Με νίκη για την ΠΑΕΕΚ, άνοιξε η αυλαία για την 6η αγωνιστική της 1ης φάσης στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο Λευκόθεο, η προσφυγική ομάδα κέρδισε τον Αχιλλέα με 92-82, φθάνοντας έτσι στη 2η φετινή της νίκη, παράλληλα με το που η ομάδα του Καϊμακλίου, δέχθηκε τη 5η φετινή της ήττα.

Η ΠΑΕΕΚ είχε για κορυφαίο τον Ikpe (26 πόντοι, 6/7 βολές, 7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).

Στο ξεκίνημα ήταν η ομάδα του Αχιλλέα που πήρε ένα μικρό προβάδισμα και στο 5`, προηγήθηκε με 9-5.

Όμως η βελτιωμένη στη συνέχεια αμυντικά, ΠΑΕΕΚ, με 11-2 πέρασε μπροστά με 16-11, χάριν κυρίως στο σκοράρισμα των Day, Ιερωνυμίδη και στο 10λεπτο, προηγήθηκε με 24-21.

Στη 2η περίοδο, η ΠΑΕΕΚ παρουσίασε αρκετά δυνατή άμυνα, κάτι που περιόρισε αισθητά το σκοράρισμα για τον Αχιλλέα και με την πάροδο του χρόνου η γηπεδούχος ανέβαζε το δείκτη της διαφοράς και λίγο πριν τα μισά της 2ης περιόδου, η υπέρ της διαφορά, έφθασε στο +12 (39-27).

Συνεχίζοντας να είναι εύστοχοι οι παίκτες της ΠΑΕΕΚ, ανέβασαν τη διαφορά και στο +15 (48-33) και στο τέλος του ημιχρόνου, προηγήθηκαν με 48-37.

Με σταθερό προβάδισμα, πάντα για την ΠΑΕΕΚ, εξελίχθηκαν τα αρχικά χρονικά σημεία της 3ης περιόδου, ενώ λίγο πριν το 24`, η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στο +17, όταν το σκορ πήγε στο 56-39.

Η ομάδα της Κερύνειας, όχι μόνο συνέχισε να κρατάει τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας, αλλά γύρω στο 28`, την ανέβασε στο +20 (72-52) και στο τέλος της 3ης περιόδου, προηγήθηκε με 72-57.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Αχιλλέα στην 4η περίοδο, που μείωσε σε 75-67 με συνολικό σερί 15-3, από το 72-52 σε βάρος του.

Η αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, είχε και συνέχεια και λίγο πριν το 35`, η τιμή της διαφοράς, έπεσε στο -5, όταν το σκορ πήγε στο 76-71, τη στιγμή που το σερί για τον Αχιλλέα, έφθασε στο 19-4.

Ωστόσο η ΠΑΕΕΚ κατάφερε να αντιδράσει και ανέβασε τη διαφορά στο +11 (82-71) λίγο πριν το 37` και τελικά πήρε τη νίκη με 92-82.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 48-37, 72-57, 92-82.

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Ikpe 26 (2), Day 28 (4), Ware 10 (1), Ανδρέου 8 (1), Ιερωνυμίδης 12 (2), Βασιλείου 4.

Αχιλλέας (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 11 (1), Χειμώνας 10, Χριστούδιας 2, Tention 18 (3), Vreeken 7 (2), Πηλακούτας 3 (1), Τσίγκας 3 (1), Ανθυμιάδης 6 (2), Shabazz 22 (6).