ΟΜΟΝΟΙΑ εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής κέρδισε την ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» με 3-2 και πήρε το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέί-οφς.

Στους άλλους δυο αγώνες της 13ης αγωνιστικής ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε την ΑΝΟΡΘΩΣΗ στην Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» με 3-0 και πήρε τη 2η θέση στην κανονική διάρκεια, αφήνοντας την ΑΝΟΡΘΩΣΗ στην 3η.

Εξάλλου, η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ επικράτησε 3-0 του ΑΠΟΕΛ και πήρε την 6η θέση αφήνοντας στην 7η τον ΑΠΟΕΛ. Την 13η αγωνιστική είχε ρεπο η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ.

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (21-25, 25-18, 26-28, 25-21,15-09)

Με ανατροπή στην ανατροπή η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 σε 2’12’.

Οι «πράσινοι» εξασφάλισαν την 1η θέση στην κανονική διάρκεια και το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέί-οφς ενώ έκαναν το 2-0 στις νίκες επί των «ερυθρολεύκων».

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ αιφνιδίασε και πήρε το πρώτο σετ 21-25 σε 22΄αφού προηγήθηκε 21-18. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ισοφάρισε στο δεύτερο σετ 1-1, αφού προηγήθηκε 21-14 και το κατέκτησε με 25-18 σε 23’

Το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τους έξτρα πόντους υπέρ των «ερυθρολεύκων» με 26-28 σε 32’ ανακτώντας ξανά το προβάδισμα 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 08-13, αλλά η ΟΜΟΝΟΙΑ αντέδρασε, ανέτρεψε τα σε βάρος της δεδομένα (22-18) και πήρε το σετ 25-21 σε 29’ ισοφαρίζοντας 2-2. Στο πέμπτο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε 15-09 και πήρε τους δυο πόντους.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Perreira, Antipkin, Moalla, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvorranen –Λίμπερο 1:Πάπας, Λίμπερο 2: Τουμπή – Αλλαγές: Mαυρομμάτης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Ιbazeta, Παφίτης, Bolli, Ο. Σαββίδης, Νικολάου, Corzo – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Ευστρατίου – Αλλαγές: Αχιλλέως, Gryban, Χρίστου, Ανδρέου.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Σ. Φλουρής

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 (25-20, 25-22, 25-17)

τΠολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ που στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» κέρδισε στην Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» την ΑΝΟΡΘΩΣΗ με 3-0 σε 1΄26.

Με τη νίκη η ομάδα του J. Cannestraci εξασφάλισε τη 2η θέση στην κανονική διάρκεια μια αγωνιστική πριν το τέλος, ενώ πέτυχε το 2-0 νίκες απέναντι στην ΑΝΟΡΘΩΣΗ. Η ομάδα της Αμμοχώστου αντίθετα έμεινε στην 3η θέση. Τον αγώνα είδαν 75 θεατές.

Στο πρώτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ εξασφάλισε το προβάδισμα πέντε πόντων και πήρε το σετ 25-20 σε 27’ ανοίγοντας το σκορ.

Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες στο δεύτερο σετ 20-20, αλλά ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ προηγήθηκε 23-21 και κέρδισε 25-22 σε 28’ αυξάνοντας το δείκτη του σκορ σε 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ 11-10 ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ. Ακολούθως, η ομάδα της Πάφου έκτισε διαφορά και κέρδισε 25-17 σε 25’ εξασφαλίζοντας το τρίποντο.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACI): Tavares, Προδρόμου, Krikun, Αυγ. Σαββίδης, Mosquera, Dolgopolov – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Παναγιωτίδης.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ.ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Αmpuila, Sinhayeuski, Χριστοφόρου, Krisko, Leontyev, Ηοbern – Λίμπερο 1: Γ. Κοντός, Λίμπερο 2: Μιλτιάδους – Αλλαγές: Κυπριανού, Παστελλάς.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Χρ. Μητροφάνους.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΠΟΕΛ 3-0 (25-20, 25-20, 25-20)

Νίκη παραμονής πέτυχε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ.

Στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» επικράτησε 3-0 σε 1’18 του ΑΠΟΕΛ και εξασφάλισε την 6η θέση στην κανονική διάρκεια. Αντίθετα, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στην 7η θέση.

Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ προηγήθηκε 23-20 στο πρώτο σετ και επικράτησε 25-20 σε 24’ ανοίγοντας το σκορ.

Η προσφυγική ομάδα «άνοιξε» διαφορά τεσσάρων πόντων στο δεύτερο σετ 22-18 και το εξασφάλισε με 25-20 σε 24’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του D. Bonic προηγήθηκε 09-04 και στο τέλος επικράτησε 25-20 σε 24’ τελειώνοντας τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (D.BONIC): Χρυσοστόμου, Καρακατσάνης, Urquiola, Barreto, Rivas, Allen – Λίμπερο 1: Βαρνάβα – Αλλαγές: Φιλοκράτους.

ΑΠΟΕΛ (M. XΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ): Delgado, Rodriques, Zubkov, Gorbatov, Φ. Χρυσοστόμου, Akande – Λίμπερο 1: Στ. Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Βιττή.

Διαιτητές: Μ. Αντώρκας – Κ. Κογιώνης