Η Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 4-1 κόντρα στον Εθνικό Άχνας που αγωνίστηκε από το 24' με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Αγγελόπουλου. Λοΐζου 23', Σεμέδο 41', Παναγιώτου 70', Καρίμ 75'/Πεχλιβάνης 13' οι σκόρερ του ματς.

Ο Εθνικός κατάφερε να αιφνιδιάσει την Ομόνοια, με τον Πεχλιβάνη να... παγώνει το ΓΣΠ στο 13' όταν ο ποδοσφαιριστής των Αχνιωτών επιχείρησε σουτ που "τρύπησε" τον Φαμπιάνο για το 0-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν δηιουργώντας τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση που... ήρθε στο 23' όταν ο Λοΐζου έκανε το σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι κυανόλευκοι στο επόμενο λεπτό έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Αγγελόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στη συνέχεια οι πράσινοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς στο 41' έπειτα από συνεργασία 4 ποδοσφαιριστών με τον Σεμέδο να ολοκληρώνει τη φάση για το 2-1. Οι πράσινοι... τελείωσαν το ματς μετά το 70' καθώς σε αυτό το λεπτό ο Παναγιώτου έκανε το 3-1, ενώ στο 75' ο Καρίμ διαμόρφωσε το 4-1.

Το LIVE:

Σουτ από τον Σιπριάνο, άουτ.

2' Ο Καμπρέρα πίεσε τον Φαμπιάνο, άουτ...

9' Kορνερ για την Ομόνοια.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.

Στο έδαφος ο Κούσουλος, το ιατρικό τιμ της Ομόνοιας στον αγωνιστικό χώρο για να  παράσχει τις πρώτες βοήθειες.

11' Εκτός αγωνιστικού χώρου για λίγο ο Κούσουλος. Συνεχίζεται το ματς.

13' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Πεχλιβάνης βρήκε χώρο και με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ!

16' Σέντρα από τον Περατικό από δεξιά πέρασε παράλληλα...

18' Ο Κακουλλής έπεσε εντός περιοχής, ο ρεφ δεν είχνει παράβαση.

Ο επιθετικός της Ομόνοιας μπήκε μπροστά από τον Περατικό ο οποίος άθελα του τον ανέτρεψε.

Εξετάζεται η φάση...

Συνεχίζεται το ματς, δεν υπάρχει πέναλτι σύμφωνα και με τον VARίστα.

Πολύ επικίνδυνος ο Εθνικός στην επίθεση.

22' Κίτρινη κάρτα στον Αγγελόπουλο για φάουλ στον Λοΐζου.

Κόρνερ για την Ομόνοια

23' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Σεμέδο εκτέλεσε κόρνερ, ο Σιπριάνο άφησε την μπάλα και ο Λοΐζου με αριστερό σουτ έκανε το 1-1!

24' Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αγγελόπουλος!

30' Ο Μπασιρού με πλασέ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα άουτ.

Νέα ευκαιρία με τον Σεμέδο να στέλνει την μπάλα άουτ.

37' Σουτ από τον Λοΐζου, εξουδετερώνει ο Μάρκοβιτς.

38' Σουτ από τον Λοΐζου, διώχνει σε κόρνερ ο Μάρκοβιτς. Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.

41' ΓΚΟΛ 2-1!O Aλιούμ έκλεψε την μπάλα και πάσαρε στον Κακουλλή ο οποίος έδωσε στον Μάθιους που έκανε το γύρισμα από δεξιά, με τον Σεμέδο να σκοράρει με προβολή

45' Oκτώ λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Κόρνερ για την Ομόνοια.

Σουτ από τον Μπασιρού, άουτ.

Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Μπίκερ αντί Ιριόντο αντί Νικολάου, Ντράζιτς

51' Σουτ από τον Κούσουλο, άουτ.

Ο Κακουλλής έπεσε στο έδαφος λόγω μυϊκού προβλήματος.

64' Καρίμ, Χάμπος αντί Κακουλλή, Μπασιρού.

66' Κίτρινη στον Αλιούμ

Κόρνερ για την Ομόνοια...

70' ΓΚΟΛ 3-1! Ο Χάμπος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Παναγιώτου με κεφαλιά έκανε το 3-1.

72' Φράνσον αντί Αλιούμ

75' ΓΚΟΛ 4-1! Μετά από λάθος στην άμυνα ο Καρίμ με αριστερό πλασέ έκανε το 4-1.

77' Κίτρινη στον Καμπρέρα.

Γκόμες αντί Καμπρέρα, Μπράνονιτς αντί Πεχλιβάνη

Προκοπίου, Ζαχαρίου αντί Κούσουλου, Σεμέδο.

87' Καλλένος αντί Μ.Ηλία

90' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Ενδεκάδες:

Ομόνοια (Σ.Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλής, Λοϊζου, Αλιούμ , Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κασάμα, Φράνσον, Λέζιακς, Καρίμ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου

Εθνικός Άχνας (Μ.Σατσιάς):Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Μ. Ηλία, Ντράζιτς, Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο οι Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Κ. Ηλία, Γκόμες, Μπράντονιτς, Μπίκερ, Ενέμ, Καλλένος, Περδίος, Ακσεντίγεβιτς.