Σπουδαίο διπλό πέτυχε μέσα στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» η LEMESOS VOLLEYBALL που σε εξ αναβολής αγώνα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» κέρδισε τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ με 0-3 σετ.

Οι «ροζ» μείωσαν στο -1 από τις «γαλάζιες» δυο αγωνιστικές πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, κερδίζοντας δεύτερη φορά τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε με ανατροπή την ΑΝΟΡΘΩΣΗ στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» με 2-3 και εξασφάλισε την 4η θέση δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Mετά τους δυο εξ αναβολής αγώνες βγήκε η τετράδα του ομίλου 1-4 που είναι ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ, ΑΠΟΛΛΩΝ, LEMESOS VOLLEYBALL και Robo Markets ΑΕΛ.

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – LEMESOS VOLLEYBALL 0-3 (19-25, 16-25, 22-25)

Σπουδαίο διπλό πέτυχε η LEMESOS VOLLEYBALL στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ». Σε εξ αναβολής αγώνα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» επικράτησε του ΑΠΟΛΛΩΝΑ 0-3 σε 1’18 και δυο αγώνες πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας βρίσκεται στο -1 από τις «γαλάζιες». Το Λεμεσιανό ντέρμπι είδαν 70 θεατές.

Η LEMESOS VOLLEYBALL πήρε το πρώτο σετ 19-25 σε 23’ και προηγήθηκε 0-1 σετ. Η ομάδα του Α. Λιοτατή εξασφάλισε διαφορές στο δεύτερο σετ (09-16) για να επικρατήσει 16-25 σε 22’ αυξάνοντας σε 0-2 το προβάδισμά της.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της LEMESOS VOLLEBALL προηγήθηκε 12-17, αλλά ο ΑΠΟΛΛΩΝ μείωσε σε 20-23. Τελικά οι φιλοξενούμενες κέρδισαν 22-25 σε 27’ και πήραν το τρίποντο.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Λάμπρου, Milanova, Kyrychenko, Chkatarasvilli, Da Silva, Κωνσταντοπούλου – Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Παπαστυλιανού, Ιορδάνους.

LEMESOS VOLLEYBALL(Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Ertz, Ferguson, Σιαπάνη, Rodwald, Στυλιανού, Μaciagowski – Λίμπερο 1: Ιωάννου, Λίμπερο 2: Καραολή – Αλλαγές:

Διαιτητές: Χρ, Μαίφόσιης, Ν. Αντωνίου.

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ» ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ- Robo Markets ΑΕΛ 2-3 (16-25, 25-16, 25-23, 10-25, 11-15)

Μεγάλό παιχνίδι επιφύλασσε το ντέρμπι στην εξ αναβολής 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ». Η Robo Markets ΑΕΛ με ανατροπή στην ανατροπή κέρδισε την ΑΝΟΡΘΩΣΗ στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» με 2-3 σετ σε 2΄04 εξασφαλίζοντας την 4η θέση δυο αγωνιστικές πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ έμεινε στην 7η θέση με 13 βαθμούς.

Η Robo Markets ΑΕΛ έκανε ιδανικό ξεκίνημα και στο πρώτο σετ ξέφυγε 13-22 κερδίζοντας 16-25 σε 23’ ανοίγοντας το σκορ. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ανέτρεψε τα δεδομένα και προηγήθηκε 2-1 σετ. Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του P. Matela προηγήθηκαν 15-05 και 21-12 για να κλείσουν το σετ με 25-16 σε 23’ ισοφαρίζοντας 1-1 σετ. Στο τρίτο σετ έγινε ντέρμπι με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ να επικρατεί 25-23 σε 29’ ανατρέποντας το σκορ.

Η Robo Markets ΑΕΛ μετά τα μέσα του τέταρτου σετ 09-13 έφτιαξε σερί 01-12 και ισοφάρισε σε 2-2 κερδίζοντας το σετ με 10-25 σε 21’.

Στο πέμπτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε 11-15 σε 16’ και τον αγώνα 2-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Θεμιστοκλέους, Young, Θεοδότου, Ardila, Χειμωνίδου, Λοίζίδη. – Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Μαραγκού – Αλλαγές: Ιωάννου, Τζιακίδου.

Robo Markets ΑΕΛ (M.PAYAN): Moreira, Simonia, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Tai, Zvereva – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2; Παλιομυλίτη – Αλλαγές: Dobrasinovic, Κυριακίδου, Θεοφίλου.

Διαιτητές: Ι, Μιτσής – Ν. Τζιακούρης.