απόλλωνας νίκησε 2-1 την ΑΕΚ για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος στην Αρένα της Λάρνακας. Άνοιξε το σκορ ο Βαλμπουενά στο 2', ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Σολ στο 30', ενώ στο 40' ο Μπακένγκα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε ιδανικά το ματς καθώς στο 2' ο Ματιέ Βαλμπουενά με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την... αντίδραση. Αυτή ήρθε στο 30' όταν μετά από πέναλτι που δόθηκε με παρέμβαση του VAR, ο Φραν Σολ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1.

Οι γαλάζιοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ όταν στο 40' μετά από κάθετη ασίσ του Μπρούνο Σάντος, ο Μπακένγκα έκανε το 1-2, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου.

Στο β' μέρος οι δύο ομάδες... έψαξαν το γκολ για διαφορετικούς λόγους, όμως το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Απόλλωνα να φεύγει με το διπλό από την Λάρνακα και να ανεβαίνει στους 37 βαθμούς παραμένοντας στην 7η θέση, ενώ η τρίτη ΑΕΚ παρέμεινε στους 46 βαθμούς έχοντας... συγκάτοικο την Πάφο.

Μέχρι την έναρξη των πλέι οφ η ΑΕΚ θα αγωνιστεί κόντρα σε ΑΕΛ εκτός και Ανόρθωση εντός και ο Απόλλωνας με Ανόρθωη εκτός και Εθνικό εντός έδρας.

Το LIVE:

2' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Απόλλωνα...

2' ΓΚΟΛ 0-1! Ο  Βαλμπουενά με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1!

9' Κόρνερ για την ΑΕΚ...

Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυνε αμυνόμενος.

19' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε φάουλ, ο Γκαρσία έκανε την κεφαλιά, κόρνερ για την ΑΕΚ!

Ο Λέδες επιχείρησε το σουτ μετά την εκτέλεση κόρνερ, άουτ.

21' Σέντρα από τον Τόνγκια, κεφαλιά από τον Σολ, η μπάλα στον Λέουβενμπεργκ.

Ελέγχεται περίπτωση πέναλτι για χέρι από τον Νταρίκουα.

Πάει στο on field review ο ρεφ...

Πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ!

30' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Σολ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1!

31' Κίτρινη στον Λέδες.

Κράτημα από τον Λόπες στον Βαλμπουενά, δεν υπέδειξε παράβαση ο ρεφ και συνεχίζεται το ματς

Κίτρινη στον Βαλμπουενά για διαμαρτυρίες.

36' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ...

Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το φάουλ, άουτ.

40' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Μπρούνο Σάντος έδωσε την κάθετη ασίστ και ο Μπακένγκα με το δεξί έκανε το 1-2!

43' Σουτ από τον Λέδες, άουτ!

45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη στον Μάρκες που συμπλήρωσε απαγορευτιό αριθμό καρτών και χάνει Ανόρθωση εκτός ή Εθνικό εντός.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

Σάντος, Ντιουνκού αντί Γκιούρτσο, Σάντσες

Σουτ από τον Τόνγκια, εξουδετέρωσε ο Λέουβενμπεργκ.

53' Κίτρινη στον Πέρετζ.

57'  Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο

58' Κίτρινη κάρτα στον Σαγκάλ για φάουλ στον Τόνγκια. Ήταν στο όριο, χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων.

59' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς από πολύ πλάγια, ο Λέουβενμπεργκ με το ένα χέρι διώχνει σε κόρνερ.

63' Κίτρινη κάρτα στον Μιλίτσεβιτς.

64' Φιλιώτης αντί Μπακένγκα.

66' Τρισκόφσκι αντί Λόπες

67' Κόρνερ για την ΑΕΚ... Ο Ντίμερς εκτέλεσε, έδιωξαν οι αμυνόμενοι.

68' Ο Τρισκόφσκι αιφνιδιάστηκε από την κεφαλιά-πάσα του Σολ κι έχασε την ευκαιρία για την ΑΕΚ...

71' Κρμέντσικ, Ντανίλο αντί Σαγκάλ, Χάμπου

73' Σουτ από τον Γκαρσία, η μπάλα στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.

77' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Φιλιώτη να κάνει το πλασέ και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Ο Βαλμπουενα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κρμέντσι έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι με κεφαλιά!

Όλα για όλα η ΑΕΚ... Φαράζ αντί Μιλίτσεβιτς στο 79'

82' Πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο αντιμετωπίζει ο Μπρούνο Σάντος.

Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Σάντος.

Κόρνερ για τους Λαρνακείς πέρασε ανεκμετάλλευτο...

Κίτρινη στον Ντίμερς.

Κόρνερ για τους γαλάζιους... Εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, απομάκρυναν οι γηπεδούχοι.

Άδωνη αντί Σάντος, Ποντικός αντί Βαλμπουενά.

86' Πέρε Πονς αντί Tόνγκια.

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καιθστερήσεων.

Ο Σάντος δεν μπορεί να νικήσει τον Λέουβενμπεργκ σουτάροντας στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Ο Ποντικός μπήκε στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα πάνω σε αμυντικό...

ΑΕΚ-Απόλλωνας 1-2 (Σολ 30' πεν./Βαλμπουενά 2', Μπακένγκα 40')
ΑΕΚ: Πίριτς, Λέδες, Τόνγκια (Πονς 86'), Σολ, Λόπες (Τρισκόφσκι 66'), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς (Φαράζ 79'), Ρομπέρζ, Σάντσες (Ντιουνκού 46'), Γκιούρτσο (Σάντος 46'), Ντίμερς.
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Καπτούμ, Ντάνι, Ναούμ, Μάμας.
Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Πέρετζ, Σάντος (Άδωνη 86'), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (Κρμέντσικ 71'), Χάμπος (Σπόλιαριτς 71'), Αρτεάν, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (Ποντικός 86'), Μάρκες, Μπακένγκα (Φιλιώτης 65')
Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου,, Σοφοκλέους.
Κίτρινες: Λέδες 31', Μιλίτσεβιτς 63', Ντίμερς 85' / Βαλμπουενά 36', Μάρκες 42', Πέρετζ 53', Σαγκάλ 58'
Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος