Ένα εντυπωσιακό τέρμα του Βιτάλ στο 38ο λεπτό, ήταν αρκετό για τον... διπρόσωπο ΑΠΟΕΛ για να πάρει τη νίκη έστω και με την ψυχή στο στόμα απέναντι στην ΑΕΛ που το Α΄ ημίχρονο δεν βλεπόταν, αλλά στην επανάληψη κέρδισε τις εντυπώσεις και έφτασε μία ανάσα από το 1-1 σε δύο περιπτώσεις!

Η σημερινή νίκη είναι η 7η συνεχόμενη για την ομάδα της Λευκωσίας στο πρωτάθλημα, η οποία ανέβηκε στους 26 πόντους και πέρασε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ οι «κίτρινοι» της Λεμεσού έμειναν στους 13 πόντους και στην 9η θέση.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος, επέβαλε το ρυθμό του μετά το πρώτο τέταρτο και ήταν η ομάδα που έψαχνε το γκολ και έχανε ευκαιρίες, απέναντι σε μία ΑΕΛ που είχε παθητικό ρόλο και ήταν παντελώς ακίνδυνη επιθετικά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να ανοίξουν το σκορ στο 38΄, σε μία φάση όπου ο Γέφτε Βιτάλ έκανε σέντρα σουτ και έχοντας και την τύχη με το μέρος του, πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ από μακρινή απόσταση, αιφνιδιάζοντας τον Μούριελ!

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ έκανε τριπλή αλλαγή στο ξεκίνημα και άλλαξε την εικόνα της, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, αλλά χωρίς να μπορεί να γίνει απειλητική στο πρώτο 20λεπτο, με τον ΑΠΟΕΛ να χάνει τη συνοχή του σε αυτό το διάστημα, αλλά σταδιακά να παίρνει ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάχνει το δεύτερο γκολ που θα «κλείδωνε» το τρίποντο.

Στο 70ο λεπτό όμως, καταγράφηκε μία τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, όταν ο Μόρσαϊ με κοντινή προβολή, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέλετς, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή!

Η φάση αυτή έδωσε ψυχολογία στους παίκτες της Λεμεσιανής ομάδας, οι οποίοι ρίσκαραν στην επίθεση, όμως είχαν πρόβλημα στην τελική πάσα όσες φορές επιχείρησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, με τον ΑΠΟΕΛ να κάνει την πρώτη του ευκαιρία στο Β΄ μέρος στο 83ο λεπτό με τον Δώνη, το σουτ του οποίου αποκρούστηκε από τον Μούριελ.

Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ απάντησε στις ευκαιρίες με τον Μόρσαϊ, ο οποίος από πολύ κοντά, δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Λεμεσιανή ομάδα έβαλε πίεση, αλλά χωρίς να βρει άλλη ευκαιρία, με τον ΑΠΟΕΛ που είχε οπισθοχωρήσει για να κρατήσει το 1-0, να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Εφραίμ στο 90΄+5΄ για το 2-0.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+5΄ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μπάστος, νέο σουτ από τον Εφραίμ, με τον Μούριελ να αποκρούει.

88΄ Κίτρινη στον Κρέσπο.

86΄ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ! Γύρισμα του Μορείρα στον Μόρσαϊ, ο οποίος από θέση βολής, δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα!

83΄ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Δώνης έκανε το σουτ, με τον Μούριελ να αποκρούει.

82΄ Απευθείας εκτέλση φάουλ από τον Μόρσαϊ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

78΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τσεμπάκ, δεν ανησύχησε ο Μούριελ.

70΄ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μόρσαϊ έκανε την προβολή από πολύ κοντά, ο Μπέλετς απέκρουσε, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι η μπαλα πέρασε τη γραμμή!Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά...

66΄ Κίτρινη στον Μεντόζα.

62΄ Κίτρινη στον Ντονγκαλά.

57΄ Σουτ του Βιτάλ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

46΄ Έναρξη Β΄ ημιχρόνου.

Η γκολάρα του Βιτάλ έβαλε τον ΑΠΟΕΛ σε θέση οδηγού - Δείτε τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του Α΄ ημιχρόνου

45΄+5΄ Λήξη Α΄ ημιχρόνου, ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 1-0.

45΄+5΄ Σκοράρει ο ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος, αλλά το γκολ ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.

45΄+2΄ Κίτρινη στον Φραντζή.

Προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ με... σουτάρα του Βιτάλ! Δείτε το γκολ (ΒΙΝΤΕΟ)

38΄ Τρομερό ΓΚΟΛ του ΑΠΟΕΛ με σουτάρα του Γέφτε Βιτάλ και 1-0! Από τα τέρματα που... σπάνια βλέπουμε, αφού ήταν από πολύ πλάγια θέση.

36΄ Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς.

31΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Γύρισμα του Τσεμπάκ στην περιοχή, ο Κβιλιτάια βρήκε την μπάλα η οποία άλλαξε πορεία και ο Μαρκίνιος δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της και να την στείλει στα δίχτυα.

29΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Σαρφό εκτέλεσε κόρνερ, ο Πέτροβιτς έκανε την κεφαλιά και ο Μούριελ απέκρουσε εντυπωσιακά!

24΄ Σέντρα από τον Ντάλσιο, κεφαλιά του Κβιλιτάια, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

21΄ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Κεφαλιά από τον Κρέσπο, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μούριελ.

20΄ Σουτ του Σαρφό, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

15΄ Κίτρινη στον Τσέρνιχ για δυνατό φάουλ στον Κρέσπο.