Το Περιστέρι έβαλε πολύ δύσκολα στον Παναθηναϊκό AKTOR, αλλά οι «πράσινοι» με μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία και έναν… βιονικό Τζέριαν Γκραντ, πήραν τη νίκη στο ΟΑΚΑ (07/01, 90-75) και έκαναν το 13/13 στην Basket League!

Έτοιμος για τη δεύτερη διαδοχική «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague είναι ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινοι» μπορεί να δυσκολεύτηκαν αρκετά στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού κόντρα στο Περιστέρι, αλλά τελικά έφτασαν στη νίκη στο ΟΑΚΑ (07/01, 90-75), για να φτάσουν στα 13 θετικά αποτελέσματα, σε ισάριθμες αγωνιστικές στη φετινή Basket League.

Παρ’ όλα αυτά, ο Εργκίν Αταμάν είδε ακόμα έναν παίκτη του να τραυματίζεται. Ο Λούκα Βιλντόζα αποχώρησε ως τραυματίας πριν το ημίχρονο, θα υποβληθεί σε μαγνητική για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασής του, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς με εννέα παίκτες.

Ο Τζέριαν Γκραντ, που για ακόμα ένα ματς κατέθεσε την «ψυχή» του στο παρκέ, ήταν ασταμάτητος και στις δύο μεριές του παρκέ. Σταμάτησε στους 26 πόντους, μετρώντας παράλληλα 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ράγκλαντ, με 14 πόντους και 9 ασίστ.

Από την αρχή η επίθεση των δύο ομάδων έκανε τη διαφορά, με το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη να είναι κάτι παραπάνω από αξιόμαχο. Μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο να βρέθηκε στο -6 (25-19), αλλά στο ημίχρονο πήγε μπροστά με 44-41!

Μάλιστα, στην επανέναρξη προηγήθηκε ακόμα και με επτά πόντους (41-48), αλλά με μεγάλα σουτ από ΓκριγκόνιςΓκραντ και Μωραΐτη (από το κέντρο!), ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, φεύγοντας στο +11 (76-65) επτά λεπτά πριν το τέλος.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με τους «πράσινους» να φτάνουν στη νίκη με 90-75.