Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας και «πάτησε» κορυφή.

Για τους πράσινους σκόραραν οι Μπεζούς και Κακουλλής, ενώ για την ομάδα των Πολεμιδιών ο Κατσαντώνης.

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα και έψαχνε το γρήγορο γκολ για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στα αρχικά στάδια του αγώνα κρατούσε την μπάλα και προσπαθούσε να οργανώσει τις επιθέσεις της, για να απειλήσει την εστία του Ανέστη. Μέχρι και το 20ο λεπτό δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα για να σκοράρει.

Στο 20ο λεπτό ο Λοίζου με όμορφη ενέργεια από δεξιά, ξέφυγε από τον Σουκ και μπήκε στην περιοχή. Έκανε το γύρισμα, ο Κακουλλής διεκδίκησε με τον Μαλόνε, με την μπάλα να περνά και να στρώνεται στον Μπεζούς, ο οποίος έκανε το σουτ με την μία και άνοιξε το σκορ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα απείλησε ιδιαίτερα την εστία της Ομόνοιας, με ένα σουτ του Νεοφύτου εκτός περιοχής, οΟυζόχο εκτινάχθηκε και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 26ο λεπτό η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Λοίζου να βλέπει την μπάλα να του στρώνεται σε πολύ καλό σημείο και να κάνει το σουτ με δύναμη, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από την εστία του Ανέστη.

Η Καρμιώτισσα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Κατσαντώνη. Ο Λουκίλι έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Κύπριος επιθετικός πήρε την κεφαλιά, νικώντας τον Ουζόχο για το 1-1.

Στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο χωρίς κάποια ομάδα να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 56ο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι για χέρι του Σουκ εντός περιοχής, μετά από κεφαλιά του Κούσουλου. Μετά από έλεγχο του VAR επικυρώθηκε το πέναλτι και ο Κακουλλής ανάλαβε την εκτέλεση του. Ο Κύπριος πήρε τα βήματα και εκτέλεσε με επιτυχία για να κάνει το 2-1.

Στην συνέχεια του αγώνα η Καρμιώτισα ήταν αυτή που έψαχνε το γκολ για να ισοφαρίσει και να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό, ωστόσο ήταν η Ομόνοια που είχε κάποιες καλές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει το 3ο τέρμα.

Το LIVE:

90+4 Κίτρινη στον Ψάλτη.

Καθυστερήσεις 5 λεπτά

88' Διπλή αλλαγή για Καρμιώτισσα. Μέσα Παντελή και Θεοδώρου, εκτός οι Ντούμπια και Γκραντινάρου.

87' Φράνσον στην θέση του Μπεζούς.

82' Καρίμ αντί του Κακουλλή.

78' Πολύ καλή ευκαίρια για την Ομόνοια. Ο Λοίζου έκανε το γύρισμα στο ύψος της περιοχής, ο Σίμιτς το πλασέ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ανέστη.

77' Σίμιτς στην θέση του Σεμέδο.

75' Ματθαίου αντί του Σουκ.

Τόσα εισιτήρια στο ΓΣΠ

72' Γύρισμα του Ψάλτη υπό εξαιρετικές προϋποθέσεις, απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι.

70' Κίτρινη στον Λοίζου.

69’ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από γέμισμα του Μπεζούς από στημένο, έγινε το μελέ αλλά μπλόκαρε ο Ανέστης.

68' Κίτρινη στον Μαλόνε.

60' Κίτρινη στον Σουκ.

Σκοράρει ο Κακουλλής και «τριφυλλάρα έχω τρέλα» (ΒΙΝΤΕΟ)

58' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια και 2-1. Ο Κακουλλής από το σημείο του πέναλτι δίνει το προβάδισμα στην Ομόνοια.

56' Πέναλτι για την Ομόνοια. Εκτέλεσε κόρνερ ο Μπεζούς, ο Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κτύπησε στον Σουκ, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα για χέρι.

55' Επικίνδυνη σέντρα από τον Κακουλλή, ο Μαλόνε απομάκρυνε την μπάλα κάπως παρακινδυνευμένα, η οποία έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ανέστη.

46' Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 4 λεπτά

Ένταση και κάρτες από τον διαιτητή (ΒΙΝΤΕΟ)

41' Κίτρινη σε Κουλιμπαλί και Τσουκαλά.

39' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Φαλτσαριστό σουτ του Σούκ, πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

«Πληγώνει» την Ομόνοια ο Κατσαντώνης και κάνει το 1-1 (ΒΙΝΤΕΟ)

38' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα και 1-1. Σέντρα του Λουκίλι από αριστερά, o Κατσαντώνης ανέβηκε πιο ψηλά και με κεφαλιά, νικησε τον Ουζόχο.

30' Ζητούν ακόμη ένα πέναλτι της Ομόνοιας, για μαρκάρισμα του Μαλόνε στον Σεμέδο, τίποτα από διαιτητή και VAR.

26’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από προσπάθεια του Κακουλλή, η μπάλα στρώθηκε στον Λοίζου ο οποίος από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ, αλλά ήταν πολύ δυνατό και έφυγε πάνω από την εστία του Ανέστη.

25' Κίτρινη στον Ντούμπια.

24' Πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής από τον Άντρις Νεοφύτου, ο Ουζόχο εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Όμορφη ενέργεια από Λοίζου και 1-0 η Ομόνοια με Μπεζούς (ΒΙΝΤΕΟ)

20' ΓΚΟΟΛ για την Ομόνοια και 1-0. Ο Λοίζου με όμορφη ενέργεια πάτησε περιοχή, έκανε την σέντρα, ο Κακουλλής διεκδίκησε με τον Μαλόνε, η μπάλα πέρασε και στρώθηκε στον Μπεζούς, ο οποίος έκανε το σουτ με την μία και νίκησε τον Ανέστη.

12' Κάθετη του Μπεζούς με στόχο τον Σεμέδο, ωστόσο ήταν πιο δυνατή και δεν πρόλαβε ο επιθετικός της Ομόνοιας.

7' Ζητούν πέναλτι για δεύτερη φορά οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας, για χέρι εντός περιοχής από τον Χριστοφόρου, η φάση ελέγχθηκε και από το VAR, χωρίς να κριθεί ότι υπάρχει παράβαση.

5' Πήγε να απειλήσει η Καρμιώτισσα με Κοβάσεβιτς από αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στα πόδια του Ψάλτη, ο οποίος στην συνέχεια απομάκρυνε.

4' Διαμαρτυρίες για χέρι του Μαλόνε από πλευράς Ομόνοιας, τίποτα λέει ο διαιτητής.