Η Μπράιτον πέρασε από την Ολλανδία επικρατώντας 2-0 του Άγιαξ και έπιασε κορυφή στον όμιλο της ΑΕΚ, κρατώντας τον Αίαντα στα χαμηλά.

Χτίζει σερί η Μπράιτον και βλέπει πρόκριση! Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι μετράει αήττητη σερί τριών αγώνων μετά την ήττα της πρεμιέρας από την ΑΕΚ, ανεβαίνοντας στην κορυφή.

Αυτή τη φορά, οι «γλάροι» πέρασαν από την Ολλανδία επικρατώντας 2-0 του Άγιαξ και έφτασαν τους 7 βαθμούς.

Αυτή η νίκη φέρνει πιο κοντά τους Άγγλους στην εξασφάλιση της ευρωπαϊκής τους συνέχειας, αφού επί της ουσίας κλειδώνουν τουλάχιστον την 3η θέση, ενώ ο Αίαντας έμεινε στους 2 βαθμούς και στην τελευταία θέση, με την Ευρώπη πλέον να… ζορίζει!

Με την ΑΕΚ στην «OPAP Arena» παίζει την επόμενη αγωνιστική η Μπράιτον, με τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» ο Άγιαξ.

Μαρσέιγ-Άγιαξ

Με αναγκαστική αλλαγή για την Μπράιτον ξεκίνησε το ματς, με τον Γκίλμουρ να παίρνει τη θέση του Μίλνερ μόλις στο 8ο λεπτό.

Οι Άγγλοι, πάντως, παρά τη γρήγορη αλλαγή δεν πτοήθηκαν και βρήκαν το προβάδισμα στην πρώτη τους τελική στον αγώνα, αφού στο 15ο λεπτό ο Αντίγκρα έφτιαξε το 1-0 του Φάτι, με την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων να τα κάνει... μαντάρα για ένα ακόμη ματς.

Το γκολ αυτό έδωσε καλό ρυθμό στον αγώνα και ανάγκασε τους Ολλανδούς να παίξουν ψηλότερα στο γήπεδο, προσπαθώντας να βρουν την ισοφάριση. Ωστόσο, παρότι είχαν δύο καλές στιγμές, δεν τις μετουσίωσαν σε γκολ και το ημίχρονο έληξε με το σκορ ως είχε.

Αφού πέρασε… αναίμακτα και μπροστά στο σκορ στο πρώτο μέρος, η Μπράιτον μπήκε με διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη.

Πήρε τα ηνία και βρήκε γρήγορα το δεύτερο γκολ, με τους παίκτες του 1-0 να συνεργάζονται ξανά. Αυτή τη φορά, όμως, ο Φάτι ήταν ο δημιουργός και ο Αντίγκρα ο εκτελεστής για το 2-0 στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Μπράιτον είχε πάρει σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη και στη συνέχεια έκανε διαχείριση. Κατάφερε να κρατήσει τον Άγιαξ μακριά από την εστία του Φερμπρούχεν, διατηρώντας το 2-0 ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για να πάρει δεύτερη στη σειρά νίκη και να μείνει για τρίτο διαδοχικό ματς χωρίς ήττα στον όμιλο της.