Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-1 την ΑΕΖ στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 3-2 βαθμούς. Βιγιαφάνιες 38', Μαρκίνιος 67', Ντάλσιο 90'+1'/Κ.Αντωνίου 44'οι σκόρερ του ματς.

Ο γρήγορος ρυθμός στο α' ημίχρονο επέτρεψε στις δύο ομάδες να βρουν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, με τον ΑΠΟΕΛ να φτιάχνει τις περισσότερες ευκαιρίες για το γκολ και την ΑΕΖ στο φινάλε να ισοφαρίζει.

Στο 38' ο Βιγιαφάνιες μετά από σέντρα του Δώνη, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 44' όταν ο Βάλντι έκανε τη σέντρα, ο Ντιγκινί με γυριστή κεφαλιά ασίστ έστειλε την μπάλα στον Αντωνίου που έκανε το 1-1 με καρφωτή κεφαλιά.

Στο β' ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ πίεσε για το γκολ της νίκης, με τον Μαρκίνιος να διαμορφώνει το 2-1 στο 67', όταν ο Σούσιτς έκανε την μπαλιά, ο Κβιλτιάια την κεφαλιά-ασίστ με τον Βραζιλιάνο να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους με προβολή.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντάλσιο στις καθυστερήσεις για το τελικό ΑΠΟΕΛ-ΑΕΖ 3-1.

4' Κόρνερ για την ΑΕΖ, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

6' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ... Ο Ντελμίρο απομάκρυνε μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

8' Κόρνερ για την ΑΕΖ... Ο Φραγκος εκτέλεσε το κόρνερ, απομάκρυνε ο Πέτροβιτς.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ... Εκτέλεσε ο Βιγιαφάνιες, ο Κβιλιτάια έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.

11' Απειλεί με τον Ντιγκινί η ΑΕΖ

Γρήγορος ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς, παραμένει το 0-0.

15' Ο Φράγκος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, η μπάλα στον Μπέλετς.

16' Κίτρινη στον Σλόγκαρ.

20' Εκτέλεση κόρνερ από τον Βιγιαφάνιες, κεφαλιά από τον Κβιλιτάια νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

Εκτέλεσε το κόρνερ ο Βιτάλ, κεφαλιά από τον Πέτροβιτς, άουτ.

Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ.

22' Εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά ο Βιγιαφάνιες, η μπάλα στον Μπέκερ καθώς ο Κοσταντίνοφ δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.

25' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηβασίλη.

26' Νέο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ... πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο Πέτροβιτς σε εναέρια μονομαχία χτύπησε τον Ντιγκινί, διακοπή στο ματς.

30' Ο Δώνης από κοντά πλασάρει άουτ!

38' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Δώνης έκανε τη σέντρα και ο Βιγιαφάνιες με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Σουτ από τον Ντάλσιο, έπεσε κι εξουδετέρωσε ο Μπέκερ.

44' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Βάλντι έκανε τη σέντρα ο Ντιγκινί την γυριστή κεφαλιά και ο Κυριάκος Αντωνίου με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Κίτρινη στον Κ.Αντωνίου.

45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Στο 45'+5' λήγει το πρώτο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου. 1-1.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

48' Σουτ από τον Ντάλσιο, έπεσε απέκρουσε ο Μπέκερ.

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ. Επιθετικό φάουλ από τον Κβιλιτάια.

50' Κίτρινη στον Φράγκο.

Σέντρα από τον Δώνη, κεφαλιά από τον Ντάλσιο, η μπάλα στον Μπέκερ.

56' Ελευθερίου αντί Φοστάβε.

59' Κίτρινη στον Βιγιαφάνιες.

60' Kόρνερ για την ΑΕΖ.

61' Ο Φράγκος εκτέλεσε το κόρνερ, επιθετικό φάουλ και η μπάλα στον Μπέλετς.

Κίτρινη στον Ντελμίρο, ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών.

Σουτ από τον Δώνη, άουτ.

Γυριστό σουτ από τον Μαρκίνιος, άουτ.

66' Παστελλής, Ιωσηφίδης αντί Σαρφό, Βάλντι.

67' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Σούσιτς έκανε την σέντρα, ο Κβιλιτάια με κεφαλιά ασίστ στον Μαρκίνιος που έκανε την προβολή με το δεξί για το 2-1.

71' Σαρφό, Ντονγκαλά αντί Βιγιαφάνιες, Δώνη.

Ενζάου, Ρέινολντς αντί Κ.Αντωνίου, Σλόγκαρ

Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

80' Γουίλσον, Τομανέ αντί Μαρκίνιος, Κβιλιτάια.

90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90'+1' ΓΚΟΛ 3-1. Ο Ντονγκαλά εντός περιοχής έδωσε την πάσα πάρε-βάλε στον Ντάλσιο που έκανε το 3-1 με αριστερό πλασέ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Δώνης.

Στον πάγκο οι Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Σαρφό, Ντονγκαλά.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Αντωνίου Κ, Αντωνίου Ε., Φοστάβε, Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Βάλντι, Φράγκος, Χατζηβασίλη, Ντιγκινί.

Στον πάγκο οι Μιλοσάβλεβιτς, Στυλιανού, Παστελλής, Χριστοφή, Ρόχα, Ρέινολντς, Μιχαηλίδης, Ελευθερίου, Ρουίζ, Σιφνέος, Νζάου, Ιωσηφίδης.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Piccinini Marco
AVAR: Αλλαγιώτου Ιωάννα