Με τον Μπαμπίκα σκόρερ ο Άρης πήρε ιστορικό βαθμό μέσα στην Γλασκώβη με την ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Ρέιντζερς και ελπίζει ακόμη σε πρόκριση στο Κόνφερενς.

Μετά τη νίκη του στο Άλφαμέγα επί των Τζερς, ο Άρης δεν έχασε ούτε και στην Σκωτία φτάνοντας τους 4 βαθμούς στον 3ο όμιλο Γιουρόπα!

Ο Μπαμπίκα άνοιξε το σκορ στο 28' και ο 20χρονος Μακόσλαντ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 49'. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Άρη που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και με τον βαθμό που πήρε ελπίζει σε πρόκριση στο Κόνφερενς ως τρίτος. Η Ελαφρά Ταξιαρχία θα χρειαστεί μόνο νίκη στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα με την Σπάρτα Πράγας.

Έβαλε πίεση στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα η Ρέιντζερς όμως η πρώτη καλή φάση του αγώνα ανήκε στον Άρη με τον «κεραυνό» του Καζού και την δύσκολη απόκρουση του Μπάτλαντ.

Οι Σκωτσέζοι προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια μακρινά σουτ, χωρίς αποτέλεσμα όμως και στο 28' ο Κακόριν έκανε υποδειγματική κάθετη πάσα με τον Μπαμπίκα να προσπερνάει τον Μπάτλαντ και να γράφει το 0-1 για τον Άρη!

Στο 35' οι πρωταθλητές μας απείλησαν ξανά με τον Κακόριν από πλεονεκτική θέση στην περιοχή να αστοχεί.

Ο κόουτς των Τζερς έριξε τον 20χρονο Μακόσλαντ στο ματς στο 36' και με την έναρξη του Β' ημιχρόνου τον δικαίωσε σκοράροντας με συρτό πλασέ στο 49' για το 1-1.

Παρά την ισοφάριση ο Άρης δεν δέχθηκε ιδιαίτερη πίεση και κράτησε σχετικά εύκολα το 1-1 μέχρι τέλους, παίρνοντας έναν ιστορικό βαθμό, τον πρώτο του σε εκτός έδρας αγώνα στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Το LIVE:

90+2' Ευκαιρία για τον Άρη με το σουτ του Στεπίνσκι από καλή θέση να φεύγει έξω

5 λεπτά καθυστερήσεις

89' Μέσα οι Μπρόρσον και Μπράουν, έξω οι Μπένγκτσον και Στρούσκι

85' Κεφαλιά από τον Ταβερνιέ, δεν ανησυχεί ο Βανά Άλβες

79' Κόρνερ του Καζού από αριστερά, ο Στεπίνσκι μόνος στην περιοχή δεν μπόρεσε να κάνει καλή κεφαλιά

74' Έξω ο Μαγιαμπέλα, μέσα ο Μοντνόρ

70' Κεφαλιά του Περέιρα, μαζεύει στη γωνία ο Βανά

67' Κίτρινη στον Ζόκε

65' Απειλεί ξανά με Μακόσλαντ η Ρέιντζερς, σωτήριο μπλοκ από τον Καζού στο σουτ του

63' Μέσα ο Στεπίνσκι, στη θέση του Μπαμπίκα

59' Συνεχίζεται το ματς, ο Μπαμπίκα μάλλον δεν συνεχίζει λόγω τραυματισμού

58' Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Μπαμπίκα

58' Έξω ο Λάμερς, μέσα ο Λόρενς

50' Κίτρινη στον Κακόριν

49' ΓΚΟΛ για την Ρέιντζερς! Ο Μακόσλαντ με συρτό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βανά για το 1-1

47' Κεφαλιά του Περέιρα, άστοχη

ΕΝΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+3' Κίτρινη στον Μπαμπίκα

45+2' Κίτρινη στον Λάμερς

45+1' Κίτρινη στον Στρούσκι

36' Αλλαγή για την Ρέιντζερς. Αποσύρει τον Κάντγουελ ο Κλεμέντ, μέσα ο 20χρονος Μακόσλαντ

35' Απειλεί ξανά ο Άρης! Ο Μπαμπίκα έκανε ωραία κίνηση από δεξιά και έδωσε στον Κακόριν, όμως το τελείωμα του Ρώσου από το ύψος του πέναλτι δεν ήταν καλό

28' ΓΚΟΛ για τον Άρη με Μπαμπίκα! Ο Κακόριν έκανε φοβερή κάθετη πάσα, ο Μπαμπίκα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, προσπέρασε τον πορτιέρο της Ρέιντζερς και άνοιξε το σκορ

27' Σουτ του Λούντστραμ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο έξω

19' Ο Σούταρ από καλή θέση δεν έκανε καλό πλασέ

16' Ο Μαγιαμπέλα μπήκε με ορμή στην περιοχή, τον πρόλαβαν όμως οι αμυντικοί της Ρέιντζερς

11' «Κεραυνός» του Καζού, διώχνει σε κόρνερ με δυσκολία ο Μπάτλαντ. Πρώτη απειλή από τον Άρη!

6' Μακρινό συρτό σουτ του Λούντστραμ, μαζεύει ο Βανά σταθερά

22:00 ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ρέιντζερς: Μπάτλαντ, Ταβερνιέρ, Λούντστραμ, Σουτάρ, Κάντγουελ, Λαμέρς, Σιφουέντες, Σίμα, Ντέιβις, Μπάρισιτς, Περέιρα
Στον πάγκο: Μακρόρι, Ράιτ, Ντέσερς, Λόρενς, Ματόντο, Στέρλινγκ, Ρούφ,Κινγκ, Ντέβιν, Μακόσλαντ, Μακίνον

Άρης: Βανά, Γιαγκό, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Καζού, Στρούσκι, Ζόκε, Μπένγκτσον, Μπαμπίκα, Μαγιαμπέλα, Κακόριν
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μπρόρσον, Μόντνορ