Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι κορυφής της 11ης αγωνιστικής του 53ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ».

Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» της ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0, πέτυχε το 2-0 στις νίκες και ξέφυγε στο +3 στη βαθμολογία. Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ επικράτησε στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ με 1-3 και ανέβηκε στη 2η θέση.

Εξάλλου, η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ κέρδισε στη Δερύνεια την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ με 1-3 σετ, ισοφάρισε 1-1 τις νίκες και ξέφυγε στην 4η θέση. Ο ΑΠΟΕΛ είχε ρεπό την πρώτη αγωνιστική του 2024.

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 (25-22, 25-14, 25-16)

Ιδανικά άρχισε το 2024 η ΟΜΟΝΟΙΑ. Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής οι «πράσινοι» κέρδισαν την ΑΝΟΡΘΩΣΗ με 3-0 στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» και αύξησε τη βαθμολογική διαφορά στο +4. Παράλληλα, πέτυχε δεύτερη νίκη επί των «κυανολεύκων» ενόψει πλέί-οφς. Τον αγώνα που κράτησε 1’16’ παρακολούθησαν 195 θεατές. Με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ έκαναν ντεμπούτο οι Νεόφυτος Κυπριανού και Camilo Αmbuila.

Στο πρώτο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ προηγήθηκε 17-11 και παρά την πίεση της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ κέρδισε 25-22 σε 25’ γράφοντας το 1-0 σετ. Οι «πράσινοι» έπαιξαν πολύ καλά στο δεύτερο σετ, ξέφυγαν 22-13 και έκλεισαν το σετ 25-14 σε 21’ διαμορφώνοντας το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ προηγήθηκε 14-08 και 19-10 για να πάρει το σετ με 25-16 σε 24’ και τη νίκη με 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Perreira, Αntipkin, Moalla, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvorranen – Λίμπερο 1: Πάπας, Λίμπερο 2: Τουμπή – Αλλαγές:

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Hobern, Ambuila, Leontyev, Χριστοφόρου, Krisko, Sinhayeuski – Λίμπερο: Ι. Κοντός – Αλλαγές: Κυπριανού, Βατυλιώτης, Παστελλάς.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Σ. Φλουρής

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (25-23, 18-25, 16-25, 16-25)

Με ανατροπή πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ για το 2024. Σε αγώνα για την 11η αγωνιστική η ομάδα του Jorge Cannestraci επικράτησε της ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» με 1-3 σετ σε 1’43. Με τη νίκη του ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ ανέβηκε στη 2η θέση.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν (20-20, 22-22), αλλά την ΑΕΡ ΚΑΡΑΒΑ να επικρατεί 25-23 σε 25’ και να προηγείται 1-0 σετ.

Η ομάδα της Πάφου πήρε διαφορά στο δεύτερο σετ (17-23) και κέρδισε 18-25 σε 25’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ δημιούργησε νταμπλ – σκορ 06-12 και κέρδισε 16-25 σε 21’ ανατρέποντας τα δεδομένα.

Στο τέταρτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ είχε σταθερά το προβάδισμα (04-10, 14-21) για να κερδίσει 16-25 σε 23’ κερδίζοντας με 1-3 σετ.;

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (D. BONIC): Barreto, Kαρακατσάνης, Αllen, Χρυσοστόμου, Rivas, Urquiola – Λίμπερο 1: Βαρνάβα – Αλλαγές: Φιλοκράτους, Χριστοφή, Καλαφάτης, Δημητρίου, Σοφοκλέους.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(J. CANNESTRACI): Τavares, Προδρόμου, Krikun, Σκορδής, Μοsquera, Dolgopolov - Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Σωκράτους.

Διαιτητές: Δ. Κουκούνης, Χρ. Μητροφάνους.

ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 (29-27, 21-25, 24-26, 21-25)

Νίκη τετράδας πέτυχε στη Δερύνεια η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ η οποία στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής κέρδισε την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ με 1-3 σετ σε 2’04. Με τη νίκη τους οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν την Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. σε 1-1 νίκες και ξέφυγαν τέσσερις βαθμούς στην 4η θέση. Τον αγώνα παρακολούθησαν 90 θεατές.

Η Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. προηγήθηκε, κερδίζοντας το πρώτο σετ 29-27 σε 32’ ενώ προηγήθηκε 19-16. Στο δεύτερο σετ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ επικράτησε 21-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Μετά από ένα ισοδύναμο και συναρπαστικό τρίτο σετ, η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ κέρδισε με 24-26 σε 30’ και ανέτρεψε το σκορ 1-2 σετ. Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Κ. Αδάμου προηγήθηκε 11-15 και πήρε το σετ με 21-25 σε 27’ γράφοντας το τελικό 1-3 σετ.

Ένωση ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Δ. ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ): Iliev, Kαραγιάννης, Antonic, Vanags, Αντωνιάδης, Andreev – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Παπαιωάννου – Αλλαγές: Kαρκίδης, Τurumkin.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Nικολάου, Corzo, Ibazeta, Παφίτης, Bolli, Σαββίδης – Λίμπερο 1: Τamburi, Λίμπερο 2: Αχιλλέως – Αλλαγές: Ανδρέου.

Διαιτητές: M. Αντώρκας – Α.Δανιήλ