Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-0 της Ομόνοιας και ανέβηκε στους 38 βαθμούς.

Για τους γαλαζοκίτρινους σκόραραν οι Τσεμπάκ, Γαβριήλ και Μαρκίνιος.

Με την έναρξη του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ καλύτερα και άρχισε να απειλεί την εστία του Ουζόχο. Η Ομόνοια δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου μπάλα, με τους «γαλαζοκίτρινους» να ανανεώνουν συνεχώς τις επιθετικές τους προσπάθειες.

Στα πρώτα 20 λεπτά ο ΑΠΟΕΛ είχε 2-3 αρκετά καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αρχικά με τον Ντάλσιο στο 5ο λεπτό, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Στο 11ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ, με τον κίπερ της Ομόνοιας να κάνει μεγάλη απόκρουση. Ο Μαρκίνιος ήταν αυτός που έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής και ο Νιγηριανός ενστικτωδώς σταμάτησε την μπάλα.

Είχε ακόμη κάποιες ευκαιρίες ο ΑΠΟΕΛ, χωρίς ωστόσο να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία των «πρασίνων».

Η Ομόνοια χρειάστηκε 27 λεπτά για να βρει την πρώτη της τελική, η οποία ήρθε μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε σε όλο το ημίχρονο. Συγκεκριμένα ο Μαρκίνιος έκανε το 1-0 στο 45+4, τελευταία φάση του πρώτου 45λέπτου. Ο Βραζιλιάνος υποδέχθηκε την μπάλα στο 2ο δοκάρι, έκανε την προσποίηση στον Ψάλτη και το σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να καταλήγει στην γωνία του Ουζόχο.

Στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου η Ομόνοια μπήκε καλύτερα σε σχέση με την έναρξη του αγώνα και έψαχνε το γκολ για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Μέχρι και το 70ο λεπτό δεν είχε καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Μπέλετς.

Με γκολ του Γαβριήλ στο 86’ και του Τσεμπάκ στο 90 ο ΑΠΟΕΛ έδωσε διαστάσει θριάμβου στη νίκη του, καθώς τελικό αποτέλεσμα ήταν 3-0 υπέρ του.

Το LIVE:

Καθυστερήσεις 4 λεπτά

90' ΓΚΟΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 3-0. Ο Τσεμπάκ μετά από λάθος του Ουζόχο, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

89' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα Πολυκάρπου και Τομανέ, έξω Ντάλσιο και Ντονγκαλά.

86' Κίτρινη στον Κουλιμπαλί.

«Κεραυνός» από Γαβριήλ και 2-0 (ΒΙΝΤΕΟ)

83' ΓΚΟΛΛΛ ο ΑΠΟΕΛ και 2-0. Ο Γαβριήλ έπιασε ένα κεραυνό από τα όρια της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο.

81' Ο Ουζόχο φλέρταρε με σοβαρό λάθος, ο Νιγηριανός κίπερ πήγε να ντριπλάρει τον Γαβριήλ, τελευταία στιγμή άπλωσε το πόδι του και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

80' Καρίμ αντί του Μπεζούς.

74' Δώνης στην θέση του Μαρκίνιος.

73' Εκτέλεσε το κόρνερ ο Χαραλάμπους, η μπάλα πέρασε από δύο ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ, με τον Αλιούμ να αιφνιδιάζεται και από πολύ καλή θέση, να στέλνει την μπάλα εκτός.

71' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια, ο Σεμέδο έκανε το συρτό γύρισμα στην περιοχή, αλλά δεν βρέθηκε κανένας συμπαίκτης του στο σημείο.

65' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Πέρασαν εκτός Κβιλιτάια και Βιγιαφάνες, στην θέση τους οι Γαβριήλ και Σαρφό.

63' Χαραλάμπους αντί του Μπασιρού.

55' Φαλτσαριστό σουτ του Μαρκίνιος έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Ουζόχο.

Τριπλή αντίδραση από Σωφρόνη…

47' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Μετά από αντεπίθεση, ο Ντάλσιο μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο Ουζόχο ήταν έτοιμος, έπεσε και μπλόκαρε.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω Κακουλλής, Λοίζου, Ψάλτης και στην θέση τους οι Αλιούμ, Σίμιτς και Ζαχαρίου.

Παράπονα από Σωφρόνη…

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Ο Μαρκίνιος κάνει το 1-0 και έκρηξη στο ΓΣΠ (ΒΙΝΤΕΟ)

45+4 ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 1-0. Ο Μαρκίνος υποδέχθηκε την μπάλα στο 2ο δοκάρι, έκανε την προσποίηση στον Ψάλτη και το σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να καταλήγει στην γωνία του Ουζόχο.

45+1 Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ από τον Βιγιαφάνες στην καρδιά της περιοχής, έδιωξαν της Ομόνοιας.

34' Καλό σουτ του Ντάλσιο εκτός περιοχής, κτύπησε στον Κούσουλο, ο Ουζόχο ήταν έτοιμος και μάζεψε.

31' Κίτρινη στον Ζοσέ Ντομίνγκες για διαμαρτυρίες.

27' Πρώτη τελική για την Ομόνοια. Ο Μπεζούς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

17' Πολύ επικίνδυνη συρτή σέντρα από τον Τσεμπάκ, η μπάλα πέρασε από όλους.

15' Σέντρα του Σούσιτς από αριστερά, κεφαλιά του Κβιλιτάια, η μπάλα πάνω από την εστία του Ουζόχο.

12' Κίτρινη κάρτα στον Μπεζούς για φάουλ στον Πέτροβιτς.

11' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση εντός περιοχής, με τον Ουζόχο να αποκρούει ενστικτωδώς.

10' Ο ΑΠΟΕΛ έχει ήδη κερδίσει 5 κόρνερ.

9' Σέντρα του Ντονγκαλά από δεξιά, ο Ντβάλι την κεφαλιά, σε κόρνερ η μπάλα.

8' Ο Ντονγκαλά μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ, με τον Ουζόχο να κλείνει σωστά την γωνία του και να αποκρούει, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

5' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα είναι για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντάλσιο πήρε την μπάλα στην περιοχή από πάσα του Μαρκίνιος, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα πήγε συρτά μόλις δίπλα από την εστία του Ουζόχο.

ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια: Κατάμεστο το ΓΣΠ, εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο αιώνιο! (ΒΙΝΤΕΟ ThemaSports)