Με σκόρερ τον Σεκού Γκασάμα στο 87' η Ανόρθωση... απέδρασε από το Δασάκι της Άχνας και μετά το 0-1 επί του Εθνικού ανέβηκε στους 28 βαθμούς.

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, έφτιαξε ευκαιρίες και στο β' ημίχρονο άσκησε περισσότερη πίεση για το γκολ της νίκης που ήρθε από στημένη φάση, με τον Γκασάμα να διαμορφώνει το τελικό 0-1 με κεφαλιά.

LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη της αναμέτρησης:

8' Σέντρα από τον Αντωνίου, η μπάλα στον Μπογκαντίνοφ.

9' Ο Μπογκαντίνοδ έδιωξε μετά από σέντρα, ο Γουαρίς προσπάθησε να σκοράρει με ψηλοκρεμαστό πλασέ, άουτ.

Προϋπόθεση ευκαιρίας για τον Εθνικό, απομακρύνουν οι αμυντικοί προτού γίνει επικίνδυνος ο Ντράζιτς.

21' Κόρνερ για την Ανόρθωση... Εκτέλεσε το κόρνερ ο Φερέιρα, κεφαλιά ο Καστέλ, άουτ.

27' Κόρνερ για την Ανόρθωση... Εκτέλεσε το κόρνερ ο Φερέιρα, κεφαλιά από τον Τεχέρα, απομάκρυνε προ της γραμμής τέρματος αμυντικός των Αχνιωτών.

29' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Καμπρέρα έκανε το σουτ, ο Αρμπολέδα απέκρουσε ασταθώς και ο Μάριος Ηλία από διαγώνια θέση με δεξί σουτ έκανε το 1-0.

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το γκολ μέσω VAR λόγω οφσάιντ.

32' Κίτρινη στον Ιωάννου

34' Κίτρινη στον Φερέιρα.

Εκτέλεση φάουλ από τον Ντράζιτς, η μπάλα στον Αρμπολέδα.

39' Ο Μπογκαντίνοφ απομάκρυνε με γροθιές μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Κίτρινη κάρτα στον Τιουνέ.

44' Σουτ από τον Πεχλιβάνη, κόρνερ!

Χωρίς αντίκρισμα η εκτέλεση κόρνερ...

45' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη στον Κάργα ο οποίος συμπλήρωσε τρεις κίτρινες κάρτες και χάνει Οθέλλο ή Νέα Σαλαμίνα.

Ο Καμπρέρα στην αντεπίθεση δεν μπορεί να νικήσει τον Αρμπολέδα, ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο Γουαρίς έκανε γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα στον Γκασάμα και... άουτ.

Έναρξη β' μέρους

Κορρέα αντί Κάργα

49' Κίτρινη κάρτα στον Ριστέφσκι.

53' Φάουλ για την Ανόρθωση από δεξιά όπως επιτίθονται οι ποδοσφαιριστές της Κυρίας.

Κόρνερ για την Ανόρθωση μετά την εκτέλεση φάουλ.

54' Ο Τεχέρα εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυνε ο Μάριος Ηλία και στη συνέχεια ο Τιουνέ έστειλε την μπάλα άουτ.

Νέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

56' Ο Τεχέρα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καστέλ την κεφαλιά, άουτ.

Ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Καστέλ έκανε την κεφαλιά... πάνω στον Γκασάμα η μπάλα και στη συνέχεια την απομάρκυναν οι αμυνόμενοι.

60' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Ιριόντο.

Πιέζει για το γκολ η Ανόρθωση.

62' Κεφαλιά από τον Φερέιρα, άουτ!

68' Αγγελόπουλος αντί Ιωάννου, Λομοτέι αντί Ντε Ιριόντο

74' Κίτρινη στον Σπιρόφσκι και φάουλ για την Ανόρθωση από αριστερά όπως κάνει επίθεση η Κυρία.

Εκτέλεσε ο Φερέιρα, απομάκρυνε ο Πειρατικός.

Σουτ από τον Καστέλ, έπεσε και μάζεψε την μπάλα ο Μπογκαντίνοφ.

77' Μουσοντά αντί Τιουνέ.

Ο Καστέλ σπρώχνει τον Μπίκερ που πέφτει στο έδαφος.

83' Γκόμες, Κ.Ηλία αντί Πεχλιβάνη, Μ. Ηλία

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Μπογκαντίνοφ εξουδετερώνει κεφαλιά.

Κόρνερ για την Κυρία.

85' Εκτέλεσε το κόρνερ ο Τεχέρα, επιθετικό φάουλ και η μπάλα στον Μπογκαντίνοφ.

86' Κίτρινη στον Περατικό ο οποίος χάνει ΑΕΚ ή Οθέλλο.

Φάουλ για την Ανόρθωση.

87' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Φερέιρα εκτέλεσε το φάουλ και ο Γκασάμα με κεφαλιά έκανε το 0-1!

89' Χρυσοστόμου αντί Γουαρίς.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κίτρινη στον Τεχέρα ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

Κόρνερ για τον Εθνικό πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο (Λομοτέι 68'), Περατικός, Πεχλιβάνης (Κ. Ηλία, 84'), Μπίκερ, Ιωάννου (Αγγελόπουλος 68'), Καμπρέρα, Ηλία (Γκόμες 84'), Ντράσιτς.
Στον πάγκο οι Μάρκοβιτς, Μπράντονιτς, Καλλένος, Νικολάου, Αρτυματάς, Περδίος.
Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Αντωνίου, Κορέια, Μαρμούκ, Κάργας (Κορρέα 46'), Τιουνέ (Μουσοντά 77'), Τεχέρα, Φερέιρα, Γουαρίς (Χρυσοστόμου 89'), Γκασάμα, Καστέλ.
Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Κεραυνός, Παρούτης, Χαραλάμπους, Ρόσα, Τζούλιου.
Κίτρινες: Ιωάννου 32', Ριστέφσκι 49', Ντε Ιριόντο 60', Σπιρόφσκι 74', Περατικός 86' / Φερέιρα 34, Τιουνέ 43', Κάργα 45'+
Διαιτητής: Piccinini Marco
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος